Martin Viliš: Trh akvizičního financování se začíná přehřívat
|

Martin Viliš (Erste Corporate Banking): Trh akvizičního financování se začíná přehřívat

Současný trh s akvizičním financováním se v mnohém shoduje s trhem v době, kdy jsem na něm začínal, říká ředitel útvaru Akvizičního financování Martin Viliš z České spořitelny. Se strukturovanými transakcemi ale má zkušenosti již od roku 2007. Jeho tým se specializuje na financování nákupů malých, středních i velkých firem.

Fúze a akvizice Byznys a podnikání Banky Úvěry Akvizice

Stejně jako před deseti lety i dnes ceny firem na prodej stoupají. Stejně jako tehdy i nyní banky agresivně financují kupující levnými akvizičními úvěry s rozvolněnými úvěrovými podmínkami. Rozdíl ale najdeme – v roce 2009 přišla finanční krize a opadl zájem o akvizice. Banky přestaly nákupy financovat, případně je financovaly v omezené míře. Teprve v letech 2012 a 2013 se podle Martina Viliše trh začal vracet do normálu.

Jak vnímáte současnou situaci na trhu financování akvizic?

V posledních letech se trh s akvizičním financováním začíná zahřívat, možná i přehřívat. Na tuzemském trhu se ročně zrealizují desítky až stovky prodejů firem, které banky ve velké většině ochotně financují. Za určitých podmínek poskytnou akviziční úvěr i na 100 % ceny transakce, což je sice velice výjimečné, ale i tak to ukazuje, jak agresivně jsou nyní nastaveny hranice úvěrování. Na trhu je patrný příklon k bulletovým strukturám (bullet je jednorázová splátka úvěru na konci jeho splatnosti – pozn. red.), k rozvolněným kovenantům a klesající porci vlastních zdrojů vkládaných do transakce na straně kupujících. Z pohledu banky to ne vždy musí být zrovna optimální koktejl, pokud jde o riziko.

Co musí splňovat firma na prodej, abyste její nákup podpořili akvizičním úvěrem?

Musí vykazovat historicky stabilní a dlouhodobě udržitelné provozní cash flow. Z něj musí pokrýt náklady na provoz, investice a daně a musejí jí zbývat peníze na splácení úvěru. Na druhé straně by měla mít i silnou bilanci, která bez větších obtíží unese poptávaný akviziční úvěr. Hodnotí se i úspěšnost obchodního modelu firmy, její tržní pozice, dodavatelsko-odběratelské vztahy, odvětví, v němž působí, a třeba i logistika, která je například u některých firem z takzvané nové ekonomiky klíčová.

"Kupovaný podíl je dlouhodobé aktivum, které by mělo být financováno dlouhodobými zdroji, jako jsou vlastní kapitál a akviziční úvěr. Ve chvíli, kdy kupující potvrdí zájem o koupi dané firmy a sjednání akvizičního úvěru, řešíme s ním strukturu úvěru a sladění jeho podmínek s dalšími dokumenty v rámci transakce, jako je například kupní smlouva," říká Martin Viliš z České spořitelny.

Co dalšího hodnotíte?

Důležité je i to, zda management firmy dokáže být nezávislý na vlastníkovi, případně jaká bude nová role vlastníka po transakci, pokud chce nějakým způsobem u společnosti setrvat. Pokud spolu s prodejem firmy majitel končí, nabízí se otázka, jak bude firma pod novým vedením fungovat. U finančních investorů, kteří plánují kupovanou společnost v budoucnu prodat, dále zjišťujeme třeba i možnosti a reálnost jimi sdělených očekávání ohledně budoucího opětovného prodeje firmy. Je toho hodně, a i proto je vždy snazší, když se prodává firma, která je naším dlouhodobým klientem. Jsme pak mnohem snáze schopni porozumět uvedeným oblastem.

Splatnosti se prodlužují

Jaká bývá splatnost u akvizičních úvěrů?

Zlatý standard je pět, šest let. Dnes je to ale spíše sedm, někdy až osm let, protože splatnosti se prodlužují. Splatnost úvěru by neměla výrazně překračovat dobu, na niž jsme schopni alespoň částečně posoudit reálnou budoucnost firmy. To je v případě, že se jedná třeba o výrobní firmu v prosperujícím odvětví, zhruba těch pět let. V rizikovějších odvětvích to může být jinak, řada firem plánuje třeba jen na 1-2 roky. Těm je poměrně složité poskytovat dlouhodobé akviziční úvěry.

Kolik vlastně stojí akviziční úvěr?

Akviziční úvěr již z podstaty bývá výrazně dražší než běžné provozní nebo investiční úvěry. Marže je cenou za riziko, které je v případě akvizičních úvěrů z pohledu banky výrazně vyšší, protože se jedná o dodatečný úvěr poskytovaný nad rámec běžného korporátního financování. Akviziční úvěr je dodatečnou finanční zátěží pro společnost. Sjednání akvizičního úvěru je navíc náročnější z hlediska nalezení jeho správné struktury, než tomu je například u provozního úvěru. I tak jsou ale náklady na akviziční úvěr podle mě nízké, osobně si dokonce myslím, že v mnoha případech cena úvěrů neodráží riziko, které banka nese.

Je akviziční úvěr jediným způsobem, jak financovat nákup firmy?

Firma samozřejmě může použít na nákup firmy peníze z provozního nebo investičního úvěru. Prvním problémem je ovšem to, že většina společností již nějaký provozní nebo investiční úvěr čerpá a nemusí mít volné linky. A pokud navíc využijete peníze z provozního úvěru na nákup firmy, porušujete tím podmínky úvěru, a navíc podstupujete riziko, že v případě, že se něco stane a banka smlouvu ukončí, budete ho muset splatit celý najednou, a to třeba i ve velice krátké době. Kupovaný podíl je dlouhodobé aktivum, které by mělo být financováno dlouhodobými zdroji, kterými jsou vlastní kapitál a akviziční úvěr.

Od 50 do 300 milionů korun

Jak vstupuje jednání o akvizičním úvěru do jednání o prodeji firmy?

Nabídka konkrétního akvizičního úvěru může být pevnou součástí balíčku informací k prodeji firmy (spolu s informačním memorandem a finančním plánem). Jednání o úvěru je součástí nákupu společnosti od samého začátku. Ve chvíli, kdy kupující potvrdí zájem o koupi dané entity a sjednání akvizičního úvěru, řešíme s ním strukturu akvizičního úvěru a sladění jeho podmínek s dalšími dokumenty v rámci transakce, jako je například kupní smlouva. Výhodou může být to, že si kupující vezme akviziční úvěr od banky, kterou používá i kupovaná firma.

Není to omezující?

Jak se to vezme. Často se stává, že financujeme akvizici klienta, i když nejsme bankou prodávané firmy. Je to spíše o lidech, jejich zkušenostech a spokojenosti klientů s jednotlivými bankami. Akviziční financování je o komplexním servisu pro velké, malé i střední podniky a ten jsme schopni poskytnout. Navíc jsme předvídatelní a konzistentní, což oceňují hlavně investoři, kteří s námi spolupracují opakovaně. Máme zkušený a profesionální osmičlenný tým, který patří k největším na trhu akvizičního financování, a jsme u všech významných transakcí na trhu. Značnou výhodu nabízíme i kupujícím, protože jsme schopni jim nabídnout řešení takzvaně z jedné ruky. Jde o situaci, kdy jedna banka stojí na straně kupujícího v roli M&A poradce a zároveň mu financuje transakci akvizičním úvěrem. Vše je pak rychlejší a efektivnější.

Na jak velkých transakcích pracujete?

Početně nyní trhem hýbe prodej malých a středních firem, takže většina aktuálních transakcí se pohybuje mezi 50 a 300 miliony korun. Pracujeme ale i na několika velkých transakcích v řádu miliard korun. Máme bohaté zkušenosti s financováním nákupů největších firem, které se kdy realizovaly na tuzemském trhu.

Je při akvizičním financování podstatný rozdíl v tom, zda jde o velkou, či menší firmu?

U velkých transakcí je to více o velkých penězích, standardizovaných procesech, velkém rozsahu dokumentů, se kterými je nutné pracovat a zapojení poradců na všech stranách. Pokud jde ale o rozsah práce z pohledu financující banky, tak je to ve spoustě ohledů srovnatelné. Proto některé banky trh menších transakcí historicky spíše opomíjely. V rámci Erste Corporate Banking máme strategii podpory primárně SME segmentu a proto se věnujeme plnohodnotně i menším transakcím, kde je to hodně o servisu a poradenství a snaze provést klienta úspěšně transakcí, kterou většinou realizuje jednou za život.

Více informací o prodeji a nákupu firem najdete na www.investicniweb.cz/akvizice


Martin Viliš je bankovní profesionál s více než 17 lety zkušeností. V České spořitelně působí od roku 2007. Začínal na pozici vedoucího týmu v segmentu velkých korporací a od roku 2011 je ředitelem útvaru Akviziční financování. Před nástupem do České spořitelny pracoval na odborných a manažerských pozicích v rámci bankovnictví a finančních služeb v HVB Bank, Živnostenské bance, Commerzbank nebo AMCICO AIG Life. Během kariéry se podílel na aranžování a strukturování řady akvizičních a jiných strukturovaných transakcí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické a vedle češtiny hovoří také anglicky a německy.

včera v 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý