Zlato se třpytí i přes vyčerpání rizikového apetitu

Pravidlený týdenní komentář vývoje na komoditních trzích.Pohyby na měnových a akciových trzích spolu s masivním přítokem peněz do komodit nadále udávají tón obchodování právě tomuto segmentu.
Minulý týden byl posledním plnohodnotným týdnem z pohledu trhů před nacházejícím svátkem Díkuvzdání. Právě ten zpravidla zahajuje útlum na trzích, který přichází s koncem roku. V tuto dobu totiž investoři i fondy začínají přemýšlet, jaké pozice zaujmout v poklidném prosinci.
Chuť k riziku zaznamenala koncem minulého týdne útlum a tak energie a průmyslové kovy odevzdaly část svých nedávných zisků. Z množství peněz, které proplouvá finančním systémem, nadále těží komodity. Ty slouží jednak k diverzifikaci (rozložení) portfolia a jednak jako ochrana před nezanedbatelným rizikem amerického dluhu a vývoje měn. Zprávy hlavních bank ukazují, že do komodit bylo letos zainvestováno dalších 60 miliard amerických dolarů, takže celková suma v této třídě aktiv činí 240 miliard dolarů.
Vzácné i průmyslové kovy vytvořily nová letošní maxima a také Baltic Dry Index, který ukazuje náklady na přepravu komodit po zeměkouli, prudce roste. Zlato stále plní titulky novin a přesto, že se nachází v překoupeném pásmu, stále atakuje nová maxima a aktuálně cenu 1150 USD za trojskou unci. Od nedávného oznámení, že Indie kupuje zlato Mezinárodního měnového fondu, přidalo už 12,3%.
Zlato a jeho další perspektivy
Pokoření maxima z roku 2008 vidíme jako signál pro začátek nové rally s úvodním cílem 1300 USD a poté představuje 5letý cíl cena 1500 USD. Zlato tak má ještě dlouhou cestu před sebou. Vývoj bude nadále volatilní, s občasnými poklesy, ale celkově míří cena vzhůru.
Krátkodobě se zlato nachází v překoupeném pásmu a tak apelujeme na nové investory, aby byli trpěliví a počkali na korekci směrem k 1120 USD nebo 1100 USD. Korekce by mohla přijít před nadcházejícím americkým svátkem, protože na měnovém páru EURUSD, který je korelovaný (vykazuje závislost) se cenou zlata, by mohlo dojít k vybírání zisků.
Ropa mezi dvěma úhly pohledu
Ceny energií jsou nadále poháněny budoucími očekáváními, přestože současná poptávka je stále slabá. Poptávka po zlatě z rozvíjejících se zemí vyvažuje pokles poptávky ze zemí rozvinutých.
Poptávka po energiích tak souvisí především s celkovou investiční poptávkou po komoditách jako zajištění proti oslabujícímu dolaru. Tento rozpor tak uvěznil cenu ropy v pásmu 75-80 USD.
Hospodářské oživení v posledních čtvrtletích se stále děje v prostředí rostoucí nezaměstnanosti a pokládá tak důležitou otázku, kdy a jak moc se zvedne poptávka. V nadcházejících měsících by cenu ropy měly držet obavy z inflace a slabého dolaru.
Technicky cena ropy s lednovým dodáním vytvořila býčí vlajkovou formaci v pásmu 75-80 USD. Potenciál k dalšímu růstu je volný, dokud se cena bude držet nad hladinou 75 USD.