Koruna útočí na 25 EUR/CZK: Co (ne)bude dál a jak se zajistit?

I přes rozjitřenou geopolitiku hlavní rizika pro korunu (neřízený brexit, obchodní války, recese německého průmyslu) slábnou. Koruna je podhodnocená, hlavně na trhu s forwardy, její případné další posilování by tedy nemělo být překvapením. Má smysl čekat na korekci? Současný "špatný" kurz může být za čas vnímán jako ještě velice "dobrý". Za úvahu proto stojí měnové zajištění pásmem, například 25,00-26,00 EUR/CZK na letošní rok nebo 25,20-27,00 EUR/CZK na rok 2021.

Koruna na začátku roku dělá radost všem, kdo třeba jedou do Alp lyžovat. Oproti převažujícímu očekávání, že se kurz EUR/CZK odrazí zpět do mnohaměsíčního rozmezí 25,50-26,00, koruna krůček po krůčku posiluje.

Minimum z doby po kurzovém závazku ČNB (25,12 EUR/CZK) je na dohled. To, co dělá radost lyžařům a importérům, nedělá radost exportérům, kteří se včas nebo dostatečně nezajistili. Je pohyb kurzu jen vlnka, nebo začátek trendu? A má tedy smysl na tento pohyb reagovat, nebo jej radši "vysedět"?

Rizika a rizika

Kurz koruny je hodně o rizicích, která by mohla způsobit hlubší globální hospodářskou recesi, a tedy vážný problém pro českou, silně exportně orientovanou ekonomiku. Rok 2020 přitom začal z pohledu rizik zostra – rakety a Írán. Velice rychle se potvrdilo tržní pravidlo o vyplňování prostoru rizikovým tématem – jakmile jedno téma na trhu zeslábne či zmizí, rychle se objeví jiné a zaujme jeho místo. Není ale riziko jako riziko.

Všechny predikce jsou obtížné, ale geopolitika je obtížná na druhou. Výsledek aktuálního střetu USA a Íránu má mnoho scénářů, což se násobí počtem scénářů dopadu na trhy a ekonomiky. Ten hlavní je, že Donald Trump ukázal, že jeho vztah k Íránu není jen o bezzubých hrozbách, skutečnou válku ovšem ani jedna strana nechce. Zprávy z regionu tak zřejmě budou hýbat trhy, ale časem vyšumí.

Naplní se tento scénář? Upřímně, nevím. Založit však na názoru, jak to dopadne v Íránu, Libyi nebo někde jinde, strategii obchodování s EUR/CZK, je stavění domečku z hodně měkkých karet.

Tématy, která jsou koruně bližší a představitelnější, jsou brexit, obchodní války a kondice německého průmyslu. Tato tři důležitá rizika zeslábla.

  • Divoký brexit by byl pro českou korunu pohromou a během roku 2019 šlo o velice reálnou hrozbu. Ačkoli zprávy z vyjednávání o vzájemném obchodu Evropské unie a Spojeného království po brexitu budou hýbat kurzy, nejhorší je nejspíše zažehnáno.
  • Druhé vnější riziko, globální obchodní válka, také zesláblo. Zdá se, že pro amerického prezidenta nebude taktické ve volebním roce eskalovat soupeření s Čínou, a ohrozit tak ekonomiku. Bez vítězství ve volbách Trump Čínu koneckonců k ničemu nedotlačí.
  • Ohledně kondice německého průmyslu je situace poněkud nepřehledná a do určité míry souvisí s brexitem a obchodní válkou, ale také s tlakem na změny v automobilovém průmyslu. Německý průmysl je v recesi, některá čísla však naznačují, že hledá dno a nestahuje do hlubších problémů celou německou a evropskou ekonomiku.

Koruna je stále levná

Oproti rizikům globální hospodářské recese stojí to, zda je koruna drahá, či naopak levná (valuace), a za jaký kurz ji lze v budoucnu prodat (forward). Koruna v páru s eurem strávila dva roky v pohybu "do strany" a je stále mírně podhodnocená vůči dominantnímu trendu (rychlejší růst české ekonomiky než HDP eurozóny, korigovaný o rozdíl v inflaci).

Podhodnocení koruny na spotovém trhu není zdaleka tak výrazné jako v době intervencí ČNB. Avšak česká měna je podobně podhodnocená jako v době intervencí, vezmeme-li v potaz, za kolik lze eura prodat v budoucnosti ("na forward"). Například podhodnocení v horizontu tří let dosahuje až 2 korun v kurzu vůči euru.

Co se stane, když...?

Většinové očekávání trhu, že se kurz vrátí do "ohrádky" 25,50-26,00 EUR/CZK, se může naplnit. Silné důvody pro to však nejsou, spíše předpoklad korekcí a technického obchodování. Hlavní rizika se i přes íránské problémy spíše zmenšila a koruna je podhodnocená, zejména na forwardovém trhu.

Většina prognóz, které před dvěma lety uváděly kurz na 24,60 EUR/CZK, jej nyní vidí na 25,50. Koruna má tedy možnost překvapit a dodat předvídané posílení se zpožděním. Kouzlo mnohokrát testovaných technických hladin je, že když jsou nakonec prolomeny, kurz poté "tne do živého" a rozjede se.

Je pro exportéry lepší se posledním vývojem kurzu EUR/CZK nevzrušovat a počkat si na lepší úrovně za pár týdnů? Kdo má pevné nervy a zajištěný kurz z minulosti, může čekat. Pro ostatní platí, že je dobré mít plán nebo alespoň představu, na jaké úrovně čekat, případně při jakém kurzu EUR/CZK začínají problémy a panika.

Zlatou střední cestou mezi tím, kdo si kurz zajišťuje s pevnými nervy, a panikářem je zajistit část rizika již na současných úrovních a doufat, že koruna skutečně oslabí, ale nepanikařit tolik, pokud k tomu nedojde. Forwardové body narostly zpátky k maximům a stále zajímavě vychází i zajištění pásmem (collar), tedy zajištění proti posílení koruny, které současně dává prostor využít lepšího kurzu, pokud se korekce skutečně dostaví. Například zajištění na rok 2020 nabízí pásmo zhruba 25,00-26,00 EUR/CZK, na rok 2021 pak 25,20-27,00 EUR/CZK (hrubá indikace).

Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat