Zaostřeno na drahé kovy: Hedgeové fondy ztrácejí zájem o zlato, stříbro nechávají stranou úplně

Cena zlata se stále drží na dohled hladiny 2 000 USD za trojskou unci, stříbro má tendenci ztrácet více. Co k tomu (také) přispívá?
Poslední COT report z trhu se zlatem a stříbrem (k 31. říjnu 2023) nabídl aktuální pohled na strukturu trhu. Zdá se, že minimálně v případě zlata se hedgeové fondy rozdělily na dvě kategorie. První z nich navýšila LONG pozice o více než 17 tisíc na celkem 140 000 kontraktů, což je již zhruba hranice maxima letošního roku. Jeví se tak, že pomyslný pohár počtu dlouhých pozic hedgeových fondů ve zlatě je prozatím naplněn.
Po pátečním zveřejnění zprávy z amerického trhu práce se cena zlata sice počtvrté za posledních šest dní posunula nad 2 000 USD za unci, ale stejně jako v předchozích třech případech trh nedokázal tento průlom zužitkovat.
Druhá skupina hedgeových fondů, která se nachází na SHORT straně trhu, udržela poměrně vysoké SHORT pozice i přes prudký růst ceny. To by mohlo naznačovat, že některé hedgeové fondy nehodlají opouštět prodejní stranu a čekají na další zlevnění zlata.
Je pravděpodobné, že snaha Fedu držet úrokové sazby v dohledné budoucnosti na vysoké úrovni brzdí zájem investorů o žlutý kov, zejména těch dlouhodobých. Trh nemá jasno v tom, kdy americká centrální banka začne snižovat úroky. Až to by přitom pravděpodobně vedlo k nové vlně budování LONG pozic.
Na trhu se stříbrem se hedgeové fondy drží úplně zpátky. Poslední COT report ukázal, že Managed Money snižovaly v menší míře LONG pozice a souběžně zvyšovaly SHORT pozice. Nevýrazný růst ceny stříbra při říjnové rally byl dán zejména nezájmem hedgeových fondů o kov. Změna jejich čistých pozic byla tentokrát minimální. Z historického hlediska je sice struktura trhu při současném stavu kontraktů býčí, ale pokud fondy nebudou stříbro kupovat, cena nemůže růst.
Cena zlata se v úterý 7. listopadu dopoledne propadla z postranního růstového kanálu, který si trh začal vytvářet od 19. října. Vypadá to na klasický postgeopolitický zpětný pohyb ceny. Z technického hlediska jsem stále nakloněn alespoň krátkodobé korekci ceny, ale nepřekvapilo by mě, kdyby trh se zlatem nakonec vyplnil gap na 1 835 USD za unci (to se ale může odehrát až za několik týdnů).
Volatilita se sice snížila, ale zůstává vysoká, což nechává prostor pro větší kolísání kurzu. Trh je nyní uprostřed Bollingerova pásma, kde by mohla zapůsobit podpora. Její prolomení by ovšem poslalo cenu rovnou k 1 935 až 1 906 USD za unci.