Jsme svědky nové technologické bubliny?
|

Jsme svědky nové technologické bubliny?

Při pohledu na americký akciový trh se opakovaně nabízí jedna otázka: Jsme svědky nové technologické bubliny? Nejde přitom jen o akcie gigantů, jako jsou Apple, Facebook, Microsoft či Amazon, ale i o nováčky na burze, jakým je třeba softwarová firma Snowflake.

Investiční bubliny Americké akcie Technologie Ocenění P/E

Index amerického technologického trhu Nasdaq Composite posiluje letos výrazně více než širší index S&P 500. A platí to i dlouhodoběji, například v pětiletém horizontu S&P 500 roste zhruba o 70 %, zatímco Nasdaq Composite o 140 %.

Nadvýkonnost technologických akcií je výrazná, to ale ještě nemusí nic znamenat. Žijeme v digitálním věku, produkty a služby firem z oblasti technologií jdou na dračku. To se samozřejmě odráží jak ve výsledcích podniků, tak v očekáváních analytiků a investorů. Když navíc současný růst cen akcií technologických firem srovnáme s vývojem z doby vrcholící technologické bubliny, jdou obavy částečně stranou.

Srovnávat lze samozřejmě rovněž relativní ocenění akcií. A to vyznívá podobně. Z pohledu cyklicky očištěného P/E je trh stále hluboko pod úrovněmi z 90. let. Neplatí to samozřejmě bez výjimky, avšak to, že se v pásmu bubliny pohybují některé tituly (nyní například Snowflake nebo Zoom Video Communications), neznamená, že je extrémně drahý celý trh.

Ostražitost je namístě, obzvlášť když se na mysl vkrádá myšlenka, že něco podobného se špatným koncem jsme již zažili. Zároveň je ale potřeba vnímat dění na trzích v souvislostech. To, co může vypadat jako bublina, se totiž klidně může ukázat být jen silnou nadvýkonností podloženou objektivními faktory.

Manažer fondu: Mladí a hloupí investoři udělali z ocenění amerických akcií noční můru
Investoři v současnosti platí za americké akcie (index S&P 500) 22násobek zisků očekávaných v příštích 12 měsících, tedy o polovinu více, než je průměr za uplynulou dekádu. Velkou část růstu z březnového minima na nové rekordy přitom táhly velké technologické tituly a také trh s opcemi. Ocenění akcií je proto z dlouhodobého hlediska noční můrou, za což jsou (spolu)zodpovědní mladí a hloupí investoři, říká Cole Smead, který spravuje portfolio fondu ve vlastní firmě Smead Capital Management.
Zdroj: Of Dollars And Data