Co musíte ráno vědět (24. října)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaké hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí vykázal výrobce letecké techniky Boeing a jak vidí analytici z Goldman Sachs budoucnost americké akciové rally? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu oslabily, trh se obává pomalejšího snižování sazeb
Americké akcie oslabily kvůli obavám, že by úrokové sazby ve Spojených státech mohly klesat méně výrazně, než se předpokládalo. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,96 % a zakončil obchodování na 42 514,95 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,92 % na 5 797,42 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,60 % na 18 276,65 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,71 % na 19,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři a půl bazického bodu na 4,253 %. Ceny ropy klesly o procento a čtvrt, zlato odevzdalo procento a stříbro zlevnilo o tři procenta. Bitcoin zlevnil asi o procento a půl na 66 350 USD.
2. Evropské akcie ve středu zlevnily, ztráty vedla londýnská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, nejvýraznější pokles zaznamenala londýnská burza. Investoři vyhodnocovali především reportované finanční výsledky společností a také vnímali růst výnosů amerických vládních dluhopisů. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne oslabil o 0,30 % na 518,84 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,58 % na 8 258,64 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,23 % na 19 377,62 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,50 % na 7 497,48 bodu.
3. Pražské burze ve středu pomohla k růstu spekulace o zestátnění společnosti ČEZ
Pražská burza ve středu desátý den v řadě posílila. Index PX si polepšil o 0,52 % na 1 639,81 bodu, čímž dále vylepšil více než 16leté maximum. K růstu mu pomohly zejména akcie skupiny ČEZ. Se ziskem zakončilo obchodování šest z jedenácti emisí, které ovlivňují hodnotu indexu PX. Nejvýraznější růst zaznamenaly cenné papíry společnosti Photon Energy, které zdražily o 2,87 % na 34 korun.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude dnem předběžných říjnových indexů nákupních manažerů. Ve Spojených státech budou investoři vedle PMI vyhodnocovat rovněž index aktivity chicagského Fedu, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index průmyslové aktivity kansaského Fedu či údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ztráta Boeingu se v třetím čtvrtletí zečtyřnásobila, firmu zatěžují stávky zaměstnanců
Americký výrobce letecké techniky Boeing v třetím čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 6,17 miliardy USD, což je téměř čtyřnásobek proti ztrátě 1,64 miliardy USD před rokem. Firma to uvedla ve středečním oznámení. Boeing se od 13. září potýká s rozsáhlou stávkou. Tržby činily 17,84 miliardy USD, což je zhruba o procento méně než před rokem.
6. Ministr Vlček: ČEZ získá za stovky milionů liber menšinový podíl v Rolls-Royce SMR
Nově jmenovaný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že je před podpisem dohoda o kapitálovém vstupu ČEZ do divize společnosti Rolls Royce, která se specializuje na malé modulární reaktory. Podle Vlčka se má jednat o minoritní podíl za stovky milionů liber, tedy pravděpodobně vyšší jednotky miliard korun. ČEZ v září navázal se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci ve vývoji malých modulárních reaktorů.
7. Soudce zamítl žalobu akcionářů na firmu Meta Platforms podanou kvůli bezpečnosti dětí
Federální soudce v San Franciscu v Kalifornii v úterý zamítl žalobu akcionářů na společnost Meta Platforms a jejího šéfa Marka Zuckerberga ohledně nedostatečného informování o bezpečnosti dětí na platformách Instagram a Facebook. Žalující straně se podle soudce Charlese Breyera nepodařilo prokázat, že akcionáři utrpěli finanční ztráty v důsledku údajně nedostatečných informací ze strany společnosti.
8. OSN: Válka pravděpodobně sníží HDP Libanonu o devět procent
Současná válka mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh pravděpodobně sníží hrubý domácí produkt Libanonu o devět procent. Její dopady přesáhnou ty ze zdejšího posledního válečného konfliktu v roce 2006, uvádí podle agentury Reuters OSN. Libanonská ekonomika bude klesat i v letech 2025 a 2026, píší autoři zprávy.
9. Putin na summitu BRICS navrhl vznik nové obilné burzy
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v úvodním proslovu k summitu rozvíjejících se ekonomik v Kazani BRICS navrhl vznik obilné burzy, která by mohla být později rozšířena na obchod s dalšími významnými komoditami. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva zase vyzval ke vzniku alternativních platebních metod mezi členy uskupení. Společná deklarace nicméně naznačuje, že účastnickým zemím se v této věci nepodařilo dosáhnout významného pokroku, uvedla agentura Reuters.
10. V USA chybí byty a domy, krize bydlení promlouvá i do prezidentských voleb
V jihozápadním rohu čtvrti Crown Heights v newyorském Brooklynu ještě nedávno stála opuštěná cihlová továrna na koření, teď zde developerská společnost buduje nový komplex bytů a kanceláří. Je to jedno z mnoha míst, kde se dnes v nejlidnatějším americkém městě staví. Podle místních úřadů i expertů se ale staví málo, zejména cenově dostupnějších bytů. Problémy na realitním trhu, které se zdaleka netýkají jen New Yorku, před prezidentskými volbami přispívají k nespokojenosti mnoha Američanů s ekonomikou jejich země.
11. Tesla zvýšila čtvrtletní zisk, čeká mírný nárůst celoročního odbytu
Americký výrobce elektromobilů Tesla v třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 17 % na 2,17 miliardy dolarů. Celkové tržby automobilce vzrostly o osm procent na 25,18 miliardy dolarů. Společnost také předpověděla, že v celém letošním roce dosáhne mírného nárůstu odbytu. Akcie firmy si po zveřejnění výsledků připisovaly deset procent.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Konec americké akciové party?
Americká akciová party podle analytiků z banky Goldman Sachs končí. Zatímco v uplynulých deseti letech americké akcie (měřeno indexem S&P 500) rostly průměrným ročním tempem 13 %, v příštích deseti podle nich jejich posilování prudce zpomalí na 3 %. Takovou výkonnost v uplynulých sto letech podávaly jen v 9 % případů. David Kostin z Goldman Sachs vysvětluje, že jedním z hlavních důvodů slabých vyhlídek je vysoká koncentrace amerického akciového trhu a mimořádně silný růst těch největších titulů v poslední době, který posiluje očekávání, že zejména technologický trh se přehřívá.