Zlato, platina, měď a spol.: Začíná rok kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a hliník.
Vyhlídky na nižší reálné výnosy dluhopisů a s tím související pokles nákladů ušlé příležitosti spojené s držením neúročených pozic v portfoliu podle nás podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, jichž byli investoři v posledních sedmi čtvrtletích čistými prodejci. Ceny průmyslových kovů pak vyžene výše narušení dodávek, doplňování zásob průmyslových firem po poklesu nákladů na financování a další růst čínské poptávky, který vykompenzuje slabší zájem jinde ve světě. Důvodem bude hlavně takzvaná zelená transformace, která bude dále nabírat na tempu. V některých případech tato transformace nahradí poptávku po mědi a hliníku ze strany tradičních koncových uživatelů, kteří mohou doplatit na horší ekonomický vývoj v průběhu roku.
Zlatu a stříbru prospěje pokles reálných výnosů a nákladů financování
Po překvapivě robustním roce 2023 jsme i letos svědky růstu cen. Stojí za ním tři příznivé faktory – hedgeové fondy, které reagují na aktuální trendy, centrální banky, které dále rekordním tempem nakupují zlaté pruty, a opětovná poptávka investorů do ETF, jako jsou investiční manažeři, kteří se téměř dva roky (kdy reálné výnosy stoupaly a rostly i náklady na carry) prakticky vůbec nezapojovali.
Fed se chystá snižovat sazby. Očekávané tempo jejich poklesu přitom odpovídá měkkému přistání ekonomiky, v případě tvrdého přistání nebo recese by bylo nutné postupovat rychleji. Rekordní nákupy zlata centrálními bankami byly v posledních dvou letech hlavním důvodem, proč kov navzdory rostoucím reálným dluhopisovým výnosům stoupal na ceně a proč na tom bylo stříbro v období korekcí hůře. Nemohlo se totiž opírat o tuto berličku.
Nyní se patrně opět objeví poptávka ze strany ETF a vzhledem k trvalé poptávce centrálních bank, kterou může ještě podpořit slábnoucí dolar, může cena zlata dosáhnout nového rekordního maxima 2 300 USD za trojskou unci. Stříbro se může dočkat další podpory ve formě očekávaného oživení trhu s mědí a otestovat maximum z roku 2021 okolo 30 USD za unci. To by mohlo znamenat pokles poměru ceny zlata a stříbra pod desetiletý průměr kolem 78.
Kombinace víceméně neelastické poptávky po platině a rizika, že budou její nerentabilní dodávky omezeny, může zhoršit deficity a zvýšit napětí na trhu. Tím by se zlepšily vyhlídky toho, že se pozice ETF konečně zvednou ze čtyřletého minima a platina bude mít stejně jako stříbro šanci, že si v nadcházejícím roce povede lépe než zlato. To by mohlo přinést snížení jejího diskontu vůči zlatu až o 250 USD na unci k pětiletému průměru zhruba 750 USD na unci.
Mědi a hliníku prospějí výpadky dodávek a zelená transformace
Vyhlídky na nižší náklady financování a s nimi spojené dlouho odkládané doplnění průmyslových skladů v Číně i ve zbytku světa prospějí také sektoru průmyslových kovů. Naším nejoblíbenějším průmyslovým kovem zůstává měď, u které lze očekávat robustní poptávku v Číně. Burzami monitorované zásoby se blíží několikaletému minimu a stoupá také riziko výpadků dodávek a utlumení produkce.
V poslední době jsme zaznamenali různé výpadky dodávek, zejména u mědi. Jednou z hlavních příčin těchto výpadků je uzavření dolu Cobre společnosti First Quantum, které nařídila panamská vláda. Další těžební společnosti, jako jsou Rio Tinto, Anglo American či Southern Copper, omezují produkci, a to hlavně kvůli problémům v Peru a Chile. Celkově se tak těžební průmysl potýká s rostoucími náklady, nižší kvalitou rudy a stále častějšími vládními intervencemi.
Těžební společnosti budou v nadcházejících letech čelit širokému spektru problémů, z nichž některé zvyšují celkové výrobní náklady, a ovlivňují tak rentabilitu. Proto preferujeme přímou expozici v podkladových kovech, zejména prostřednictvím ETF.