K čemu znát historii v době bezprecedentního propadu ekonomiky? Tady je 6 důvodů
|

K čemu znát historii v době bezprecedentního propadu ekonomiky? Tady je 6 důvodů

První pololetí již vešlo do tržní a ekonomické historie jako (téměř) bezprecedentní. Akciový trh ještě nikdy tak rychle nespadl do medvědího trendu, ekonomika se nikdy tak plošně nezastavila a její propad na globální úrovni bude letos podle všeho jeden z nejvýraznějších v dějinách. Má v takové době vůbec smysl hledět do historie a hledat v ní ponaučení pro současnost?

Ekonomické a politické hrozby Ponaučení pro investory Investiční strategie Investování

Není jasné, jak zafungují plány na restartování hospodářské aktivity, a tedy do jaké míry se naplní očekávání optimisticky naladěných investorů. Není jasné, zda přijde další vlna pandemie, případně zda za rok nebude na světě další virus, geopolitický konflikt nebo něco jiného. I tak má ale historie co nabídnout, možná dokonce více než kdy jindy.

1. Historie nabízí kontext, nikoli odpovědi

Historie bohužel nesdělí, jak se věci budou vyvíjet. Nabízí ale poměrně pestrou paletu různých ekonomických a tržních podmínek a toho, jak na ně trhy reagovaly. Z toho si prozřetelní investoři dokážou vzít ponaučení.

2. Historie ukazuje, že je každá situace specifická

"Tentokrát je to jiné." Ano, to jsou nejnebezpečnější slova na trhu. Je ale možné je využít ve vlastní prospěch, když si uvědomíme, že nikoli tentokrát, ale vždy je to jiné. Každý propad trhu je jiný, každá recese je jiná, stejně jako každý růst. Co mají ale zatím všechny propady z minulosti (na trhu v USA) společné, je to, že po nich přišel nový růst.

3. Historie ukazuje, že je snazší předvídat riziko, nikoli výnosy

Současná situace na trzích svádí k ignorování historie, pokud jde o vztah rizika a možného výnosu. Standardně je ale vždy investice spojena s rizikem a je potřeba zvažovat její výnos nad mírou inflace. A bez ohledu na to, co provádějí vlády a centrální banky, je potřeba pamatovat na to, že riziko na trzích bude přítomné vždy.

Nejnebezpečnější slova ve světě financí
Nejnebezpečnější slova jsou ta, která znějí chytře a neškodně, avšak dokáží lidi přimět ke špatným rozhodnutím. Ve světě financí to platí dvojnásob, na následující slova si proto dejte pořádný pozor.

4. Historie pomáhá vyhýbat se chybám investorů před námi

Je dobré využívat správné strategie a přístupy těch, kteří již byli úspěšní. A stejně tak má smysl vyhýbat se chybám jiných investorů.

5. Historie ukazuje, že život nikdy nebyl jednoduchý

V době krize (osobní, společenské, ekonomické) je snadné podlehnout pocitu, že horší to být nemůže. Může, bohužel i bohudík.

6. Historie má (minimálně) jednu konstantu

Když zůstaneme u historie ekonomické, specificky pak u krizových období, táhne se jimi jedna věc, která se neproměňuje, nebo jen minimálně. Je jí lidská povaha a přirozenost. Lidský temperament má zhusta větší vliv než samotná inteligence a stohy učebnic ekonomie. V dobrém i špatném.

Ekonomie a psychologie: Kdy se (ne)řídit dobře míněnými limity?
V řadě oblastí ekonomického života mají lidé nebo instituce sklon dělat věci, které by se z určitého úhlu pohledu dělat neměli. Možností, jak s takovým ekonomickým hřešením bojovat, je stanovení limitů, za které by daná domácnost nebo instituce neměly jít.
Zdroj: A Wealth of Common Sense