Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak zahájily listopad akcie v Evropě a na Wall Street, o kolik se v říjnu prohloubil schodek českého státního rozpočtu a co požaduje Ekvádor výměnou za rozšíření rezervace kolem Galapág? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy vstoupily do listopadového obchodování novými rekordy, hvězdou dne byla Tesla

Americké akcie v pondělí zpevnily. Indexy Nasdaq Composite a S&P 500 táhl vzhůru energetický sektor a automobilka Tesla. Trhy vyhlížejí zasedání americké centrální banky, na němž se bude v úterý a ve středu probírat měnová politika. Index Dow během seance poprvé překonal 36 000 bodů. Index Dow Jones Industrial Average, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,26 % na 35 913,84 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,18 % na 4 613,67 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,63 % na 15 595,92 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,92 % na 16,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o půl bazického bodu na 1,559 %. Ceny ropy se zvedly zhruba o půl procenta, stejně tak zpevnily zlato a stříbro a posílily i nejsledovanější kryptoměny (bitcoin +1 %, ether +2,5 %).

Býk, býčí trh, rodeo
1. 11. 2021 6:38
Americké akcie: Začíná (možná poněkud jiný) listopad

Americký akciový trh má za sebou úspěšný říjen a vstupuje do dalšího historicky silného měsíce. Letošní listopad ale...

2. Evropské akcie v pondělí posílily, na západě kontinentu růst táhla Francie

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Investoři nyní čekají na úterní sérii finálních říjnových indexů nákupních manažerů ve výrobě v evropských zemích. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,71 % na 478,87 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil rovněž o 0,71 % na 7 288,62 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,75 % na 15 806,29 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,92 % na 6 893,29 bodu.

Video thumbnailplay-btn
1. 11. 2021 12:12
Juraj Karpiš: Éra vyšší inflace teprve začíná, růst cen aktiv je pouhá předzvěst. Globální systém stojí na důvěře věřitelů, krypto je jen pootevřeným okénkem

Světový ekonomický systém stojí na důvěře věřitelů v to, že dluhy budou spláceny. I nedávná minulost přitom ukázala, že...

3. Pražská burza zakončila první listopadovou seanci v plusu, dařilo se bankám

Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 0,51 % na 1 332,86 bodu, a částečně tak zredukoval páteční ztrátu. Dařilo se bankám, oslabil naopak ČEZ. Pozitivní naladění panovalo v úvodu týdne na většině evropských burz.

Video thumbnailplay-btn
1. 11. 2021 17:00
Červinka (CzechTrade): České firmy mají v Číně stále mnoho příležitostí, automobilový průmysl to ale bude mít složité

Čínská ekonomika se může do konce dekády stát největší na světě a tamní spotřebitelé ve stále větší míře chtějí kvalitní...

4. Očekávané události

V úterý zaujme korejská inflace, rozhodnutí australské centrální banky o měnové politice, indická obchodní bilance, prodeje aut v USA a indexy nákupních manažerů v průmyslu v Evropě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
29. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Schodek českého státního rozpočtu se v říjnu prohloubil na 335 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci října prohloubil na 335 miliard korun ze zářijových 326,3 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Jde o nejhorší říjnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci října byl schodek 274 miliard korun.

6. Coca-Cola získala za 5,6 miliardy dolarů plnou kontrolu nad značku BodyArmor

Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola získal plnou kontrolu nad značkou nápojů pro sportovce BodyArmor. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. Patnáctiprocentní podíl koupila už v roce 2018, za zbývajících 85 % nyní zaplatí 5,6 miliardy dolarů. Podle serveru CNBC jde o největší převzetí značky, jaké dosud Coca-Cola uskutečnila.

7. Nálada malých a středně velkých čínských firem se překvapivě zlepšila

Nálada malých a středně velkých čínských průmyslových firem se v říjnu překvapivě zlepšila. Vyplývá to z dat indexu, který sestavuje hospodářský list Caixin. Čínská ekonomika, která je druhá největší na světě, ale podle analytiků vykazuje známky stagflace, kdy hospodářství stagnuje a roste inflace.

8. Podmínky v českém průmyslu se v říjnu zlepšovaly, index nákupních manažerů ale počtvrté klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v říjnu dále zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů počtvrté v řadě klesl, tentokrát na 55,1 bodu ze zářijových 58 bodů. PMI je tak nejníže od loňského listopadu, informovala v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

9. Šéf Barclays odstupuje kvůli zapojení do vyšetřování Epsteinova skandálu

Ředitel britské banky Barclays odstupuje kvůli zapojení do vyšetřování skandálu kolem odsouzeného a už zemřelého sexuálního násilníka Jeffreyho Epsteina. Jese Staleyho v čele banky nahradí dosavadní šéf pro globální trhy C.S. Venkatakrishnan. Barclays v pondělí uvedla, že vzhledem ke zjištěním, která se banka a Staley v pátek večer dozvěděli, se vzájemně dohodli na manažerově odchodu.

10. Franklin Templeton převezme firmu Lexington Partners, rozšíří nabídku investic

Americká investiční společnost Franklin Templeton převezme za 1,75 miliardy USD firmu Lexington Partners. Akvizice jí pomůže v expanzi aktivit v oblasti soukromého kapitálu a doplní nabídku v nemovitostech, soukromých úvěrech a strategii hedgeových fondů. Franklin Templeton to v pondělí uvedl v tiskové zprávě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ekvádor rozšíří rezervaci kolem galapážských ostrovů, výměnou žádá snížení dluhu

Ekvádor výrazně rozšíří námořní rezervaci kolem galapážských ostrovů. Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow to v pondělí oznámil ekvádorský prezident Guillermo Lasso. Výměnou za to nicméně žádá smazání části zahraničního dluhu své země, uvedla agentura EFE. Podle ekvádorské vlády může jít o největší operaci tohoto druhu na světě.

Nová rezervace bude mít rozlohu 60 000 kilometrů čtverečních. V polovině chráněných vod bude zcela zakázán rybolov a související aktivity, v druhé polovině pak bude rybolov výrazně omezen. Podle ekvádorského prezidenta byla změna důkladně projednána s místními rybáři.

"Rybářské odvětví pochopilo, že to bude mít přínos i pro něj," uvedl prezident. Ustanovení nové rezervace podle prezidenta pomůže regeneraci mořských ekosystémů a zlepší situaci i ve vodách, které nejsou chráněné a kde je možné rybařit.

Za vyhlášení nové rezervace Ekvádor žádá odpis části svého zahraničního dluhu. Výnosy z této operace, která by podle ekvádorského prezidenta mohla být největší na světě, země slibuje investovat do ekologických opatření na souostroví. Peníze by dostalo ministerstvo životního prostředí.

Takzvané finanční operace výměny dluhu za přírodu (debt-for-nature swap) využívají čím dál častěji chudší země, aby získaly prostředky na ochranu životního prostředí. Země se snaží vyjednat snížení svého zahraničního dluhu výměnou za dodržení ekologických závazků či zavedení opatření na ochranu přírody.

Kolem Galapág úřady vyhlásily od roku 1986 rezervaci, která před letošním rozšířením dosahuje rozlohy 133 000 kilometrů čtverečních. Vody kolem souostroví obsahují velkou rozmanitost mořských a obojživelných živočichů.

Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, které se nachází zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 díky své unikátní fauně a flóře na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V místních vodách žije řada mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde.

V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování evoluční teorie přirozeného výběru druhů. Obydlené mohou být pouze čtyři ostrovy, na kterých žije zhruba 30 000 lidí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat