KONTEXT: Lesk a bída úrokových steroidů vs. (ne)stabilní bitcoin
|

KONTEXT: Lesk a bída úrokových steroidů vs. (ne)stabilní bitcoin

Evropa se vydala japonskou cestou dlouhodobě záporných sazeb, na což doplatí. Po krátkém oživení ekonomiky negativa převáží a měnová unie se dostane do komatózního stavu, varuje stále více expertů. Související znehodnocování peněz podle kryptonadšenců povede k masivní migraci k bitcoinu a spol.

Úrokové sazby Kvantitativní uvolňování Centrální banky Bitcoin Kryptoměny Měny

"Je to trochu jako steroidy. V případě krátkodobé, intenzivní aplikace jsou skvělé. V delším horizontu nicméně začnou rozpouštět kosti a pacienta oslabí," popsal důsledky záporných (a podle všeho napříště ještě zápornějších) sazeb Huw van Steenis z UBS. Japonská zkušenost to potvrzuje, dodává tento někdejší poradce Bank of England a s ním mnozí další. Země vycházejícího slunce surfuje na vlně záporných sazeb již dvě dekády, ale tamní ekonomický abnormál to spíše živí, než brzdí.

Spotřebitelé si na nízké sazby a inflaci (a jejich další možné snižování) zvykli. Oproti klasické teorii přitom nijak výrazně nenakupují. Levné peníze stejně tak příliš nevybudily k aktivitě firemní sektor. Bankám, páteři moderní ekonomiky, se naopak záporné sazby zakusují do zisků. Navíc mohou přispět k nabobtnání objemu (špatných) dluhů do problematických rozměrů, varuje čerstvě nejen Evropu Mezinárodní měnový fond. Japonská zkušenost je varováním i pro investory, z nichž mnozí sázejí na to, že mimořádně uvolněná měnová politika polije živou vodou býčí trend na (nejen) akciových trzích.

Další hromada likvidity naleptává (některá) zažitá pravidla a zvyky. Stále hlasitěji se například spekuluje o smrti oblíbeného portfolia 60/40. V důsledku politiky centrálních bank se totiž již nyní po trhu potulují dluhopisy se zápornými výnosy v celkovém objemu zhruba 17 bilionů USD. A vzhledem k očekávanému dalšímu uvolňování měnové politiky se toto číslo nejspíše ještě zvýší. To z pohledu investorů, zejména institucionálních, jako jsou penzijní fondy, znamená 17 bilionů důvodů k vráskám. A zároveň, slovy Camerona Winklevosse, "17 bilionů důvodů držet bitcoin" pro ty, kteří mohou.

Podle Winklevosse, spoluzakladatele kryptoburzy Gemini, s tím, jak bude stále více rozvinutých zemí opouštět hotovost a zároveň praktikovat politiku záporných sazeb, poroste poptávka po bitcoinu. Podobně to vidí i ekonom a zakladatel Algorithmic Investment Management Pavel Kohout. Běžné spotřebitele mohou záporné sazby a znehodnocování měn na účtu nakonec otrávit tak, že začnou migrovat ke "kryptu", které se tak stane měnovým standardem, uvedl v rámci debaty ABCD investora.

Nejen tomu, jak reflektovat záporné sazby ve svém portfoliu, se budeme věnovat ve třetí debatě z cyklu ABCD investora, kterou vysíláme 29. října od 16.30 na YouTube kanálu Investičního webu. Mé pozvání přijali hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a ředitel prodeje ve WOOD & Company Petr Beneš. Otázky na ně můžete zasílat na azinvestora@seznam.cz. Další podrobnosti o ABCD investora, stejně jako záznamy již odvysílaných debat, najdete na webu www.azinvestora.info.