Komodity v roce 2013: Sázka na drahé kovy a zemědělské plodiny

Investoři do komodit doufají, že se v roce 2013 objeví lepší příležitosti než loni. Tehdy totiž v případě pasivních dlouhodobých investic vytvářely zisky pouze obiloviny a do jisté míry drahé kovy.
K tomu, aby se ceny komodit vydaly nahoru, je potřeba ozdravení světové ekonomiky a poptávky. A přestože možné zlepšení vidíme překvapivě u Spojených států a lepší čísla hlásí i Čína, na trhu převládnou starosti o stav eurozóny.
Jelikož ve světě neočekáváme překotný růst ekonomické aktivity, zaměřujeme se spíše na komodity s nízkou nebo omezenou nabídkou. Právě jim se v prostředí vysoké likvidity daří a prosperovat by měly i v roce 2013. Jde především o drahé kovy a klíčové plodiny jako kukuřice a sójové boby. A ke svým původním hodnotám by se měla začít vracet i káva, která loni zažila největší propad od roku 1986.
Vše závisí na počasí
V příštích měsících si budou trhy dělat starosti o to, zda se budou opakovat rozsáhlá sucha, která loni v létě zasáhla severní polokouli. Tehdy zemědělská produkce utrpěla výrazné ztráty a její už tak nízké zásoby se nepodařilo navýšit.
V zimě jsme tak mohli vidět příklon k přídělovému systému jak u krmiv, tak u vývozu. Kontrakty na kukuřici a sójové boby s dodáním v období na přelomu let 2013 a 2014 se oproti současným cenám obchodují o 18, respektive 10 % níže, protože se očekává návrat k obvyklému stavu počasí.
I tak ale počasí zůstává rizikovou záležitostí. Než bude jasné, jak to dopadne s úrodou, není další snižování cen příliš pravděpodobné. Právě naopak, pozitivní očekávání spojená s další produkcí jsou totiž do cen zahrnuta již nyní. Vezmeme-li v potaz současné zásoby a historickou zkušenost při růstech cen, pak by při dalším zdražování plodin jejich cena měla stoupat následovně: nejprve u sójových bobů, poté u kukuřice a nakonec u pšenice.
Zdroj: Saxo Bank