Zotavení trhu s obilninami zvyšuje inflační napětí, k růstu se připojily i kovy

Image
Komodity
Obrázek: etftrends.com

Ceny komodit opět rostou, Bloomberg Commodity Spot Index dosáhl nového devítiletého maxima. Za všeobecným oživením stojí oslabený dolar a nižší výnosy dluhopisů. Nejvíce se na růstu podílí pokračující vzestup cen klíčových zemědělských komodit, ať už jde o sójový olej, pšenici, cukr či kukuřici.

V důsledku růstu cen komodit se zvyšují tlaky na růst inflace. Je proto stále pravděpodobnější, že centrální banky podcení krátko- až střednědobou trajektorii a úroveň inflace. V reakci na to dochází k zvyšování investiční poptávky po finančních instrumentech, které nabízejí expozici v komoditách. Vedle značně volatilního zemědělského sektoru jde také o měď a zlato.

Energetický sektor zatím zaostává. Indii zasáhla drsná pandemická vlna, a tak je možné, že to s růstem světové poptávky po energiích nebude nijak slavné. Některé země se sice z pandemie již téměř vzpamatovaly, ale nové problémy na různých místech Asie vyvolávají obavy.

Obilniny

Ceny obilnin dále stoupají rostoucím tempem. Bloomberg Grains Index je na osmiletém maximum a svých několikaletých vrcholů dosáhly i všechny významné plodinové futures obchodované v Chicagu. Za vysokými cenami nestojí jen nízká úroveň zásob kvůli nenasytné čínské poptávce, ale i náhlé rekordní ochlazení, které způsobilo odložení setby v USA a na některých místech spálilo ozimou pšenici. A jako by to nestačilo, Brazílie hlásí horší úrodu kvůli suchu.

Indexy cen zemědělských komodit

Pekingská kancelář amerického ministerstva zemědělství oznámila, že Čína doveze v průběhu této sezóny rekordních 28 milionů tun kukuřice. S nedostatkem zásob se země potýká od chvíle, kdy obnovila chovy vepřového po smrtící epidemii afrického moru prasat. Ve sklizňové sezóně 2021-2022 pak ministerstvo očekává propad poptávky na 15 milionů tun. Čína se totiž bude snažit svou závislost na zahraničních obilovinách omezit a také snížit podíl kukuřice a sójového šrotu v krmivu.

Vzhledem k tomu (a také proto, že dá-li počasí, očekáváme v létě na severní polokouli rekordní úrodu) jsou ceny nové úrody v porovnání s tou starou stále nižší. Jak kukuřice, tak sójové boby s dodávkou později v letošním roce se obchodují zhruba 12 % pod cenou, kterou nabízí trh za tytéž plodiny dostupné ihned.

Podle indexu Bloomberg Agriculture Spot Index, který sleduje ceny futures na řadu významných potravinářských komodit, ať už se jedná o obilniny, soft komodity či hospodářská zvířata, je v současnosti meziroční míra růstu zhruba 70 %. Jak se tento (velkoobchodní) nárůst promítá do globálních spotřebitelských (maloobchodních) cen, vidíme na měsíčních údajích Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO). Podle jejího globálního indexu cen potravin, který vychází z více než 90 různých cenových kotací, byl meziroční nárůst světových cen potravin v březnu 24,6 %.

Ceny zemědělských komodit dále rostou, a tak se zdá, že bude i tento významný ukazatel v nadcházejících měsících stoupat a dále umocňovat obavy z inflace, a to zejména v těch zemích, které si to mohou dovolit nejméně.

Zlato a měď

Zlato i měď dokázaly využít nedávného prolomení technicky důležitých cenových úrovní. Poté, co se měď vymanila z konsolidačního pásma 4-4,2 USD za libru, pokračovala až na 4,32 USD za libru, takže se obchodovala necelých 1,5 % pod nejvyšší cenou za posledních deset let.

Měď patří mezi takzvané "zelené" či ekologické kovy, u nichž se v nadcházejících letech očekává značný růst poptávky spojený s rostoucím tempem zelené transformace a dekarbonizace. Goldman Sachs předpovídá, že její cena může do roku 2025 stoupnout o více než 60 %. Pokud totiž prudký vzestup cen nevyvolá růst nabídky, bude v příštích pár letech na trhu citelný nedostatek mědi.

Zlato, komodita nejcitlivější na úrokové sazby a kurz dolaru, opět zdražuje. Nedávno došlo k průlomu nad 1 765 USD za unci, což je klíčová technická hladina, která spolu s dvojitým dnem pod 1 680 USD zvyšuje šance na další růst. K tomuto průlomu přispěla rostoucí inflační očekávání, stabilní výnosy dluhopisů a oslabení dolaru.

Kromě toho našel trh podporu v datech, která ukazují na zotavení fyzické poptávky ze strany největších světových spotřebitelů, tedy Číny a Indie. Objem zlata drženého ETF se po měsících odprodejů také stabilizoval. Celkově však zatím zlato od loňského srpna drží sestupný trend, takže ještě nedochází k rozsáhlejšímu uzavírání krátkých pozic fondů, které se řídí dlouhodobými trendy. K tomu je nejspíše potřeba, aby se cena zlata dostala alespoň nad 1 815 USD za unci.

Zlato - technická analýza

Zlato, zlaté cihly
27. 4. 2021 6:22
(Po)zastavený růst cen zlata aneb Jak se vyznat ve změti klouzavých průměrů

V uplynulém obchodním týdnu si drahé kovy vedly slibně, ovšem páteční prudký výprodej způsobil, že zlato i stříbro...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kukuřice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Sója a sójové boby
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat