US MARKETOtevírá za: 14 h 40 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Technická analýza: Zlato pokračuje v růstu, cena je nejvýše za tři měsíce

Minulý týden byl druhý v řadě, kdy vzrostla cena zlata i stříbra, konkrétně o 0,5 %, respektive 3,1 %.

Cena zlata dokázala minulý pátek vzrůst mírně nad první silnou rezistenci (1 830 až 1 835 USD za trojskou unci), uzavřela ale těsně pod ní. Přesto se jednalo o nejvyšší týdenní zavírací cenu za poslední tři měsíce. Na začátku srpna zlato testovalo naopak nejnižší cenu letošního roku. Tehdejší propad byl z velké části fundamentálně přisuzován silnějším datům z amerického pracovního trhu za červenec, stejným způsobem pak byl páteční růst ceny zlata naopak vysvětlen tím, že srpnová statistika z trhu práce byla nečekaně nepříznivá.

Když se ale podíváme detailněji, co hnalo cenu zlata dolů a vzápětí stejně tak nahoru, zjistíme, že se jednalo nejprve o silné prodeje a následně velké nákupy zlata ze strany obchodníků z kategorie Managed Money (MM) na burze COMEX.

Podle COT reportu z 9. srpna se totiž komerčním obchodníkům (commercials) podařilo pomocí prudkého sražení ceny vlákat na prodejní stranu obchodníky z kategorie Managed Money, kteří do uvedeného data prodali celkem 54 000 futures kontraktů (5,4 milionu uncí). Cena zlata v tom období klesla o 140 USD na unci.

Podle COT reportu z 31. srpna, tedy během následujících tří obchodních týdnů, nakoupili Managed Money zpět téměř stejné množství zlata, které předtím prodali. Jednalo se o 46 000 futures kontraktů (4,6 milionu uncí), přičemž cena unce zlata vzrostla v uvedeném období právě o 140 USD. Jako kdyby se nic nestalo a k žádnému cenovému výkyvu nedošlo. Došlo ale k tomu, že MM museli zrealizovat těžké ztráty, neboť v domnění dalšího poklesu ceny zlata naskákali agresivně na prodejní stranu (drželi nejvyšší SHORT pozice v letošním roce), načež později, když se kurz zlata odrazil od silné podpory, museli rychle kupovat SHORT pozice se ztrátou zpět.

pozice MM graf 2_roky

Trh se zlatem se vždy pohyboval v menších i větších cyklech a velký podíl na vývoji směru ceny kovu měly právě pozice Managed Money. V dlouhodobém grafu NET pozic (LONG mínus SHORT) Managed Money lze vypozorovat, že při zvyšujících se nákupech (rostoucích NET pozicích) cena roste, zatímco při zmenšujících se NET pozicích cena zlata klesá.

K dočasnému odtržení od tohoto vzorce došlo v 1. polovině roku 2020, kdy cena zlata rostla i přes skutečnost, že MM v podstatě snižovali NET pozice (tehdy se agresivně nakupovalo v v rámci ETF; v podstatě se jednalo o nejprudší nárůst zásob zlata v ETF v historii). Poslední vývoj křivky NET pozic MM naznačuje, že tak jako cena zlata vytvořila dvojité dno (v podstatě trojité dno), tak stejně utvořily dvojitý náraz i NET pozice MM.

pozice MM_dlouhodobý graf_14 let

Pro budoucí vývoj ceny zlata bude tedy zajisté důležité, jaký postup zvolí Managed Money. Z historické perspektivy jsou jejich NET pozice poměrně nízké (82 000), a tudíž mají kam růst společně s cenou zlata (maximum NET pozic MM je asi 270 000 kontraktů z července 2016). Zda se vrátí v tak velké míře do nákupních pozic, samozřejmě nikdo netuší, ale jelikož se při posledním shortování docela rychle spálili, minimálně nepůjdou hned zpět do agresivních prodejů. A to je první předpoklad pro to, aby cena zlata neklesala a mohla pokračovat v růstu.

Technicky se kurz zlata začal od půlky srpna pohybovat v menším bočním rostoucím kanálu, jehož spodní hrana je nyní kolem 1 800 USD. Krátkodobý pokles k této hladině je naprosto otevřenou variantou. Další silná podpora je až v pásmu 1 770 až 1 750 USD za unci. Na horní straně nadále platí, že zlato musí zdolat zónu 1 830 až 1 835 USD, další rezistencí je pak pásmo 1 900 až 1 915 USD za trojskou unci.

Zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika