Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly
|

Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou a během první poloviny obchodování svižně rostly. Investory uklidnilo vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Rusko po připojení Krymu neobsadí další ukrajinské regiony. Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. To skončí zítra a mimo jiné se na něm rozhodne, zda Fed bude pokračovat v postupném utahování monetární politiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,55 % na 16 336,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,72 % na 1 872,25 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,25 % na 4 333,31 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostla cena technologických titulů a akcií ze sektorů zdravotnictví a telekomunikací.

Americké akcie (18. března 2014)

"Investoři již mají Ukrajiny plné zuby," říká portfoliomanažer ze společnosti BMT Asset Management Chip Cobb. "I kdyby ruský prezident Vladimir Putin pokračoval ve stupňování rusko-ukrajinského napětí, trhy budou věnovat pozornost jiným věcem," dodává.

Hlavní úterní události na americkém trhu

Výsledková sezóna

  • Výsledky Oracle v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +1,62 %, v after-marketu zlevňovaly o více než pět procent.
  • Výsledky Adobe v 1QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,25 USD na akcii), tržby 1 miliarda USD. Akcie v řádném obchodování +0,51 %, v after-marektu oslabovaly přibližně o půl procenta.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+3,94 %), farmaceutického podniku Pfizer (+1,62 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,62 %). V červených číslech uzavřely pouze tři emise – cenné papíry výrobce letadel Boeing (-1,10 %), provozovatele řetězce rychlého občerstvení McDonald's (-0,30 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,09 %).

Akcie softwarové společnosti Microsoft (+3,94 %) zdražily o téměř čtyři procenta poté, co se na trhu objevila nepotvrzená zpráva, že společnost příští týden představí upravený kancelářský balík Microsoft Office pro tablety iPad od Applu. Několik médií uvedlo, že novinku šéf společnosti Satya Nadella představí 27. března na tiskové konferenci v San Franciscu.

Dařilo se také cenným papírům výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (+3,66 %), jejichž cena vzrostla v reakci na zvýšení investiční doporučení od analytiků Barclays na "overweight" z "equalweight". Banka zároveň oznámila, že na akcie Hewlett-Packard zvyšuje 12měsíční cílovou cenu na 38 USD z 33 USD.

Zvýšenému zájmu investorů se v úterý těšily i cenné papíry výrobce paměťových karet SanDisk (+4,12 %), které budou na začátku příštího týdne zařazeny do benchmarkového indexu NASDAQ Technology Dividend Index, který zahrnuje 100 technologických a telekomunikačních společností, které pravidelně vyplácejí dividendu.

Mírně naopak zlevnily akcie autopůjčovny Hertz (-0,51 %), která oznámila, že od svého představenstva získala podporu v záměru na vyčlenění divize na půjčování stavebních a manipulačních strojů a zařízení do samostatné společnosti HERC (Hertz Equipment Rental Corporation). Společnost v souvislosti se záměrem na rozdělení současného byznysu do dvou nezávislých společností oznámila, že z celé transakce očekává příjem ve výši zhruba 2,5 miliardy USD. Získané peníze Hertz plánuje použít na splacení části dluhu a také na program zpětného odkupu akcií v objemu jedné miliardy dolarů.

Nedařilo se ani cenným papírům prodejce použitých počítačových her a videoher GameStop (-3,42 %). Investoři se akcií GameStop začali zbavovat poté, co americký maloobchodní řetězec Wal-Mart oznámil, že svým zákazníkům umožní vyměnit použité počítačové hry za dárkové poukázky, které poté budou moci použít na internetových stránkách obchodu. Dominantní postavení má ve Spojených státech na trhu s použitými počítačovými hrami právě společnost GameStop, přičemž analytici předpovídají, že by se pro ni mohl stát Wal-Mart vážnou konkurencí.

Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Oracle a Adobe.

Softwarová společnost Oracle (v řádném obchodování +1,62 %) ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 2,57 miliardy USD neboli 0,56 USD na akcii. Ve stejném období v předešlém roce společnost dosáhla zisku 2,5 miliardy USD neboli 0,52 USD na akcii. Tržby podniku vzrostly meziročně na 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD) z 8,96 miliardy USD. Upravený zisk na akcii podle firmy dosáhl 0,68 USD (odhad: 0,70 USD). Akcie Oracle v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o více než 5 %.

Technologická firma Adobe (v řádném obchodování +0,51 %) oznámila, že její zisk v prvním čtvrtletí fiskálního roku klesl na 47 milionů USD neboli 0,09 USD na akcii z 65,1 milionu USD neboli 0,13 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce. Tržby společnosti dosáhly 1 miliardy USD, a v meziročním srovnání tak zůstaly prakticky beze změny. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,30 USD na akcii (odhad: 0,25 USD na akcii). Firma dále uvedla, že pro druhé čtvrtletí svého fiskálního roku očekává zisk na akcii 0,06 až 0,12 USD při tržbách 1 až 1,05 miliardy USD. Akcie Adobe v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly přibližně o půl procenta.

Dolar stagnoval vůči euru, oslabil k japonskému jenu

Dolar v úterý na devizových trzích vůči euru celý den hledal směr. Americká měna k euru zahajovala poblíž hladiny 1,393 EUR/USD a během dopoledne posílila k 1,389 EUR/USD. Odpoledne však dolar všechny zisky odevzdal a kolem desáté hodiny se pohyboval zpět u 1,393 EUR/USD. K intradenním ztrátám jednotné evropské měny přispělo prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko neplánuje obsadit další ukrajinské regiony. Podle analytiků lze toto Putinovo vyjádření považovat za záruku, že se krize nebude dále prohlubovat. Putin ale navzdory protestům Ukrajiny a západním sankcím podepsal přístupové smlouvy se zástupci separatistického Krymu, čímž učinil další krok k připojení poloostrova k Ruské federaci.

K japonskému jenu dolar v úterý oslabil z 101,90 USD/JPY až k 101,36 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý oživily z předchozího poklesu, když je podpořil zejména růst na akciových trzích. Severomořská ropa Brent zdražila o více než 30 centů na 106,63 USD za barel, a odrazila se tak od šestitýdenního minima, na které sestoupila v pondělní.

Severoamerická lehká ropa WTI zdražila dokonce o 1,6 % na 99,56 USD za barel. Ropa WTI z pětiměsíčního maxima 105,22 USD z počátku března poslední dva týdny klesala v obavách z možných dopadů ukrajinské krize na globální ekonomiku.

Cena zlata v úterý naopak klesla o více než 11 dolarů na 1 354,90 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Evropské akcie po smíšené seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami
Evropské akcie po smíšené seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami
18:00

Evropské akcie po smíšené seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování všemi směry, aby skončily vesměs v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu klesl na 203 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 30. listopadu 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti
14:30

Zapomeňte na stavebko, je tu Portu účet pro děti

Inovativní investiční platforma Portu české finanční skupiny WOOD & Company pokračuje v představování revolučních...
Investování Investiční strategie Děti
Majitel stáje F1 Racing Point chce podíl v automobilce Aston Martin
14:03

Majitel stáje F1 Racing Point chce podíl v automobilce Aston Martin

Kanadský miliardář Lawrence Stroll, který je majitelem stáje formule 1 Racing Point, připravuje nabídku na převzetí...
Evropské akcie Auta
USA: Propouštění zaměstnanců v listopadu mírně zpomalilo
13:44

USA: Propouštění zaměstnanců v listopadu mírně zpomalilo

Američtí zaměstnavatelé oznámili během listopadu úmysl propustit 44 569 lidí. V říjnu to bylo 50 275 lidí. Vyplývá to...
Americká ekonomika Pracovní trh
Ministryně: Italská vláda se vloží do propouštění v UniCredit
13:36

Ministryně: Italská vláda se vloží do propouštění v UniCredit

Italská vláda se vloží do plánů na rušení míst v největší italské bance UniCredit. Chystané personální škrty a...
Itálie UniCredit Evropské banky