KONTEXT: Jak a proč (ne)hrát návrat geopolitiky na tržní mapu

Trumpova rozmíška se spojenci ze skupiny G7 a jeho následný tanec s Kim Čong-unem investorům opět připomněl geopolitiku. Ta ze scény nikdy úplně nezmizela, v posledním měsíci jen byla více na očích. Někteří investoři tento faktor zkoušejí hrát, nikdo ho pak nemůže úplně ignorovat.
(Geo)politika je zpět, hlásí respektovaní tržní hráči a finanční média. Poukazují přitom na tradiční proxy ukazatele citlivosti akcií, měn a dalších investičních nástrojů na vrtochy státních aparátů a aparátčíků. Během posledního měsíce švýcarský frank, nejznámější bezpečný přístav světa, a také index Dow Jones U.S. Select Aerospace & Defense shodně posílily. Společně s tím americké small caps porážely nadnárodní společnosti, což tradičně poukazuje na to, že se nad mezinárodní scénou stahují mračna.
GeoQuant, platforma využívající analýzu dat k predikci (geo)politických otřesů, v uplynulém týdnu trefně poznamenala, že tento strašák ze scény nikdy nezmizel. Investoři jen v době narůstající nejistoty dané ochlazením globální ekonomiky, utahováním měnové politiky klíčových hráčů a dalšími faktory reagují mnohem citlivěji na jakýkoli další možný zdroj turbulencí, a politiku tak po době strávené v jistém rauši opět začali vnímat.
Obavy z výrazných a trvalejších dopadů (geo)politiky brzdí analýza americké private equity společnosti Invest Tech, podle které způsobily politické události od začátku 2. světové války jen ve dvou případech propad cen akcií v horizontu týdne, tří měsíců a roku. Nedávná analýza Financial Times ovšem varuje, že politický mainstream a s ním i záchranná síť, o kterou by se trh v případě podobných šoků opřel, ztrácí podporu. Svět totiž zažívá příklon k nesystémovým stranám, jakého nebyl svědkem od počátku 20. století.
Probíhající (geo)politické tektonické pohyby jsou příliš pomalé a slovní spojení jako "rozpad globálního hospodářsko-politického rámce" příliš abstraktní na to, aby je většina investorů brala v potaz, či dokonce pobrala. Trhy tak reagují, až když pomyslný pohyb zemské kůry vyvolá šok či zemětřesení. Často jim proto unikají zajímavé příležitosti (mnohdy poháněné hysterickou reakcí na zmíněný zlom, stačí se podívat na kryptoměny) a systémové změny, na něž je dobré portfolia připravit.
Vývoj hodnoty bitcoinu v amerických dolarech
(Geo)politické riziko lze hrát i nakrátko, k čemuž kupříkladu rtuťovitost amerického prezidenta jako kdyby přímo vybízela. Mezi nejnovější pomocníky pro tyto případy patří Mueller Risk Index pojmenovaný podle speciálního vyšetřovatele prověřujícího kontakty Donalda Trumpa a jeho lidí s Ruskem. Dva dny poté, co index posílí, mají americké akcie tendenci padat a dolar růst. Co dodat? Něčemu podobnému nefandím, ale v portfoliu si jistý prostor "na hraní" nechávám.