Drahé kovy: Ceny zlata i stříbra ustoupily z 4měsíčních maxim

Ceny drahých kovů v uplynulém týdnu korigovaly níže. Zlato zlevnilo o 1,2 % a stříbro odepsalo 3,7 %.
Agresivní růst ceny zlata se zastavil několik dolarů pod 200denním průměrem. Trh nabral od počátku listopadu poměrně strmý růst, před týdnem jsem dokonce psal, jak se kurz vychýlil mimo Bollingerovo pásmo a že lze očekávat postupný návrat do pásma. Uvedený scénář se naplnil a cena zlata korigovala na horní hranu nejbližší podpory na úrovni 1 700 až 1 730 USD za unci.
Z hlediska struktury trhu je situace nevyzpytatelná. Na jednu stranu jsme zaznamenali nejvíce býčí strukturu od roku 2019, na stranu druhou ale nebylo příjemné vidět, že net SHORT (čisté prodejní) pozice komerčních obchodníků vyletěly v posledním týdnu o vysokých 43 200 kontraktů (4,32 milionu uncí) na celkových 134 308 kontraktů (13,4 milionu uncí), což je nejvyšší stav od druhé poloviny srpna.
Ale nemůžeme chtít, aby při kácení lesa nelétaly třísky. Pokud došlo k short covering rally, je pochopitelné, že commercials tvořili protistranu obchodníkům z kategorie Managed Money, a tak když MM nakupovali, je logické, že commercials prodávali. Zhruba polovinu prodejů provedla velká čtyřka s velkou osmičkou a o zbytek se postarali commercials z kategorie Raptors (menší obchodní banky). Tito obchodníci drželi již delší dobu LONG pozice, na kterých museli ustát dočasné ztráty, a nyní začali své LONG pozice prodávat.
Aby došlo k technickému potvrzení obratu trendu na trhu se zlatem, bylo by nutné prorazit poslední významnější vrchol na 1 807 USD za unci. K tomu zatím nedošlo, ale nedalo se počítat s tím, že by se trh se zlatem zvedl z 1 615 USD a v jediném zátahu prorazil bariéru o téměř 200 USD výše.
Hlavní otázkou zůstává, jaké kroky podnikne Fed. Zlato v listopadu výrazně zdražilo, jelikož poslední data o americké inflaci nebyla tak žhavá, jak se předpokládalo. To vedlo k tomu, že investoři začali zvažovat, zda bude Fed nadále tak agresivní ve zpřísňování měnové politiky, nebo bude ochotnější snížit tempo růstu sazeb.
Klíčové pásmo podpory pro býky se nachází v oblasti 1 680 až 1 700 USD za unci. Tuto zónu by měl kurz udržet, aby trval pozitivní výhled pro nejbližší období. Nejbližší zasedání FOMC se koná až v polovině prosince, takže je spousta času na to, aby trh předvedl, kam se hodlá vydat. Do výhledu může promluvit zápis z posledního zasedání americké centrální banky (vyjde ve středu 23. listopadu), který nabídne hlubší vhled do ekonomických a finančních podmínek v USA, které ovlivnily poslední hlasování o nastavení sazeb.
Poslední vývoj na trhu se zlatem v amerických dolarech je tedy nadále do značné míry ovlivňován kurzem dolaru vůči dalším měnám. To odráží i cena zlata v eurech a českých korunách. Po dosažení historického vrcholu na jaře letošního roku se oba trhy uchýlily k pohybu do strany, který s menšími odchylkami trvá již 8 měsíců.