Klíč k dobrému zdraví? Umět včas ovdovět

Vašemu zdraví škodí plus mínus všechno, manželství nevyjímaje. Lze na to vyzrát, ale je to stejně těžké jako uspět na burze.
Špatné manželství může být stejně nezdravé jako kouření a pití, praví studie vědců z univerzit v Nevadě a Michiganu. Víme již dlouho, že lidé žijící v manželském svazku se dožívají vyššího věku a v lepším zdraví než ti ostatní. Ona nová studie, již cituje Světové ekonomické fórum, naznačuje, že pokud je manželství špatné, opak je pravdou.
Nevadští a michiganští vědci k tomu došli sledováním 373 heterosexuálních manželských párů. Přišli na to, co nejspíše zhruba tušíte. Že totiž, máte-li doma bezohledného hrubiána nebo nesnesitelnou fiflenu, vede se vám hůře, než kdybyste si vzali někoho, s kým si rozumíte. V takovém případě, říká tahle vědecká parta, představuje manželství pro vaše zdraví stejně rizikový faktor jako pití alkoholu, kouření cigaret a všechny ostatní činnosti, které z života činí jakžtakž snesitelnou záležitost.
Vtip je v tom, pokračuje argumentace studie, že respondenti s nejhoršími zdravotními výsledky byli ti, kteří mluvili o neustálém opakování partnerských konfliktů nevedoucích k žádnému řešení. Právě opakovaná frustrace a stres spolu z bezvýchodností věci způsobují zmiňovanou zdravotní újmu.
Tady to začíná být mírně zajímavé. Podle výsledků se zdá, že manželství musí být, statisticky vzato, zdravotní mínus. Vycházejme z toho, že se na západě rozvádí zhruba polovina manželství (přesné statistiky znají, jak jinak, právníci). Předpokládejme, že každé rozvedené manželství skončilo jako špatné (asi si lze představit, že se rozvedou i páry, které si báječně notují, ale také si lze představit, že nepřevažují).
Vstupujete-li do manželského svazku, mát před sebou tu pochmurnou zhruba padesátiprocentní šanci, že skončíte v manželství špatném. K tomu je však nutno přimyslet si počet manželství, která jsou sice úplně mizerná, ale na rozvod z nějakých důvodů (obvykle tak či onak ekonomických) nedojde. Jen tak přičíst takové číslo nejde, protože statistiky na to téma neexistují. Je však nasnadě, že takových manželských párů nebude úplně málo.
K tomu přistupuje faktor času. Všechna manželství, nebo alespoň jejich drtivá většina, začínají jako manželství dobrá (bavme se o západním kulturním okruhu, kde domluvených manželství lidí, již se neznají, je jako šafránu). Málo mužů stojí před oltářem s myšlenkou, jak tu mrchu v bílém bude honit se sekerou v ruce okolo stolu, a málo novomanželek v téže chvíli myslí jen na to, jak toho svého blbečka oholí u rozvodového soudu (i když...).
Nejspíše se tedy z "dobrého" manželství, které je zdravotně prospěšné, stane postupem doby manželství "špatné", které zvyšuje člověku cholesterol, komplikuje všelijaké věci kardiovaskulární a dělá další takové nepříjemnosti.
Předpokládejme, že proces této proměny trvá několik let, či alespoň měsíců (pokud nejste Britney Spears, u níž jde o to, jak rychle po vdavkách vystřízliví, ačkoli i to lze počítat v měsících).
Někdy během této doby dochází k bodu zlomu, v němž se kladný zdravotní efekt manželského svazku mění v záporný (nazývejme jej třeba zdravotní nulou). Pro dosažení co nejlepšího výsledku je tedy potřeba tento zlomový bod identifikovat a manželství co nejrychleji ukončit, než nám začnou naskakovat záporné hodnoty pH v ústech a podobné věci.
Na to bohužel nemáme k dispozici ideální nástroje. Nasnadě je rozvod, jenže ten bývá dlouhou, nákladnou a nervy drásající záležitostí, která se na našem zdraví jistě podepíše.
Zbývají dvě možnosti. Zaprvé, ženit se v Saúdské Arábii, aby bylo možno rozvést se trojím zopakováním fráze "rozvádím se" (to je ovšem výhodné pouze pro muže, takže nic). A zadruhé, rychle ovdovět. Bohužel i na to existují nějaké regulace, které takovému šlechetnému účelu házejí klacky pod nohy. Je to jako na burze. Kolik práce dá předpovědět, kterým směrem se trh pohne, a když už dostanete dobrý tip, čeká na vás byrokrat s řečmi o insider tradingu.
Jistým řešením by mohlo být zavedení HFM, tedy high-frequency marriage. Legislativně by to mohl upravovat třeba Burton-Taylor Act. Nebo by také někdo mohl přijít s tím, že je možná pitomost měřit všechno dopadem na lidské zdraví. Ale takového člověka bychom právem hnali.
Aktuality
