Cena zlata se zastavila pod silnou rezistencí. Rozhodnou o dalším vývoji cykly, nebo technické faktory?
Zlato i stříbro mají za sebou růstový týden. Zejména páteční rally vynesla drahé kovy k zajímavým ziskům, konkrétně zlato přidalo za týden 2,1 %, stříbro dokonce 4,6 %.
Cena zlata se po měsíci dokázala vrátit nad 200denní klouzavý průměr. Předchozí dvě jednodenní návštěvy nad tímto indikátorem nebyly úspěšné, cena vzápětí vždy klesla pod něj. Naposledy to bylo v polovině května, kdy kurz zlata dokázal vydržet celý měsíc nad 200denním průměrem, ale poté byl opět sražen silným výprodejem pod tento sledovaný technický ukazatel.
Je možné, že i tentokrát se zlato nějakou dobu zdrží kolem této hladiny. První silnou bariérou zůstává hladina 1 830 USD, kterou se zlato pokoušelo v červenci a srpnu třikrát zdolat, ale vždy neúspěšně. Nad touto úrovní se nachází další pásmo 1 900 až 1 915 USD, což byl současně vrchol posledního primárního cyklu, který zřejmě skončil prudkým propadem ceny 9. srpna na 1 687 USD. Další velice významnou rezistencí je dvojitý vrchol 1 960 USD z 9. listopadu a 6. ledna.
Zlato je tedy s největší pravděpodobností ve 3. týdnu nového primárního cyklu, který může být současně i počátkem nového 31-33měsíčního cyklu, jehož dno bylo potvrzeno třetím nárazem na podporu v pásmu 1 675 až 1 690 USD. A to je minimálně ze střednědobého hlediska pro zlato pozitivní, neboť počátky cyklů jsou vždy růstové.
Technicky je zlato ovšem od srpna 2020, kdy bylo dosaženo historického maxima, stále v sestupném trendu, který charakterizují nižší vrcholy při každém návratu ceny výše. Tento vzorec by byl prolomen teprve tehdy, pokud by kurz zlata prorazil zmíněné rezistence.
14denní Slow Stochastic vzrostl k 90 % a je v pásmu překoupenosti. Na začátku cyklů nemusí být tato skutečnost rozhodující, ale je zapotřebí dalších nákupů, aby se zlato udrželo v překoupené oblasti, jinak hrozí dočasný pokles k 1 770 až 1 750 USD.
Také na burze COMEX se struktura pozic COT na zlatě vrátila na úrovně jako před cenovým výplachem 9. srpna. Po cenovém pádu se commercials rychle zbavili SHORT pozic a jejich celkové net SHORT pozice klesly na nejnižší úrovně od června 2019. Veškeré vylepšení struktury však bylo při cenovém návratu eliminováno, a commercials tak drží opět téměř 235 000 net SHORT kontraktů. Struktura pozic na trhu se zlatem je momentálně mírně býčí až neutrální.
Na trhu se stříbrem je situace odlišná. Zde drží commercials stále nejnižší net SHORT pozice od května 2020, jelikož stříbro zatím nezahájilo agresivní cenový růst. Struktura pozic tak může být považována za hodně býčí. Stříbru se podařilo udržet kritickou podporu 22 USD za unci a nyní se cena pokouší vrátit nad 24 USD, kde byl předchozí silný support. Nyní je tato úroveň rezistencí.
V pátek 3. září bude zveřejněna statistika z trhu práce v USA za srpen. Před měsícem nastal na trhu se zlatem a stříbrem zmiňovaný silný výprodej. Proto i nyní lze očekávat určité překvapení. Bude se jednat o zahajovací průlom vzhůru, nebo trh opět ovládnou prodejci? Technické faktory se přiklánějí k mírné korekci ceny, cykly hovoří spíše pro její další růst.