ANKETA: Inflace je velké téma roku 2021. Jak se proti ztrátě hodnoty peněz může zajistit drobný investor?

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Ve výhledech na letošní rok se pracuje s rizikem růstu inflace. Jak se proti ní může zajistit drobný investor? Zeptali jsme se domácích tržních profesionálů.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Aktuální úrokové sazby na spořicích či termínovaných účtech jsou hluboko pod mírou inflace. V podstatě jedinou konzervativní možností, jak ochránit finance před inflací, je protiinflační státní dluhopis. Pokud chce ale drobný investor dosáhnout výnosu přesahujícího inflaci, musí se pustit do investování.

Podle mě jedinou dlouhodobě udržitelnou a ziskovou strategií investování pro drobného investora, který nemá čas a chuť každý den sledovat situaci na trhu, je investování do akcií, případně do dluhopisů velkých bonitních firem. To poskytuje rozumnou míru návratnosti a rizika. Daleko bezpečnější než investice do jednotlivých akcií je investice do akciových indexů, třeba prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Nejčistším zajištěním proti inflaci jsou pro drobného českého investora dluhopisy s výnosem vázaným na inflaci. Jde samozřejmě o konzervativní část portfolia, na inflačních bondech nezbohatnete. Také nemá cenu se na ně dívat jako na hezký dáreček, jak je prezentovala před Vánocemi ministryně financí. České inflační bondy jsou však jedním z mála příkladů investice, u které mají malí investoři lepší podmínky než ti velcí, protože klasické inflační dluhopisy v korunách neexistují (na rozdíl od dolarů, eur nebo liber). Inflační dluhopis je přístav, do kterého se lze uchýlit s částí portfolia, považujete-li ostatní třídy aktiv za cenově přepálené.

Zlato, nemovitosti nebo v poslední době populární kryptoměny jsou obvykle také dobré nástroje pro zajištění se proti inflaci. Nadšení z nich ovšem aktuálně kalí skutečnost, že mají za sebou již poměrně výrazné růsty. A pokud jde o akcie, u nich je vliv inflace dvousečný (růst tržeb firem a dopad na valuace). Shrnu-li to, proti inflaci vás zajistí inflační bondy. Pokud chcete nakupovat zlato, nemovitosti nebo kryptoměny, dělejte to z jiného důvodu, než je výhled (vyšší) inflace.

Petr Lajsek (Colosseum)

Vzhledem k růstu objemu peněz na v globální ekonomice je růst inflace téměř nevyhnutelný. Z historického hlediska jsou akcie nejvýnosnějším aktivem a asi nejlepším nástrojem zajištění se proti inflaci. Od roku 1926 byl průměrný výnos akcií velkých amerických firem v průměru 10 % ročně (index S&P 500). Na lesku mu neubírají ani hospodářské krize v 30. a 80. letech nebo poslední velká finanční krize, v dlouhodobém horizontu se naopak tato období ukázala být vhodná pro cenově výhodnější nákupy akcií.

Americké státní dluhopisy mají pro srovnání ve stejném období průměrný roční výnos něco přes 5 %. Průměrná roční inflace v daném období v USA pak dosahuje 3,2 %. V současnosti je přitom inflace vyšší než výnosy státních dluhopisů. Akcie jsou tak rozhodně historicky nejlepší volbou, jak se ochránit před oslabováním kupní síly peněz. Ideální volbou pro menší investory mohou být ETF, s nimiž se již při velice nízkých investovaných částkách lze podílet na vývoji cen akcií největších světových firem při velice nízkých nákladech při zachování možnosti inkasování dividend.

Roman Koděra (investiční expert)

Drobný investor se může ochránit tak, že zvýší alokaci peněz (majetku) do reálných aktiv a sníží podíl hotovosti. Aby se vyhnul prudkým výkyvům, měl by investovat pravidelně, a rozmělnit tak případnou volatilitu na trzích.

Další možností jsou fondy kvalifikovaných investorů, které neinvestují do společností na veřejném trhu, ale vyhledávají investice do větších celků, které nejsou tak závislé na burzovních informacích. Spíše v nich tedy vzniká bohatství vytvářením nových firem, případně sjednocováním, rozvojem či restrukturalizací stávajících firem.

Jan Vejmělek (Komerční banka)

Rizikem pro investory je zejména nestabilní cenová hladina. V současnosti panují obavy z obou extrémů – na straně jedné to je deflace, primárně vyplývající z koronavirové krize a obav, že se recese potáhne i do roku 2021, na straně druhé pak jde o riziko vyšší inflace v případě, že bude úspěšná vakcinační strategie a ekonomiky se vrátí k normálu, ovšem centrální banky na to nezareagují zpřísněním měnové politiky. Více než kdy jindy platí, že klíčem k úspěchu je široká diverzifikace, a to včetně nákupů reálných a alternativních aktiv.

Pavel Ryska (J&T Banka)

Při očekávání vyšší inflace by měl dát investor více prostoru aktivům, která ji dovedou kopírovat, a uchovávat tak bohatství. Běžné účty či termínové účty se svými nízkými úroky dlouhodobě inflaci nepokrývají, stejně jako ji ani zdaleka nepokrývají státní dluhopisy. Investor by tak měl část peněz směřovat do reálných aktiv (nemovitostí, drahých kovů) nebo do vhodně vybraných akcií. Jejich ceny totiž (samozřejmě ne ideálně) odrážejí tržby a zisky firem, které bývají ovlivněny inflací v ekonomice.

Vratislav Jůza (4fin)

V současnosti lze říci, že banky klientům na běžných účtech garantují ztrátu, protože úroky z vkladů se ani neblíží inflaci. Lidé proto ve snaze nepřicházet o reálnou hodnotu peněz musejí investovat, a tedy podstupovat riziko navíc. Pro jeho omezení je potřeba investovat dlouhodobě.

Z dlouhodobého hlediska dokážou překonávat inflaci zejména akcie a nemovitosti. Vždy doporučuji diverzifikovat portfolio do více typů aktiv, například z třetiny do akcií, do nemovitostí a do cenných papírů s pevným výnosem.

Jaroslav Brychta (XTB)

V případě nastartování ekonomiky bychom se opravdu mohli dočkat vyšší inflace. Peněžní zásoba v USA meziročně vzrostla o bezprecedentních 25 % a z rozdávání peněz domácnostem se stává běžný nástroj fiskální politiky. K tomu je potřeba přičíst negativní nabídkový šok, který souvisí s výraznou ekonomickou kontrakcí, jehož plný rozsah ukáže až opětovné otevření ekonomiky.

Pokud inflace vzroste pouze jednorázově, aby v dalších letech opět odezněla, je stále relativně rozumným zajištěním investice do tradičních finančních aktiv, jako jsou akcie či nemovitosti. Dluhopisům bych se vyhýbal. Bude-li inflace dlouhodobějším fenoménem, je namístě uvažovat o více asymetrických nástrojích, jako jsou například zlato nebo kryptoměny.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Dlouhodobě se drobný investor nejlépe zajistí proti inflaci nákupem nemovitosti (hypotéka s úrokem 2 % ročně této rovnici nijak neškodí, spíše naopak). Zlato může také pomoci, ale je hodně volatilní a nelze na něm tolik vydělat. Pokud by se inflace skutečně zvedla, je krátkodobě výhodné držet pozice v ropě nebo zemědělských komoditách.

Jakékoli scénáře, ve kterých meziroční spotřebitelská inflace v USA nebo eurozóně vzroste nad 5 %, bych ovšem v současnosti vyloučil. K žádné hyperinflaci nebo "pádu měny" nedojde, to jsou jen prodejní triky obchodníků s fyzickým zlatem nebo kryptoměnami.

Křišťálová koule, predikce, prognóza
Obrázek: Thinkstock
1. 1. 2021 12:18
Pár (téměř) jistých předpovědí na rok 2021

Trhy nejsou prostředí, ve kterém má smysl něco podstatného předpovídat. Co ovšem lze předpovídat celkem zodpovědně, je...

Obchodování, trading, burza, burzy, trhy, světové akcie - ilustrační foto 1
Obrázek: Pexels.com
11. 1. 2021 17:22
O (ne)jasné správné ceně aktiva

Určitě jste to už někde četli nebo slyšeli, případně to sami tak či onak vyřkli: "Mohla by to být dobrá investice, ale...

Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat