Burzovní kalendář 10. 12. - 14. 12. 2012

Zasedání Fedu a pokračování jednání o fiskálním útesu v USA, summit Evropské unie a série čínských makrodat - to jsou hlavní faktory, které budou v novém týdnu ovlivňovat náladu na finančních trzích.

Wall Street

11-12/12 Zasedání měnového výboru Fedu (FOMC)

11/12 Obchodní bilance

13/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/12 Index cen výrobců

13/12 Maloobchodní tržby

14/12 Index spotřebitelských cen

14/12 Průmyslová výroba

14/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)

Index S&P 500 zůstává nad hladinou 1 410, která se z rezistence změnila na support. Za minulý týden posílil o 0,1 %. Politici mají na přetahovanou o fiskální útes ještě čtyři týdny, tedy poměrně dost času. Určitě nechtějí nic uspěchat, nicméně mohou zasáhnout do výsledků a historické statistiky takzvaných Santa Claus rally.

"Index S&P 500 je ve fázi vyčkávání. Přestože dokázal v posledním listopadovém týdnu prolomit rezistenci 1 400 až 1410 a uzavřel mírně nad 50denním klouzavým průměrem, pokračování rally se nekonalo. Nadšení z tradičně dobrého prosince vyprchává a během čekání na zprávy z jednání o fiskálním útesu se indikátory změnily na neutrální," píše ve svém pravidelném technickém komentáři vývoje amerických akcií opční obchodník Josef Košťál.

Příští týden bude o měnové politice Fedu. Dvoudenní zasedání začíná v úterý. Očekává se, že Ben Bernanke ve středu oznámí pokračování uvolněné měnové politiky, respektive představí její nové "mantinely".

"Existuje reálná šance, že v rámci zasedání FOMC dojde ke změně politiky Fedu, která by se tím dostala ze zajetých kolejí," míní Nick Beecroft ze Saxo Bank. Změna by případně vycházela z návrhu dvou členů FOMC, Janet Yellenové a Charlese Evanse. Fed by podle jejich návrhu mohl stanovit pro svou politiku konkrétní cílové hodnoty ekonomických ukazatelů.

Umožněno by mělo být například uvolňování měnové politiky až do doby, než se míra nezaměstnanosti vrátí pod úroveň 6,5 %, avšak pouze v případě, že inflace nepřekročí 3% hranici. Celková míra nezaměstnanosti v USA přitom v listopadu nečekaně klesla na 7,7 %, překvapivě vysoký počet nových pracovních míst byl ale vyvážen negativními revizemi údajů z předchozích měsíců.

Reakce trhu na podobné oznámení Fedu by pravděpodobně nebyla výrazná, investoři měli poměrně dlouho dobu na to, aby již dlouho vysílané signály do svého chování promítli. Přesto však nelze vyloučit, že se pravděpodobný výsledek jednání FOMC do vývoje trhu mírně pozitivně promítne.

Vedle důležitých makrodat z Číny (z neděle na pondělí v noci inflace, maloobchodní tržby, průmyslová výroba, dále v týdnu pak obchodní bilance, nové půjčky v jüanech, v pátek pak index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru HSBC/Markit) budou investory v USA zajímat především maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index spotřebitelských cen.

Z firemních událostí zaujmou páteční výsledky doručovatelské společnosti FedEx. Čísla za její druhé fiskální čtvrtletí 2013 naznačí hodně o nákupní náladě Američanů. Právě předvánoční období by přitom mělo přát především společnostem ze sektoru internetového nakupování, jako jsou Amazon.com nebo eBay.

Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio
Akciové trhy v prosinci tradičně spíše rostou. V posledních letech se před Vánocemi daří vedle velkých kamenných obchodů také online shopům. Nejen mezi nimi vybírá své tipy pro takzvanou Santa Claus rally makléř Martin Loos ze společnosti brokerjet České spořitelny.

Býci z Goldman Sachs radí, jak v roce 2013 opanovat akciový trh
Když jsme psali, že Wall Street pro rok 2013 akciím relativně věří, ještě jsme neměli v ruce akciový výhled Goldman Sachs. Ti ale potvrzují převažující náladu. Doslova čtení pro býky - cílová cena od akciového stratéga Davida Kostina pro index S&P 500 je nastavena na 1 575 bodů. Proč je takový optimista?

3 velká akciová témata na rok 2013 v USA
Adam Parker, hlavní akciový stratég Morgan Stanley, předpokládá do konce roku 2013 spíše přešlapování amerických akcií s cílovou cenou 1 434 bodů u indexu S&P 500. Liší se tak například od Davida Kostina z Goldman Sachs, který věří v až 12 % posílení trhu. I Parker má ale více scénářů, a také tři důležitá investiční témata pro příští rok.

Investování: Jak přežít fiskální konec světa?
Předvánočním tématem číslo jedna je pro investory takzvaný fiskální útes v USA. Jakým investicím by se mělo dařit, když se fiskální útes podaří vyřešit, a jaký scénář mají mít investoři připravený pro případ, že by se Amerika z útesu zřítila? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko Radim Dohnal ze Saxo Bank a Martin Loos z brokerjetu ČS.

Evropa

10/12 Německo - obchodní bilance

10/12 Itálie - HDP (3Q2012) a průmyslová výroba

11/12 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW

12/12 Německo - index spotřebitelských cen

12/12 Eurozóna - průmyslová výroba

12/12 Spojené království - nezaměstnanost

13-14/12 Summit EU

13/12 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

14/12 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Evropské trhy mají za sebou relativně slušný týden (DJ EuroStoxx 50 +1,01 %), fundamenty a výhledy evropské ekonomiky ale dobré nejsou.

Horší prognózu růstu ekonomiky v týdnu pro celou eurozónu představila ECB, tlaku zpomalení v okolních evropských ekonomikách podle Bundesbank neodolá ani Německo.

Po zasedání ECB přitom její prezident Mario Draghi naznačil, že se diskutuje o dalším snížení sazeb. Společně s horším výhledem ekonomiky to zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb v roce 2013. Podle zdrojů z banky je pro snížení sazeb většina členů rady, ale v prosinci ještě převládly obavy, že by to spolu s horší prognózou vývoje ekonomiky znamenalo příliš silný negativní signál pro trhy.

Tyto zprávy měly za následek oslabení eura, které tak vůči dolaru přerušilo růstovou šňůru, která začala v polovině listopadu.

Investoři budou v novém týdnu vedle zahraničních zpráv (data z Číny a USA) sledovat především summit Evropské unie v závěru týdne. Ten by měl posvětit další pomoc Řecku, věnovat se bankovní unii a rozpočtu EU. Jako řada předchozích, i tento summit může zklamat a odsunout řešení některých podstatných otázek o další týdny a měsíce.

Z makrokalendáře vyčnívají index ekonomické nálady v Německu ZEW a německá inflace. Ve čtvrtek tak možná trochu ve stínu začínajícího summitu bude čerstvé vydání zprávy ECB o stavu evropské ekonomiky.

Barrosův plán dvourychlostní Evropy: Jak se vám líbí?
Podle předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa je koncept "dvourychlostní" Evropy téměř nevyhnutelný. Pokud má být totiž eurozóna posílena, musí mít všech 17 zemí sdílejících jednotnou měnu rychlejší integraci než širší Evropská unie při zachování politiky pro všechny státy Evropské unie, zejména pak jednotného trhu.

Evropská bankovní unie: Má šanci uspět a má smysl pro ČR?
Na summitu EU, který proběhl v říjnu, došlo k dalšímu posunu v jednání ohledně bankovní unie. Zatím byl sice načrtnut jen harmonogram, konkrétní parametry by měly být představeny na prosincovém summitu, ale hrubou představu o tom, jak bude bankovní unie vypadat, si můžeme na základě výroků politiků udělat již dnes. O co tedy jde?

Erik Nielsen (UniCredit): Pesimismus spojený s Evropou je přehnaný, "smart money" nakupují na periferii
Evropská periferie je nedoceněná. Evropa jako taková je teď pro investora zajímavější než Amerika, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web hlavní ekonom UniCredit Erik Nielsen. Potenciál Evropské unie je podle něj podkopáván její nejednotností, ale i tak Evropu čekají lepší zítřky. Možná ale v dvourychlostním uspořádání a bez Spojeného království.

Otevřená zpověď bankéře ze City: Jak nám v Londýně (ne)chutná život
Z pozice topmanažera se podílel na řízení divize významné globální banky. Pak se ze dne na den dozvěděl, že má padáka. Rok a půl byl bez práce, příležitostí v jeho branži teď moc není. Pod podmínkou zachování anonymity mi vyprávěl příběh londýnské City v roce 2012 – finančního centra s tisícovkami propuštěných bankéřů. Ti, co ještě práci mají, berou v průměru o 15 % méně než před krizí.

Proč souhlasím s odpisy řeckých dluhů a jak se vyhnout vánočnímu tloustnutí
Tahanice kolem poskytnutí další finanční pomoci Řecku se točily kolem toho, zda Řecko má snížit dluh na 120 % HDP do roku 2020, nebo až 2022. Vypadá to jako hloupost, ale za touto diskuzí se skrývá důležitý obrat v myšlení Mezinárodního měnového fondu.

Pražská burza

10/12 Index spotřebitelských cen

10/12 Celková míra nezaměstnanosti

10/12 Průmyslová a stavební výroba

14/12 Měnová báze ČNB

Index PX v uplynulém týdnu ztratil 0,38 %. Nejvíce klesajícím titulem byla Telefónica C.R. (-6,50 %), u níž je patrný tlak na celý telekomunikační sektor kvůli postupnému snižování dividend (v týdnu snížil dividendu například Deutsche Telekom). Investoři tak možná mají strach, zda Telefónica udrží svou dividendu na současné vysoké úrovni. Dalším rizikem pro firmu je pravděpodobný vstup čtvrtého operátora na trh skrze aukci kmitočtů.

Nejvíce se naopak dařilo akciím VIG (+3,74 %) a Komerční banky (+3,46 %). Lepšímu výsledku indexu PX ovšem vedle poklesu Telefóniky zabránila i více než 3% ztráta akcií ČEZ.

Horší výhledy německé i evropské ekonomiky nenechávají v klidu ani Českou republiku. Dle finálních dat poklesl HDP ve v ČR ve třetím čtvrtletí o 0,3 % mezikvartálně a 1,3 % meziročně. Zhoršování ukazatelů probíhá na všech frontách (průmysl, spotřeba domácností, stavebnictví) s výjimkou čistého exportu, který je posledním pozitivním přispěvatelem k růstu.

Na celkovém příběhu pro další rok potvrzená česká data nic nemění – domácí poptávka zůstává slabá, jediným tahounem je čistý vývoz. "Tento vývoj bude trvat i v dalších dvou čtvrtletích – domácí poptávka zůstane slabá (i v roce 2013 pokračují fiskální restrikce, nejistota zůstane vysoká, firmy i domácnosti se budou nadále potýkat s nejistotou), vývoz dále zpomalí kvůli pokračující recesi v EMU. Oživení ekonomiky tak vidíme až s mírným oživením v Evropě," tvrdí analytik Martin Lobotka z České spořitelny.

Pro českou korunu nejsou zprávy z eurozóny příznivé. Důsledkem zhoršení výhledů pro ekonomiky Německa a celé měnové unie totiž můře být horší prognóza i pro ekonomiku ČR. Česká národní banka by pak měla v ruce silný argument pro uvolnění měnové politiky, tedy s vyšší pravděpodobností intervence proti koruně. Ta se vůči euru aktuálně pohybuje okolo 25,2 EURCZK.

Hlavní investiční téma přelomu roku a jak ho "hrají" čeští investoři
Investory na celém světě zajímá, jak dopadnou jednání amerických politiků o takzvaném fiskálním útesu. Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu České spořitelny, vysvětluje, jaké akcie a proč v tomto prostředí preferují čeští investoři.

ČS: Prosincová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro prosincové obchodování?

Které akcie budou v Praze zajímavé letos v prosinci?
Pražská burza si v listopadu připisuje zisk přes 2 %, když se dařilo především akciím Erste Group Bank, a naopak ztrácel ČEZ a z malých emisí především KIT digital. Martin Loos z brokerjetu České spořitelny shrnuje dění na českém trhu a nabízí výhled na obchodování s akciemi na pražské burze do konce roku.

Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých investičních profesionálů
Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka uvolňuje měnovou politiku, nejnižší možné sazby drží i ČNB. Jak na tom budou koruna a dolar vůči euru na konci roku a v prvním pololetí 2013? Zeptali jsme se českých investičních odborníků.

Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat