Burzovní kalendář 10. 12. - 14. 12. 2012

Zasedání Fedu a pokračování jednání o fiskálním útesu v USA, summit Evropské unie a série čínských makrodat - to jsou hlavní faktory, které budou v novém týdnu ovlivňovat náladu na finančních trzích.
Wall Street
11-12/12 Zasedání měnového výboru Fedu (FOMC)
11/12 Obchodní bilance
13/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
13/12 Index cen výrobců
13/12 Maloobchodní tržby
14/12 Index spotřebitelských cen
14/12 Průmyslová výroba
14/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)
Index S&P 500 zůstává nad hladinou 1 410, která se z rezistence změnila na support. Za minulý týden posílil o 0,1 %. Politici mají na přetahovanou o fiskální útes ještě čtyři týdny, tedy poměrně dost času. Určitě nechtějí nic uspěchat, nicméně mohou zasáhnout do výsledků a historické statistiky takzvaných Santa Claus rally.
"Index S&P 500 je ve fázi vyčkávání. Přestože dokázal v posledním listopadovém týdnu prolomit rezistenci 1 400 až 1410 a uzavřel mírně nad 50denním klouzavým průměrem, pokračování rally se nekonalo. Nadšení z tradičně dobrého prosince vyprchává a během čekání na zprávy z jednání o fiskálním útesu se indikátory změnily na neutrální," píše ve svém pravidelném technickém komentáři vývoje amerických akcií opční obchodník Josef Košťál.
Příští týden bude o měnové politice Fedu. Dvoudenní zasedání začíná v úterý. Očekává se, že Ben Bernanke ve středu oznámí pokračování uvolněné měnové politiky, respektive představí její nové "mantinely".
"Existuje reálná šance, že v rámci zasedání FOMC dojde ke změně politiky Fedu, která by se tím dostala ze zajetých kolejí," míní Nick Beecroft ze Saxo Bank. Změna by případně vycházela z návrhu dvou členů FOMC, Janet Yellenové a Charlese Evanse. Fed by podle jejich návrhu mohl stanovit pro svou politiku konkrétní cílové hodnoty ekonomických ukazatelů.
Umožněno by mělo být například uvolňování měnové politiky až do doby, než se míra nezaměstnanosti vrátí pod úroveň 6,5 %, avšak pouze v případě, že inflace nepřekročí 3% hranici. Celková míra nezaměstnanosti v USA přitom v listopadu nečekaně klesla na 7,7 %, překvapivě vysoký počet nových pracovních míst byl ale vyvážen negativními revizemi údajů z předchozích měsíců.
Reakce trhu na podobné oznámení Fedu by pravděpodobně nebyla výrazná, investoři měli poměrně dlouho dobu na to, aby již dlouho vysílané signály do svého chování promítli. Přesto však nelze vyloučit, že se pravděpodobný výsledek jednání FOMC do vývoje trhu mírně pozitivně promítne.
Vedle důležitých makrodat z Číny (z neděle na pondělí v noci inflace, maloobchodní tržby, průmyslová výroba, dále v týdnu pak obchodní bilance, nové půjčky v jüanech, v pátek pak index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru HSBC/Markit) budou investory v USA zajímat především maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index spotřebitelských cen.
Z firemních událostí zaujmou páteční výsledky doručovatelské společnosti FedEx. Čísla za její druhé fiskální čtvrtletí 2013 naznačí hodně o nákupní náladě Američanů. Právě předvánoční období by přitom mělo přát především společnostem ze sektoru internetového nakupování, jako jsou Amazon.com nebo eBay.
Evropa
10/12 Německo - obchodní bilance
10/12 Itálie - HDP (3Q2012) a průmyslová výroba
11/12 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW
12/12 Německo - index spotřebitelských cen
12/12 Eurozóna - průmyslová výroba
12/12 Spojené království - nezaměstnanost
13-14/12 Summit EU
13/12 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky
14/12 Eurozóna - index spotřebitelských cen
Evropské trhy mají za sebou relativně slušný týden (DJ EuroStoxx 50 +1,01 %), fundamenty a výhledy evropské ekonomiky ale dobré nejsou.
Horší prognózu růstu ekonomiky v týdnu pro celou eurozónu představila ECB, tlaku zpomalení v okolních evropských ekonomikách podle Bundesbank neodolá ani Německo.
Po zasedání ECB přitom její prezident Mario Draghi naznačil, že se diskutuje o dalším snížení sazeb. Společně s horším výhledem ekonomiky to zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb v roce 2013. Podle zdrojů z banky je pro snížení sazeb většina členů rady, ale v prosinci ještě převládly obavy, že by to spolu s horší prognózou vývoje ekonomiky znamenalo příliš silný negativní signál pro trhy.
Tyto zprávy měly za následek oslabení eura, které tak vůči dolaru přerušilo růstovou šňůru, která začala v polovině listopadu.
Investoři budou v novém týdnu vedle zahraničních zpráv (data z Číny a USA) sledovat především summit Evropské unie v závěru týdne. Ten by měl posvětit další pomoc Řecku, věnovat se bankovní unii a rozpočtu EU. Jako řada předchozích, i tento summit může zklamat a odsunout řešení některých podstatných otázek o další týdny a měsíce.
Z makrokalendáře vyčnívají index ekonomické nálady v Německu ZEW a německá inflace. Ve čtvrtek tak možná trochu ve stínu začínajícího summitu bude čerstvé vydání zprávy ECB o stavu evropské ekonomiky.
Pražská burza
10/12 Index spotřebitelských cen
10/12 Celková míra nezaměstnanosti
10/12 Průmyslová a stavební výroba
14/12 Měnová báze ČNB
Index PX v uplynulém týdnu ztratil 0,38 %. Nejvíce klesajícím titulem byla Telefónica C.R. (-6,50 %), u níž je patrný tlak na celý telekomunikační sektor kvůli postupnému snižování dividend (v týdnu snížil dividendu například Deutsche Telekom). Investoři tak možná mají strach, zda Telefónica udrží svou dividendu na současné vysoké úrovni. Dalším rizikem pro firmu je pravděpodobný vstup čtvrtého operátora na trh skrze aukci kmitočtů.
Nejvíce se naopak dařilo akciím VIG (+3,74 %) a Komerční banky (+3,46 %). Lepšímu výsledku indexu PX ovšem vedle poklesu Telefóniky zabránila i více než 3% ztráta akcií ČEZ.
Horší výhledy německé i evropské ekonomiky nenechávají v klidu ani Českou republiku. Dle finálních dat poklesl HDP ve v ČR ve třetím čtvrtletí o 0,3 % mezikvartálně a 1,3 % meziročně. Zhoršování ukazatelů probíhá na všech frontách (průmysl, spotřeba domácností, stavebnictví) s výjimkou čistého exportu, který je posledním pozitivním přispěvatelem k růstu.
Na celkovém příběhu pro další rok potvrzená česká data nic nemění – domácí poptávka zůstává slabá, jediným tahounem je čistý vývoz. "Tento vývoj bude trvat i v dalších dvou čtvrtletích – domácí poptávka zůstane slabá (i v roce 2013 pokračují fiskální restrikce, nejistota zůstane vysoká, firmy i domácnosti se budou nadále potýkat s nejistotou), vývoz dále zpomalí kvůli pokračující recesi v EMU. Oživení ekonomiky tak vidíme až s mírným oživením v Evropě," tvrdí analytik Martin Lobotka z České spořitelny.
Pro českou korunu nejsou zprávy z eurozóny příznivé. Důsledkem zhoršení výhledů pro ekonomiky Německa a celé měnové unie totiž můře být horší prognóza i pro ekonomiku ČR. Česká národní banka by pak měla v ruce silný argument pro uvolnění měnové politiky, tedy s vyšší pravděpodobností intervence proti koruně. Ta se vůči euru aktuálně pohybuje okolo 25,2 EURCZK.
Aktuality

