KONTEXT LIGHT aneb Poznej a vydělej (4. díl): Kanada (ne)známá

Prázdninová pohoda je tady a s ní čas na (ne)vážné experimentování. Tím může být například spojení investiční a turistické exotiky v podobě výletů do méně známých destinací doplněných sázkou na něco z toho, co si člověk na místě osahá. Pokud vám střelba mimo mainstream nevydělá, zůstane zážitek s přidanou hodnotou. Naše tour de force pokračuje průzkumem kanadských příležitostí.
1. Proč Kanada: Klidná síla, na kterou se zapomíná
Země javorového listu většinu investorů napadne maximálně ve spojení s kanadským dolarem. Ten podle Goldman Sachs patří mezi osmadvaceti nejobchodovanějšími měnami mezi největší divočinu (společně s mexickým pesem nebo jihoafrickým randem). Kanada jako taková přitom nabízí stabilitu, což prokázala i během poslední globální krize, kterou – navzdory závislosti na americké ekonomice – prošla relativně se ctí.
Přesto je pro druhou největší zemi světa s obrovským nerostným bohatstvím stále obtížnější tlumit turbulence přicházející ze zahraničí. Peníze, které si zejména movití Číňané ve velkém ukládají v atraktivních lokalitách všude po světě, například v posledních letech přehřály realitní trhy ve Vancouveru a Torontu. Pro nájemníky a kupce šlo o bolestnou zkušenost, pro znalé investory o báječnou příležitost.
2. Co na místě zaujme: Velehory, nekonečné prostory a mrazivý sever
V podstatě každá provincie a teritorium nabízí divočinu, která v Evropě nemá obdoby. Výběr odpovídá velikosti země, následující řádky jsou tedy jen nástinem možností.
Národní park Banff patřící mezi místa chráněná UNESCO, to je mimo jiné 1 600 kilometrů turistických tras. Řeka Mackenzie nabízí splavných 1 500 kilometrů, tedy ekvivalent zhruba sedmi týdnů samoty. A drsný sever nemusí být jen o toulkách po ostrovech jako je ten Ellesmerův, ale také o podobně psychedelickém setkání s polární září, kterou Yellowstone nabízí v nejvyšší kvalitě a přitom s veškerým luxusem. Pro méně odvážné nebo spěchající je tu Toronto s ochutnávkou všeho – hokejovou síní slávy, univerzitou, CN Tower a nedalekými Niagarskými vodopády, vinnými sklípky a menšími parky na kratší výlety.
3. Jak na Kanadu vsadit: Co takhle deglobalizace?
Ačkoli je rozpad světa na víceméně do sebe uzavřené bloky jen jednou z možností dalšího vývoje, pravděpodobnost (vy)hrocení vztahů mezi jednotlivými centry multipolárního režimu a související snaha spoléhat se minimálně v případě strategických surovin na sebe a své blízké je vysoká. Sázka na ni se tedy zdá rozumnější než například i v Česku tolik medializovaná sázka na zelenou, tedy investice do jedné z firem, jež mají těžit z legalizace marihuany v roce 2018.
Namísto toho je v Torontu lepší nakoupit komoditní stálice nebo firmy z oborů se zajímavým potenciálem, jako je například PotashCorp. Případně lze zvolit plošnou sázku prostřednictvím ETF. Ty teď zažívají kvůli začínajícímu zpřísňování měnové politiky odliv peněz, což pro hráče s delším investičním horizontem může znamenat příležitost k nákupu.