US MARKETZavírá za: 6 h 10 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Těžba bitcoinu z pohodlí domova: Vydělat se dá, ale je to loterie

Cena bitcoinu je letos jako na houpačce a momentálně se drží hluboko pod svým nedávným rekordem, zájem o kryptoměnu ale neochabuje. Stává se postupně běžnou součástí osobních financí, investičních portfolií i firemních strategií. Stále více lidí proto uvažuje o tom, jestli by bitcoin nemohli těžit doma. Lze to? A dává to vůbec smysl v době, kdy síť ovládají profesionální těžební farmy?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
30. 4. 2025 | 17:16
Bitcoin

Záleží na tom, jak vážně to s těžbou bitcoinu myslíte. V každém případě je k tomu potřeba těžební zařízení. Jedná se vlastně o speciální výkonný počítač. A právě ta výkonnost je zásadní, těžaři totiž mezi sebou zjednodušeně řečeno soupeří v řešení složitého matematického úkolu a ten, kdo ho vyřeší jako první, získává odměnu v podobě nově vytvořených bitcoinů.

"Loterijní" těžba jako levná zábava s minimální šancí na výhru

Pro úplné nováčky nebo technologické nadšence může být vstupní branou takzvaný "lottery mining". U něj se používá levné zařízení za zhruba 600 dolarů s výkonem přibližně 100 wattů, což odpovídá staré silnější žárovce. Je to ale vykoupené výkonem, který se pohybuje pouze v řádu jednotek terahashů za sekundu (1 bilion pokusů o vyřešení matematického úkolu při těžbě za sekundu, TH/s). To na vítězství v závodu s ostatními těžaři zpravidla nestačí. Je to, jako když máte v loterii jeden los, zatímco jiní si jich mohou koupit třeba statisíce.

Šance na vytěžení bitcoinu je u tohoto typu těžby téměř nulová. Občas sice média přinesou příběh o tom, jak takhle někdo s výkonem pár terahashů vydělal statisíce dolarů, jsou to ale výjimky. Většinu "lottery minerů" pohání spíše zvědavost a touha po zábavě, než že by věřili v zajímavý výdělek.

Sólo ASIC těžba

Už vážnějším krokem na cestě k těžbě je výkonnější zařízení typu ASIC. Například stroj Antminer S21 Hydro zvládne až 335 TH/s, stojí ale přes 6 000 dolarů a jeho výkon přesahuje 5 000 wattů. I přes podstatně větší vstupní investici je šance, že takové zařízení samostatně vytěží bitcoinový blok, extrémně malá – zhruba jedna ku osmi miliardám denně.

Důvodem je obrovský výkon celé bitcoinové sítě, který dosahuje přes 800 milionů TH/s. Domácí těžba s výkonným zařízením navíc vyžaduje více než jen samotný nákup stroje. Potřebujete vhodné podmínky, dostatek prostoru, účinné chlazení, protože zařízení vydává hodně tepla, a především stabilní a pokud možno levnou elektřinu. Z dlouhodobého hlediska i proto sólo těžba také spíše připomíná loterii – teoreticky může přinést zisk, ale většinou znamená pouze výdaje.

Těžba v poolu jako nejrozumnější cesta

Nejčastější formou domácí těžby v roce 2025 je takzvaný "pool mining", tedy sdílení výkonu zařízení s ostatními. Připojíte se ke skupině těžařů, s nimiž sdílíte své výpočty i odměny. Zařízení (ASIC miner) nastavíte tak, aby spolupracovalo s dalšími, třeba přes známé pooly jako Foundry USA, F2Pool nebo Antpool.

Výplata odměn se odvíjí od toho, jak velkým výkonem do poolu přispíváte. Peníze tak můžete inkasovat klidně každý den. Nebo lze zvolit druhý model, tedy vyšší výplatu, ale jen v případě, že k vytěžení měny opravdu dojde.

Díky moderním zařízením, jednoduchému nastavení a přehlednému rozhraní poolů je celý proces poměrně snadný. Klíčový je ale opět zdroj levné energie. Pokud k ní máte přístup, můžete si tímto způsobem přivydělat.

Cloud mining

Možností je i "cloud mining", tedy pronájem těžebního výkonu. Nemusíte řešit hardware, chlazení ani spotřebu elektřiny, o vše se stará poskytovatel služby. Platíte za smlouvu a čekáte na případné výnosy.

Většinou se to ale nevyplatí. Na trhu je totiž mnoho pochybných projektů a řada smluv je po započtení všech poplatků dlouhodobě nevýhodná. Existují sice ověřené platformy, ale i u nich bývají výdělky velice nízké.

Tip na závěr

Kterýkoli z relevantních způsobů domácí těžby kryptoměn vyžaduje dostatek elektřiny. Čím levnější energii máte k dispozici, tím větší je šance, že se vám těžba vyplatí. Ideální je tedy spotřebovávat na těžbu elektřinu, kterou si sami vyrobíte, například v solární elektrárně. Pořízení domácí solární jednotky je sice nákladné, jakmile ji ale máte, můžete energii v době, kdy vám přebývá, využít prakticky zadarmo k těžbě bitcoinu. Dosáhnete tak nižších nákladů na těžbu, vaše šance na úspěch při samotném "miningu" se tím ale samozřejmě nezvýší. Ta roste až s výpočetním výkonem, tedy s počtem zařízení.

Zdroj: Cointelegraph

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa