Technický pohled: Trh s "papírovým" zlatem stále kontroluje cenu

Image
Zlato, zlaté cihly
Obrázek: World Gold Council

Cena zlata klesla minulý týden potřetí v řadě, tentokrát o 1,9 %. Stříbro prodělalo ještě hlubší výprodej, když uzavřelo o 5,2 % níže.

Můj optimismus z minulého týdne byl zatím předčasný. Cenové dno na trhu se zlatem se nadále tvoří, ale několik pozitivních skutečností přece jen nastalo. Co se týče cyklů, ty bych nechal tentokrát stranou, jelikož o nich bylo v minulých reportech napsáno hodně a jejich časová "přesnost" se prozatím poměrně potvrzuje.

Nedávno jsem narazil na článek, jehož titulek zněl "Co se děje se zlatem?". Autor v textu uvádí, že během několika posledních měsíců nastaly faktory, které by měly cenu zlata zvyšovat. Jedná se o:

  • slábnoucí americký dolar,
  • rostoucí inflační očekávání,
  • bezprecedentní tištění peněz,
  • rostoucí bilance centrálních bank,
  • zvyšující se fiskální deficity,
  • politické a globální nepokoje.

Ovšem cena zlata se vyvíjí opačně. Od srpnového vrcholu je zlato v dolarech o 17 % levnější a od začátku roku o 10,5 % níže.

Zlato graf v USD_4hodinový

Poslední pokles ceny zlata (od poloviny února) je z fundamentálního hlediska nejvíce přisuzován rostoucím výnosům 10letých amerických dluhopisů. Cena těchto dluhopisů prudce klesla, zatímco jejich výnosy šly nahoru, a to kvůli vyšším inflačním očekáváním. Podobná situace vyvolala v minulosti na trhu se zlatem již několikrát výprodej, přičemž zdůvodněním bylo, že rostoucí úroky srážejí cenu zlata, jelikož zlato nenabízí výnos ve formě úroku, a tudíž náklady obětované příležitosti při jeho držbě vzrůstají společně s růstem úrokových sazeb.

Nejprve tato teorie přinutila některé investory zlato prodávat, ale bylo to vždy jen dočasně, a následně se přišlo s tím, že inflace může být mnohem vyšší, než se očekávalo, a tak zlato začalo opět zdražovat. V únoru 2017 jsme publikovali text, ve kterém jsme poukázali na mnoho případů z minulosti, kdy rostoucí úrokové sazby byly ve výsledku pro zlato příznivé. Zkrátka a dobře, nalezneme spoustu důvodů, proč cena roste nebo padá, ale je potřeba se zamyslet nad tím, kdo nakonec těží z růstu či poklesu ceny zlata.

Z aktuálního poklesu nejvíce těží komerční obchodníci (commercials) na burze COMEX, kteří v uplynulých 20 letech při velkých poklesech ceny zlata vždy uzavírali své SHORT pozice (tudíž nakupovali, uzavírání SHORT pozice znamená její zpětný odkup). Nezaměňujme tyto obchodníky s těžaři nebo producenty zlata, jak by mohl název napovídat. Podle COT reportů a Bank Participation Reports, které zveřejňují americké vládní úřady, se jedná převážně o obchodní bullion banky.

LONG_SHORT-Net_pozice komerčních obchodníků

Od začátku letošního roku (a také v prvním březnovém týdnu) tito komerční obchodníci razantněji snižují své prodejní pozice při klesající ceně. K 1. 1. 2021 drželi zhruba 420 000 SHORT a 100 000 LONG kontraktů, tudíž byli celkově net SHORT 320 000 kontraktů (32 milionů uncí). Cokoli nad 300 000 kontraktů znamenalo v minulosti dost medvědí strukturu COT, neboť pokud měli komerční obchodníci vsazeno hodně na pokles, zpravidla cena zlata nakonec klesla (byť to trvalo v minulosti i mnoho měsíců, než trh nakonec "zlomili").

Jen v posledním reportovaném týdnu (od 24. 2. do 2. 3.) klesly jejich net SHORT pozice o vysokých 29 500 kontraktů (2,95 milionu uncí), což byl nejhlubší týdenní pokles za několik posledních měsíců (pro porovnání uvedu, že když ruská centrální banka nakupovala v silných měsících zlato, jednalo se o 1 milion uncí za měsíc; zde hovoříme o téměř 3 milionech uncí za týden). Od počátku roku se tyto pozice snížily o 100 000 kontraktů (10 milionů uncí).

A to jsou pozitivní zprávy, o kterých zmiňuji v úvodu. Čím nižší net SHORT pozice komerčních obchodníků, tím více býčí struktura COT. Jejich čisté prodejní (net SHORT) pozice jsou nyní nejnižší od června 2019, kdy zlato začalo významněji posilovat z 1 300 USD za unci. Pokud budou ostatní nekomerční kategorie ochotny nadále agresivně prodávat, budou i komerční obchodníci schopni snižovat své prodejní pozice, což je pro budoucí vývoj pozitivní, avšak dočasně to může přinést pokračování poklesu ceny zlata. Ale již nyní je zlato solidně "seždímáno".

Zlato graf v USD_denní

Z technického hlediska cena zlata klesla ke spodní hranici pásma, které jsem uváděl v minulých analýzách jako silnou zónu podpory (1 745 až 1 670 USD). V pátek dosáhla spotová cena zlata na 1 687 USD za unci, přičemž trh uzavřel přesně na 1 700. Nebylo by optimální, pokud by zlato uzavřelo na týdenní bázi pod 1 660 USD za unci, nadále se však domnívám, že dosažení významného dna na trhu se zlatem je skutečně blízko. Avšak z výše uvedeného vyplývá, že "papírový" trh (COMEX) má stále plnou kontrolu nad cenou, a to i přes skutečnost, že na trhu s fyzickým kovem panuje nejvyšší poptávka za posledních deset let.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

play-btn
3. 3. 2021 14:55
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky

Nákup diamantů je potřeba vnímat především jako pojistku proti ztrátě hodnoty peněz, ne jako spekulativní sázku na růst...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat