US MARKETOtevírá za: 15 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

KONTEXT (prázdninový speciál): Recept na úspěch? Hlavně se nepo@#at!

Léto je tady a s ním čas (ne)vážného pohledu do hlubin ekonomovy duše. I něco podobného totiž může napovědět, jak a proč právě tak dotyčný vidí svět, a tím odhalit jindy neviditelné nuance analytického rámce, z kterého prýští tvrdá data. Předním domácím ekonomům a tržním hráčům proto pokládáme netradiční otázky a s jejich reakcemi vás do konce srpna seznamujeme. Letní cyklus pokračuje dalším dílem, v němž respondenti odpovídají na to, co zajímá vás. Konkrétně jde o moudro, s pomocí kterého lze přežít i ty nejtěžší časy.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
19. 8. 2019 | 7:00
Ekonomie

Starý svět a s ním i osvědčené modely a vzorce vítězného chování mizí, v mnoha ohledech je tak potřeba resetovat intuici, radí analytici z McKinsey Global Institute. To, co včera vycházelo ze zdravého rozumu, nás totiž zítra může zavést do pekel, dodávají s poukazem na globalizaci, demografii, urbanizaci a rostoucí význam rozvíjejících se trhů. I tak ale pádnost některých mouder – opakovaných tak často, až balancují na hraně klišé – nejenže trvá, ale dokonce roste. Svědčí o tom i rada nedávat všechna vejce do jednoho košíku, tedy zlaté pravidlo diverzifikace.

Tento tip bych nakombinoval s radou nepropadat zbytečným emocím, a to jak v době dystopických výplachů či euforických šplhů, tak během období klidu. Na jednu stranu totiž platí, že by člověk neměl sázet na věci, které mu jsou proti srsti, na tu druhou je ale v době pokračující polarizace (ve) společnosti a s ní související plíživé ideologické slepoty jednoduché odmítnout něco, co nezapadá do našeho normativního rámce, a přitom je to nemalou částí světa přijímané až vzývané. Uvažování, preference, a tím i spotřební návyky generací Y a Z mohou posloužit jako jeden z příkladů.

Rada nepřeceňovat sebe sama (a zprostředkovaně vlastní schopnost pochopit či pobít trh) pak reflektuje okřídlené motto mnoha lidí respektovaných v různých historických periodách a v různých profesích: "Hlavně se sám ze sebe nepo#@at," připomněl mi v nedávné debatě na platformě Alter Eko hrabě František Kinský, když jsme diskutovali příčiny a důsledky střetu stávajícího vysokoobrátkového světa s kulturou dlouhých horizontů a trvalých hodnot, na níž tradičně staví šlechta či církev.

Sečteno a podtrženo, náš svět se (z)mění, mnohé již prožité je nám nicméně k dispozici v podobě trvalých znalostí a vědomostí. A je pouze na každém z nás, do jaké míry je a bude Twainovo "historie se neopakuje, ale rýmuje" jen prázdným povzdechnutím nad nepoučitelností lidí, a do jaké připomenutím opěrných bodů, s jejichž pomocí lze postupovat vzhůru. Stávající tažení proti vědě a vědění mě v tomto smyslu naplňuje jistou skepsí, i tak namísto fatalismu radím vše nahlížet prizmatem optimistického "štěstí přeje připraveným", které zejména v kombinaci se zmíněným vědomím vlastní (ne)důležitosti a s ním souvisejícího významu diverzifikace poskytuje zdravý základ.

A jakými moudry se řídí přední domácí experti zapojení do našeho letního speciálu?

V dalším dílu cyklu KONTEXT vám v rámci přípravy na spuštění diskuzního pořadu ABCD investora nabídneme přehled trendů, které budou do konce roku hýbat trhy. Pokud chcete přispět svou trochou do dramaturgického mlýna, napište mi, čemu bychom se měli se šéfem pražské burzy Petrem Koblicem a členem představenstva Conseq IM Lukášem Váchou při premiéře 2. září 2019 (také) věnovat, a to prostřednictvím twitterového účtu @romanchlupaty nebo e-mailem na abcdzi@seznam.cz (předmět "ABCD").

AnketaEkonomieInvestiční strategiePonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa