EUR/USD: Co letos (ne)čekat od hlavního měnového páru?

Rozdílná kondice ekonomik USA a eurozóny, geopolitická rizika a také předpokládané snižování sazeb na obou stranách Atlantiku. Jak mohou nejen tyto faktory v roce 2024 ovlivnit vývoj kurzu eura vůči americkému dolaru?
Do letošního roku vstupovali investoři na globálním měnovém trhu s očekáváním, že si společná evropská měna proti americkému dolaru polepší. Tímto směrem ostatně mířil i konsenzus analytiků sledujících tento nejobchodovanější měnový pár na světě. Pro konec prvního čtvrtletí respondenti průzkumu agentury Bloomberg v průměru čekali kurz 1,10 EUR/USD, pro konec letošního roku pak 1,12 EUR/USD.
První měsíc letošního roku je za námi a lze konstatovat, že vstup do roku 2024 společné evropské měně podle plánů zrovna nevyšel. Během ledna euro vůči zeleným bankovkám sice pomalu, ale jistě ztrácelo. V celoměsíčním zúčtování tyto ztráty přesáhly dvě procenta.
Jak tato lednová skutečnost zamávala s prognózami? Nutno říci, že nijak zásadně. Krátkodobý výhled analytiků podle Bloombergu se pro březen posunul lehce níže k 1,09 EUR/USD, pro konec roku se ale nezměnil a zůstává na 1,12 EUR/USD. Společné evropské měně se tedy i přes rozpačitý výkon na začátku roku dále věří. Nutno podotknout, že prognózy Société Générale jsou v tomto ohledu ještě optimističtější, když vidí kurz eura na konci roku dokonce kolem 1,16 dolaru.
Co za silným optimismem ohledně eura stojí? Téměř po celou první polovinu roku 2023 euro těžilo ze zlepšujícího se úrokového diferenciálu mezi tržními sazbami v euru a dolaru. Ve druhé polovině roku se však tento vztah rozvolnil. Prim začal hrát fakt, že americká ekonomika poměrně svižně rostla, zatímco ta evropská dále klopýtala na hraně recese. A tento obrázek přetrval i na počátku letošního roku. Nicméně vyšší dolarové úrokové sazby by měly podle odhadů analytického oddělení Komerční banky americkou ekonomiku zchladit.
Kolem poloviny letošního roku očekáváme sice mírnou, ale i tak recesi americké ekonomiky. Dolarové sazby budou podle nás klesat rychleji a výrazněji než ty evropské, které ale klesnou také. Pokud se naše předpoklady naplní, euro globálně posílí.
Pro českou ekonomiku to ve finále bude mírný prorůstový impulz. Levnější dolar totiž bude znamenat protiinflační faktor v podobě levnějších nákupů klíčových surovin pro tuzemskou produkci. Již dlouho stagnující průmysl to jistě uvítá.
Text byl připraven pro deník E15.