KONTEXT: Vyzývatelé si musejí počkat, dolar bude vládnout i za 10 let
|

KONTEXT: Vyzývatelé si musejí počkat, dolar bude vládnout i za 10 let

Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Tentokrát se zaměříme na měnový systém.

Světová ekonomika Globalizace Americký dolar

Dolar (a s ním spojená nadvláda nad globálním platebním systémem) je jedním z nejpotentnějších mocenských nástrojů v rukou Washingtonu. Příčiny a důsledky poslední hospodářské krize to jen připomněly, a ruku v ruce s tím proto také zintenzivněly snahy o naleptání statu quo:

  • Peking horečně pracuje na internacionalizaci jüanu.
  • Kryptoměny se krůček po krůčku blíží střednímu proudu.
  • Mnoho technologické a bankovní giganty chystají své vlastní měny.

To vše (a mnohé další) koresponduje s vizí postupné demokratizace měnového systému, kterou jsem společně s kanadským matematikem Davidem Orrellem předpověděli v knize The Evolution of Money. V té také připomínáme, že kontrola nad penězi a penězovody je svatým grálem globalizované ekonomiky, přičemž (případná) korekce současného, historicky nepřirozeného stavu nebude jednoduchá ani poklidná.

Jak bude i proto dominantní měnový systém za deset let vypadat? Nad tím se exkluzivně pro Investiční web zamyslel jeden ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie a někdejší profesor London School of Economics Roger Tooze.