31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
V uplynulém týdnu cena zlata uvízla na neutrální úrovni a trh čeká na katalyzátor, který by nastartoval další výrazný pohyb kurzu. Stříbro naproti tomu citelně oslabilo, jeho cena klesla bezmála o 7 %.
Respektovaný komoditní stratég Ole Hansen ze Saxo Bank uvedl, že korekce ceny zlata na 2 000 USD za trojskou unci nebo níže není důvodem k obavám. Případný výprodej by byl podle něj způsoben spíše uzavíráním spekulativních pozic než zásadní změnou výhledu. Cena je v solidním růstovém trendu, dokud si udrží podporu nad 1 950 USD za unci. Hansen říká, že je ohledně zlata trpělivě optimistický, jelikož má podle něj kov nadále solidní fundamentální podporu.
Některé investory minulý čtvrtek zaskočil prudký výprodej na trhu se stříbrem. Nad 25 USD za unci bylo během dubna otevřeno větší množství dlouhých pozic. Jakmile kurz pod tuto úroveň propadl, spustilo to kaskádovitý výprodej a likvidaci LONG kontraktů. Cena krátkodobě korigovala až pod 24 USD za unci. Někteří analytici upozorňují, že stříbro nadále výrazně zaostává za zlatem, což by mohlo být způsobeno obavami z globálního ekonomického oslabení, jelikož více než 50 % poptávky po stříbře je z průmyslu.
Americký dolar se možná vrací na růstovou trajektorii. Dolarový index uhájil oblast okolo 50% Fibonacciho retracementu. Tuto zónu testuje v podstatě od začátku roku, přičemž během dubna a poloviny května proběhla další důkladná konsolidace a index koncem minulého týdne zamířil vzhůru. Podle údajů COT to zatím vypadá na výběr zisků od společností, které měly v dolaru otevřeny krátké pozice. Pokud by ale dolar nabral zdravý vítr do plachet, byl by to argument pro dočasné zastavení růstu ceny zlata.
Současná neochota trhu se zlatem klesat v prostředí sílícího dolaru nicméně vyhnala cenu žlutého kovu v českých korunách i jiných měnách v posledních dnech opět na vysoké úrovně. Cena zlata v eurech atakovala historická maxima, v korunách se unce zlata obchoduje okolo 44 000 Kč, tedy nejvýše od března.
Jaké faktory hovoří v současnosti proti růstu ceny zlata? V první řadě jsou to objemné prodejní (net SHORT) pozice komerčních obchodníků na burze COMEX. Ty se po minulém týdnu vyšplhaly opět na nejvyšší úroveň za posledních 12 měsíců a aktuálně dosahují 223 000 kontraktů (22,3 milionu uncí). Pokud si ale commercials svými SHORT pozicemi pouze zajišťují zisk z držby fyzického kovu, není velký důvod k obavám. Nicméně vysoké SHORT pozice zpravidla spouštějí menší či větší výprodej.
Dalším faktorem je technická situace. Na grafu ceny zlata je stále nevyplněný nepatrný gap z poloviny března a na denním i týdenním grafu se vykreslila jasná medvědí divergence na oscilátoru SSTO.
A v neposlední řadě může hrát roli sezónnost. Od konce února se zlato nachází v historicky nepříznivém období. Zatímco první dva až tři týdny v květnu obvykle přinášely mírný růst cen, v průměru docházelo za posledních 54 let od konce května a zejména v červnu k prudkému poklesu ceny.
Převládnou tedy krátkodobě technická, sezónní a COT data, nebo bude nadále dominovat fundament? Další zasedání FOMC se koná za měsíc, což je spousta času. Je možné, že pokud bude slabost na trhu se stříbrem pokračovat, nakonec se nálada přesune i na trh se zlatem. Nicméně psychologicky zajímavá hladina 2 000 USD za unci zatím odolává.