KONTEXT: ECB (a další) zlevní peníze, střední a východní Evropa na tom vydělá
|

KONTEXT: ECB (a další) zlevní peníze, střední a východní Evropa na tom vydělá

Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Tentokrát se zaměříme na region střední a východní Evropy.

ECB Fed Centrální banky Úrokové sazby Investiční tipy Střední a východní Evropa

Nejvýznamnější centrální banky světa signalizují ochotu napumpovat do systému další levnou likviditu, od slov k činům by přitom podle části trhu mohly přejít již v létě. Strážci měnových pořádků tak reagují na dýchavičnost některých systémově významných ekonomik, respektive na spekulace o tom, že by těmto mohly docházet síly.

Platí to také o USA, kde je Fed podle všeho připraven snížit sazby, a to z úrovní, jež i tak nadále zaostávají za dlouhodobými průměry. Na jednu stranu by tak Powell a spol. mohli prodloužit hospodářskou expanzi, která se příští měsíc stane nejdelší v historii (a tím jistě potěšit prezidenta Trumpa tlačícího na předvolební pilu), na stranu druhou by tím bezpochyby přitopili pod kotlem negativních externalit, v jejichž důsledku může příští krize připomínat smršť.

Před něčím podobným varují v aktuální analýze stratégové z Deutsche Bank Jim Reid a Craig Nicol, podle kterých aktivistické centrální banky a vlády stále častěji udržují hospodářské růsty uměle při životě, jen aby se v důsledku svých kroků nakonec dočkaly o to hlubšího propadu.

Z pohledu investorů (nejen) do střední a východní Evropy má nicméně stávající a očekávaná politika ECB a dalších i světlou stránku. Relativně vyšší úroky a solidní základy mnoha ekonomik v regionu mohou v kombinaci s globálním honem za vyššími výnosy přinejmenším přechodně vyvážit obavy z politické nestability a zařazení do kategorie rozvíjejících se trhů.

Nad tím, jak by střední a východní Evropa mohla těžit z dlouhotrvající uvolněné měnové politiky v eurozóně, se exkluzivně pro Investiční web zamyslel vedoucí oddělení ekonomických analýz v Raiffeisen Bank International Gunter Deuber.