KONTEXT (prázdninový speciál): Dva roky (ne)pracovních prázdnin aneb S ekonomem na pustý ostrov a nikdy jinak!

Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním expertům proto pokládáme netradiční otázky a s jejich reakcemi vás do konce srpna seznamujeme. Ve třetím dílu jsme se zeptali, s jakým ekonomem by se oslovení chtěli ocitnout na pustém ostrově.
Nechtěný parťák, s nímž jste nuceni sdílet stísněný prostor, je zárukou klaustrofobie, která se nakonec může svézt až k dystopickým hrátkám. Odpověď na otázku, s kým by chtěl člověk skončit na kusu skály uprostřed vodního nekonečna, tak napoví mnohé o osobních sympatiích a antipatiích, obecněji pak o nastavení mysli.
A aby se respondenti zapojení do naší velké letní sondy do hlubin tržní duše nemohli vylhat odkazem na osobu neznámou (či v Česku tak populární osobu blízkou), ztížili jsme jim to podmínkou, že mají na výběr z veskrze známých jmen osobností pohybujících se buď na trhu, nebo v jeho blízkosti. Přiznejme, že ne všichni se zadání podrželi.
Osobně bych zvážil pozvánku pro nejmenovaného českého ekonoma, pod jehož taktovkou se odehrály úvodní takty transformační kakofonie. Ne vždy jsem s ním souhlasil, můj respekt a uznání za směr i vcelku přijatelný počet omylů si nicméně vysloužil. Navazující éra, v níž se snažil zapsat do historie jako filozof a vizionář, a tím se vyrovnat s duchy minulosti, již byla méně povedená, a mě by proto zajímalo, do jaké míry by byl schopen ve zdánlivě beznadějné situaci přiznat, že šlo jen o volání starce o pomoc (po starých dobrých, pochopitelných časech, kdy se on a jeho víra zdály být věčné), a do jaké by se potvrdilo, že je "ještě větším narcisem, než jsme doufali".
Vzhledem k možnému nekonečnu, jež by mi s mou ostrovní volbou hrozilo, bych nicméně nakonec raději zvolil některou z mladších pušek ekonomie, nebo ještě raději byznysu. Zajímalo by mě například, do jaké míry je totální disrupce mocenských struktur vědomou hrou Marka Zuckerberga, a do jaké jen reaguje na konsekvence svých kroků, a je (i) proto žoldákem ve vleku temných korporátních a státních struktur.
Bavilo by mě s kokosem pod hlavou koukat na hvězdnou oblohu a plácat interplanetární (ne)smysly okořeněné záblesky génia (minimálně podnikatelského) s Elonem Muskem. A ze všeho nejvíce bych chtěl ochutnat, jak a proč bude vypadat svět na konci začínajícího asijského století, a na pustém ostrově tak probral vše od podnikání přes víru všeho druhu až po otázky státu a (z)řízení se šéfem Alibaby. Jack Ma by byl pro tato témata nepochybně mužem na své houpací síti.
A jakého parťáka by si na pustý ostrov (a na nespecifikovanou dobu) vzali domácí ekonomové a tržní hráči?
Příští díl letní série nabídne tipy na ekonomickou a tržní (ne)povinnou četbu. V srpnu jsme pak připraveni ptát se na to, co zajímá vás. Náměty zasílejte prostřednictvím mého twitterového účtu @romanchlupaty nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz (do předmětu, prosím, napište "KONTEXT").