V kůži portfoliomanažera (3. díl): Proč CME patří do našich portfolií

Akcie CME se nám na současné cenové úrovni libí, a to již delší dobu, což se projevuje kontinuálním pozvolným navyšováním jejich váhy v našich akciových portfoliích.
Společnost je známá především provozováním komerčních televizí v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku, Chorvatsku a Bulharsku. Dalšími aktivitami společnosti jsou výroba a distribuce televizní a filmové tvorby a provozování internetových portálů. Historii společnosti a jejím (ne)řízením ze strany bývalého managementu pod vedením Adriana Sârbua se věnovat nechci, smysl má především upřít pozornost na současné hospodaření a na to, co firmu čeká v následujících letech.
Vysoké zadlužení
CME v současnosti trpí extrémně vysokým zadlužením (Net Debt/Equity 647, Net Debt/EBITDA ale "jen" 5,6), které vzniklo špatnými akvizicemi ze strany bývalého vedení, neefektivním řízením společnosti a nešikovným vyjednáváním o cenách reklamy. To se snaží od roku 2013 napravit nový management v čele s Christophem Mainuschem a Michaelem Del Ninem. Ti se začali zbavovat vedlejších činností, osekávat náklady, vyjednali refinancování dluhu a vstřícnější cenovou politikou přispěli ke stabilizaci a návratu hlavních inzerentů.
Poznámka: Text byl připraven před oznámením o přecenění dluhu CME.
Pozitiva do budoucna
Než se zaměřím na zmíněné dluhy, podívejme se na hlavní pozitiva, která by měla vést k lepším provozním číslům společnosti CME. Jedním z nich je solidní hospodářský růst evropských zemí včetně ekonomik střední Evropy, které budou navíc v následujících letech podpořeny financemi z fondů EU.
Zvyšující se kupní síla obyvatel a s tím spojený růst výdajů na reklamu by se měly promítnout do hospodaření CME. Mnoho potenciálních inzerentů si například v uplynulých měsících stěžovalo na nedostatek reklamního prostoru v televizi. To přispívá k tlaku na růst cen televizní reklamy (meziročně zhruba o 10 %). Pozitivem je také relativně stabilní podíl všech hlavních televizních kanálů na celkové sledovanosti. A nesmíme zapomenout ani na případnou pomoc "majoritního" vlastníka, společnosti Time Warner.
Co s dluhy?
Jak velkým problémem je výše čistého dluhu 960 milionů USD z perspektivy šlapajících ekonomik? CME v dubnu 2016 refinancovala drahé 15% dluhopisy novými s úrokovou sazbou 10,5 %, přičemž ta může při poklesu zadlužení (ukazatele Net Debt/EBITDA) dále klesat až k 7 %. Ve druhém čtvrtletí 2018 by navíc mělo dojít ke konverzi warrantů v hodnotě mírně přesahující 100 milionů USD.
Management tak nyní s volným cash flow vygenerovaným v letošním a příštím roce a penězi získanými z uplatněných warrantů plánuje umořit dluhopisy v objemu 251 milionů EUR splatné koncem roku 2018. Tím by mělo dojít k snížení čistého dluhu pod 700 milionů USD. Zároveň s pozvolným růstem provozního zisku by mělo koncem roku 2018 dojít k snížení ukazatele Net Debt/EBITDA pod 4. To by znamenalo snížení sazby u dluhopisových kuponů, pokles celkových úrokových nákladů a zlepšení kreditního hodnocení ze strany ratingových agentur s možností refinancování dluhu za úrok blíže 6 %.
Bude Time Warner odkupovat akcie CME?
V roce 2018 je pravděpodobná konverze warrantů ze strany Time Warner. Její podíl v CME by se tak zvýšil k 75 %. Vyvstává otázka, co se bude dít pak. Většina současných volných peněžních prostředků CME je ve formě úrokových nákladů vyplácena právě společnosti Time Warner. Tyto zisky by se snižujícím se zadlužením klesaly, což by mohlo vést například k podání nabídky na odkup minoritním akcionářům. Při současné tržní kapitalizaci CME okolo 400 milionů USD a čtvrtletním zisku Time Warner okolo 1 miliardy USD by to pro většinového vlastníka nebyl problém.
I kdyby nedošlo k této akci ze strany Time Warner, již samotné dobré výsledky hospodaření CME by měly podporovat cenu akcií společnosti. Z fundamentálního hlediska se jedná o rizikovější investici, můj střednědobý pozitivní názor na CME je ale podporován například snižujícím se počtem akcií v SHORT pozicích a kontinuálním zvyšováním podílu ve firmě ze strany TCS Capital Management, druhého největšího akcionáře.