Ceny ropy jsou vysoké, potenciál růstu k 80 USD za barel je omezený
Cena ropy Brent se na konci května vyšplhala nad 70 USD, a dosáhla tak svého čtyřměsíčního maxima. Americká WTI se obchodovala na nejvyšší hladině od října 2018. Země OPEC+ i po červnové schůzce drží svou produkci zkrátka, rostoucí proočkovanost populace přitom podporuje větší mobilitu lidí, a tak globální poptávka po palivech opět stoupá a dohání nabídku.
Za rychlým vzestupem cen stojí více faktorů, z nichž jedním byl nízký stav amerických zásob benzínu před zahájením letní automobilové sezóny a také stav zásob ropy v Cushingu, distribučním centru ropy WTI, který byl zhruba 17 % pod pětiletým průměrem.
Oživení poptávky po pohonných hmotách ovšem není ani zdaleka ve všech zemích stejné. Panují zejména obavy ze zpřísnění protipandemických opatření v Asii. Zdá se však, že v krátkodobém horizontu trhu stačí slibné vyhlídky růstu poptávky v USA a různých částech Evropy.
OPEC pro letošní rok nadále očekává výrazné zvýšení poptávky po ropě, v průměru o 6 milionů barelů denně. Pokud na konci července nedojde k dalšímu navýšení produkce, OPEC očekává, že nárůst globální poptávky o téměř 100 milionů barelů za den vyvolá do prosince deficit 2,3 milionu barelů za den.
Kam až mohou ceny ropy v nadcházejících měsících vystoupat? Bude důležité, jak OPEC i producenti mimo kartel zareagují na rostoucí deficit suroviny. Pokud nic nepodniknou, může cena ropy Brent do konce roku atakovat 80 USD za barel. I tuto předpověď však může zhatit řada okolností, například navýšení produkce ze strany OPEC+, případně Íránu, pokud bude dosaženo obnovení jaderné dohody za účasti USA, a samozřejmě i stále se prodlužující (či dokonce nové) lockdowny kvůli pandemii, zejména v Asii.
Ropné společnosti navzdory rostoucím cenám se zvýšením produkce nijak nespěchají. Často jsou pod tlakem investorů z Wall Street, kteří se dožadují aktivního boje proti klimatické změně. A tak se zatím i těžaři z texaské Permské břidličné pánve drží zpátky, aby opět nespustili cykly konjunktur a pádů z předchozí dekády. Kartel OPEC tedy může být v pokušení nic nedělat a nechat ceny dále stoupat, aby si pořádně namastil kapsy, než začne poptávka za pár let opět nevyhnutelně vadnout.
To by ovšem přineslo další problém, s nímž by se musel OPEC+ vyrovnat. Delší období nečinnosti, které by umožnilo další růst cen, by mohlo kvůli dražším pohonným hmotám způsobit dlouho trvající a špatně zvladatelnou inflaci, která by nakonec utlumila hospodářský růst, a tedy také poptávku po ropě.
Po zvážení všech nám známých faktorů máme za to, že navzdory nedávnému průlomu nad 70 USD za barel nepustí těžaři cenu ropy k 80 USD za barel. Další mezní úroveň je již okolo 72 USD, kde se rozhodne, zda má Brent dostatečné momentum, aby se pokusil vyvázat z 13letého sestupného trendu, na jehož sestupnou linii by narazil okolo 78 USD za barel. Něco takového bychom ale považovali za přehnané a nejspíše jen přechodné.