US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

KONTEXT: Vyzývatelé si musejí počkat, dolar bude vládnout i za 10 let

Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Tentokrát se zaměříme na měnový systém.

Dolar (a s ním spojená nadvláda nad globálním platebním systémem) je jedním z nejpotentnějších mocenských nástrojů v rukou Washingtonu. Příčiny a důsledky poslední hospodářské krize to jen připomněly, a ruku v ruce s tím proto také zintenzivněly snahy o naleptání statu quo:

  • Peking horečně pracuje na internacionalizaci jüanu.
  • Kryptoměny se krůček po krůčku blíží střednímu proudu.
  • Mnoho technologické a bankovní giganty chystají své vlastní měny.

To vše (a mnohé další) koresponduje s vizí postupné demokratizace měnového systému, kterou jsem společně s kanadským matematikem Davidem Orrellem předpověděli v knize The Evolution of Money. V té také připomínáme, že kontrola nad penězi a penězovody je svatým grálem globalizované ekonomiky, přičemž (případná) korekce současného, historicky nepřirozeného stavu nebude jednoduchá ani poklidná.

Jak bude i proto dominantní měnový systém za deset let vypadat? Nad tím se exkluzivně pro Investiční web zamyslel jeden ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie a někdejší profesor London School of Economics Roger Tooze.

Americký dolarGlobalizaceSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie