Evropské akcie v úterý zastavily propad a obrátily do plusu

Evropské akcie v úterý zastavily propad a mírně posilovaly. Podpořila je čísla z americké ekonomiky i ujištění Maria Draghiho o tom, že uvolněná monetární politika ECB bude pokračovat.
Evropským akciím se v úterý dařilo díky ujištěním Čínské lidové banky i šéfa ECB Maria Draghiho. Čínská lidová banka oznámila, že nevidí riziko likvidity v mezibankovním sektoru a volatilita na trzích se podle ní ustálí.
Investory na evropských trzích uklidnila i příznivá data ze Spojených států. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly více, než ekonomové očekávali, důvěra spotřebitelů se v červnu vyšplhala nejvýše od zimy 2008 a prodeje nových domů dopadly nejlépe za posledních pět let. Dále také v dubnu zdražovaly nemovitosti. Index S&P/Case Shiller i index sestavovaný FHFA oproti březnu vzrostly. S&P/Case Shiller dokonce zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst od března 2007.
Britský FTSE 100 si připsal 1,21 %, francouzský CAC 40 1,51 % % a německý DAX 1,55 %. Nejlépe si vedly automobilky, sektor finančních služeb a stavební firmy, s mírnou ztrátou naopak uzavřelo síťové odvětví.
K evropské ekonomice se v úterý vyjádřili i guvernéři Evropské centrální banky. Mario Draghi prohlásil, že uvolněná monetární politika bude potřeba ještě nějakou dobou, a člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré s ním souhlasí, utahování je podle něj "vzdálené".
Mediobanca, druhá největší italská banka, oznámila, že její "index rizika solvence" pro Itálii vysílá varovné signály a Itálie by mohla do šesti měsíců potřebovat pomoc EU. Zpráva varuje, že Itálie se "nevyhnutelně ocitne v situaci, kdy bude muset požádat o záchranný balíček EU", pravděpodobně už v příštích šesti měsících, pokud se nesníží výpůjční náklady a nezlepší ekonomická situace. Italský burzovní index FTSE MIB v úterý odepsal 0,37 %.