Odmítli jistotu a vsadili na bitcoin. Na místě, kde lidé mění svůj život i svět
Riskují své rozjeté kariéry, aby se naplno ponořili do světa bitcoinu. Přibývá lidí, kteří se potkávají na místě plném nadšenců do virtuální měny zvaném Bitcoin Commons. Ať už opouštějí korporátní pohodlí, nebo se vrhají do technických dobrodružství, jedno mají společné – věří, že digitální měna může změnit svět. Nebo alespoň finanční systém.
Jedno páteční ráno se Mark Suman, tehdy ještě seniorní projektový manažer ve společnosti Apple, který se věnoval zabezpečení a ochraně soukromí uživatelů, rozhodl nepřijít do práce. "Prostě jsem zavolal, že jsem nemocný," říká. Namísto lékařské prohlídky ale zamířil do centra Austinu v Texasu, na místo, které se jmenuje Bitcoin Commons. Jak už název napovídá, jedná se o prostor, kde se potkávají, vzdělávají a spolupracují bitcoinoví nadšenci, vývojáři a podnikatelé. A to mu zásadně změnilo život.
Do té doby měl virtuální měnu jen jako koníček. Opatrně přiznává, že s ní experimentoval i v Applu, kde testoval některé open source technologie (software, jehož zdrojový kód je volně dostupný pro všechny a kdokoli ho může upravovat). Vždy se ale držel stranou. Až když viděl pozvánku na událost Bitcoin Takeover, rozhodl se jít. "Seděl jsem tam a uvědomil si, že chci budovat něco opravdu nového a smysluplného," vzpomíná.
Na akci načerpal nějaké informace a pár týdnů nato podal výpověď v Applu. Spoluzaložil startup Open Secret, jehož hlavním cílem je nový přístup k ukládání dat v cloudu. Namísto centrálních databází, které jsou snadným terčem hackerů, startup šifruje data jednotlivě pro každého uživatele zvlášť. "Pokud by někdo prolomil naše systémy, nic nenajde. Prostě není co ukrást," říká Suman.
Přiznává, že odchod z velké společnosti nebyl bez následků. "Často nespím. Mám rodinu, děti a jedno z nich už je na univerzitě. Ale cítil jsem, že tahle cesta je správná," říká otevřeně. Blockchain mu umožnil jít o krok dál. Bez kompromisů a bez prostředníků.
Myšlenky z texaského chrámu bitcoinu
Bitcoin Commons sídlí na křižovatce bulváru vedoucího k texaskému Kapitolu a rušné Šesté ulice plné barů a hudebních klubů. Oficiální státní moc tady symbolicky naráží na komunitu nadšenců vyznávajících decentralizaci. Přes den se tu soustředěně pracuje na kódu, večer se místo mění v diskuzní klub.
Parker Lewis, který se o zázemí stará a napsal o bitcoinu knihu Gradually, Then Suddenly, tvrdí, že je kryptoměna nejdůležitější inovací současnosti. "Bitcoin nemá žádného šéfa ani marketingové oddělení. Jsme tu proto, abychom lidem vysvětlili, co přesně se děje a proč to má smysl," říká pevně přesvědčen, přestože už zřejmě slyšel všechny protiargumenty.
Dan Lawrence, šéf společnosti OBM zabývající se optimalizací energie pro bitcoinovou těžbu, popisuje atmosféru v hubu jako velice pozitivní a motivující. Politika se sice přímo v Commons neřeší, ale změna postoje americké vlády pod vedením Donalda Trumpa je znát. Podle něj bylo v minulosti prostředí kolem bitcoinu nejisté. Vývojáři byli zatýkáni a projekty označovány za problematické. Trumpova vláda přišla s politikou, která kryptoměnám otevřela dveře. I skeptici tak uznávají, že situace se mění k lepšímu.
Ale i ti největší optimisté zůstávají opatrní. Joe Kelly ze společnosti Unchained varuje, že pokud stát drží velké množství bitcoinu, může se situace rychle změnit. Dnes je bitcoin pro vládu aktivum, zítra může sloužit jako nástroj kontroly. Strategická rezerva USA zatím obsahuje hlavně zabavené kryptoměny, ne velké státní nákupy nebo významné investice. Kelly dodává, že v počátcích Unchained byla možná výhodou i neexistence spotových bitcoinových ETF, protože se firma mohla soustředit hlavně na technologii, ne na výkyvy ceny.
Mike Schmidt z neziskovky Brink Technology připomíná jednoduše znějící, ale zásadní věc. "Bitcoin potřebuje inženýry. Systém v hodnotě dvou bilionů dolarů stojí na čtyřiceti vývojářích na plný úvazek. Chceme, aby to drželo pohromadě? Pak to musíme zafinancovat. Kdo nemá čas, ať dá peníze. Kdo nemá peníze, ať přiloží ruku k dílu," říká.
Proměnu bitcoinového světa odhaluje i Alana Mediavilla Díaz. Řadu let točila v Googlu dokumenty o datech a cloudu, později se začala věnovat hlavně vlastním projektům a loni představila snímek Dirty Coin, který zkoumá složitý svět těžby. Zlatokopové už se podle ní v komunitě moc nevyskytují. "Kdo chce stonásobek, ať to zkusí s altcoiny a meme coiny," směje se. "Bitcoin je o principech o lepších penězích, o férovějším světě."
Velké nápady, velké peníze
Bitcoinové projekty se mnohem více dostávají do hledáčku venture kapitálových firem. Podle analytické společnosti PitchBook dosáhne objem investic do kryptoměnových startupů v roce 2025 více než 18 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek ročního průměru z předchozích dvou let.
Klíčové jsou praktické aplikace. Kanaďan Steve Barbour staví technologie na těžbu bitcoinu například na místech, kde u produkce ropy unikají metan nebo zemní plyn. Ty využívá jako zdroj energie. Díky změně politiky v USA se teď soustředí třeba na Wyoming, kde jsou pro jeho byznys příznivé podmínky.
Parker Lewis připomíná, že dosavadní kroky americké vlády jsou pouze začátek. Senátorka Marie Lummis navrhla zákon, který by umožnil nakupovat bitcoin přímo z prostředků státní pokladny jako rezervní aktivum, což by mohlo posílit dolar i ekonomickou stabilitu USA. A prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který jde právě směrem institucionalizace kryptoměn ve státní politice USA.
Příliv investic a politická podpora lákají lidi, jako je Mark Suman, aby opustili komfortní zónu a změnili dres. "I kdybychom neuspěli, budu vědět, že jsem udělal něco smysluplného. Skutečná inovace vyžaduje odvahu opustit jistotu a vsadit na nejistotu. A přesně tohle je bitcoin,“ říká Suman za sebe i řadu dalších, které potkal v Bitcoin Commons.
Zdroj: CNBC