Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly
|

Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou a během první poloviny obchodování svižně rostly. Investory uklidnilo vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Rusko po připojení Krymu neobsadí další ukrajinské regiony. Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. To skončí zítra a mimo jiné se na něm rozhodne, zda Fed bude pokračovat v postupném utahování monetární politiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,55 % na 16 336,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,72 % na 1 872,25 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,25 % na 4 333,31 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostla cena technologických titulů a akcií ze sektorů zdravotnictví a telekomunikací.

Americké akcie (18. března 2014)

"Investoři již mají Ukrajiny plné zuby," říká portfoliomanažer ze společnosti BMT Asset Management Chip Cobb. "I kdyby ruský prezident Vladimir Putin pokračoval ve stupňování rusko-ukrajinského napětí, trhy budou věnovat pozornost jiným věcem," dodává.

Hlavní úterní události na americkém trhu

Výsledková sezóna

  • Výsledky Oracle v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +1,62 %, v after-marketu zlevňovaly o více než pět procent.
  • Výsledky Adobe v 1QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,25 USD na akcii), tržby 1 miliarda USD. Akcie v řádném obchodování +0,51 %, v after-marektu oslabovaly přibližně o půl procenta.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie softwarové společnosti Microsoft (+3,94 %), farmaceutického podniku Pfizer (+1,62 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,62 %). V červených číslech uzavřely pouze tři emise – cenné papíry výrobce letadel Boeing (-1,10 %), provozovatele řetězce rychlého občerstvení McDonald's (-0,30 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,09 %).

Akcie softwarové společnosti Microsoft (+3,94 %) zdražily o téměř čtyři procenta poté, co se na trhu objevila nepotvrzená zpráva, že společnost příští týden představí upravený kancelářský balík Microsoft Office pro tablety iPad od Applu. Několik médií uvedlo, že novinku šéf společnosti Satya Nadella představí 27. března na tiskové konferenci v San Franciscu.

Dařilo se také cenným papírům výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (+3,66 %), jejichž cena vzrostla v reakci na zvýšení investiční doporučení od analytiků Barclays na "overweight" z "equalweight". Banka zároveň oznámila, že na akcie Hewlett-Packard zvyšuje 12měsíční cílovou cenu na 38 USD z 33 USD.

Zvýšenému zájmu investorů se v úterý těšily i cenné papíry výrobce paměťových karet SanDisk (+4,12 %), které budou na začátku příštího týdne zařazeny do benchmarkového indexu NASDAQ Technology Dividend Index, který zahrnuje 100 technologických a telekomunikačních společností, které pravidelně vyplácejí dividendu.

Mírně naopak zlevnily akcie autopůjčovny Hertz (-0,51 %), která oznámila, že od svého představenstva získala podporu v záměru na vyčlenění divize na půjčování stavebních a manipulačních strojů a zařízení do samostatné společnosti HERC (Hertz Equipment Rental Corporation). Společnost v souvislosti se záměrem na rozdělení současného byznysu do dvou nezávislých společností oznámila, že z celé transakce očekává příjem ve výši zhruba 2,5 miliardy USD. Získané peníze Hertz plánuje použít na splacení části dluhu a také na program zpětného odkupu akcií v objemu jedné miliardy dolarů.

Nedařilo se ani cenným papírům prodejce použitých počítačových her a videoher GameStop (-3,42 %). Investoři se akcií GameStop začali zbavovat poté, co americký maloobchodní řetězec Wal-Mart oznámil, že svým zákazníkům umožní vyměnit použité počítačové hry za dárkové poukázky, které poté budou moci použít na internetových stránkách obchodu. Dominantní postavení má ve Spojených státech na trhu s použitými počítačovými hrami právě společnost GameStop, přičemž analytici předpovídají, že by se pro ni mohl stát Wal-Mart vážnou konkurencí.

Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Oracle a Adobe.

Softwarová společnost Oracle (v řádném obchodování +1,62 %) ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 2,57 miliardy USD neboli 0,56 USD na akcii. Ve stejném období v předešlém roce společnost dosáhla zisku 2,5 miliardy USD neboli 0,52 USD na akcii. Tržby podniku vzrostly meziročně na 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD) z 8,96 miliardy USD. Upravený zisk na akcii podle firmy dosáhl 0,68 USD (odhad: 0,70 USD). Akcie Oracle v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o více než 5 %.

Technologická firma Adobe (v řádném obchodování +0,51 %) oznámila, že její zisk v prvním čtvrtletí fiskálního roku klesl na 47 milionů USD neboli 0,09 USD na akcii z 65,1 milionu USD neboli 0,13 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce. Tržby společnosti dosáhly 1 miliardy USD, a v meziročním srovnání tak zůstaly prakticky beze změny. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,30 USD na akcii (odhad: 0,25 USD na akcii). Firma dále uvedla, že pro druhé čtvrtletí svého fiskálního roku očekává zisk na akcii 0,06 až 0,12 USD při tržbách 1 až 1,05 miliardy USD. Akcie Adobe v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly přibližně o půl procenta.

Dolar stagnoval vůči euru, oslabil k japonskému jenu

Dolar v úterý na devizových trzích vůči euru celý den hledal směr. Americká měna k euru zahajovala poblíž hladiny 1,393 EUR/USD a během dopoledne posílila k 1,389 EUR/USD. Odpoledne však dolar všechny zisky odevzdal a kolem desáté hodiny se pohyboval zpět u 1,393 EUR/USD. K intradenním ztrátám jednotné evropské měny přispělo prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko neplánuje obsadit další ukrajinské regiony. Podle analytiků lze toto Putinovo vyjádření považovat za záruku, že se krize nebude dále prohlubovat. Putin ale navzdory protestům Ukrajiny a západním sankcím podepsal přístupové smlouvy se zástupci separatistického Krymu, čímž učinil další krok k připojení poloostrova k Ruské federaci.

K japonskému jenu dolar v úterý oslabil z 101,90 USD/JPY až k 101,36 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý oživily z předchozího poklesu, když je podpořil zejména růst na akciových trzích. Severomořská ropa Brent zdražila o více než 30 centů na 106,63 USD za barel, a odrazila se tak od šestitýdenního minima, na které sestoupila v pondělní.

Severoamerická lehká ropa WTI zdražila dokonce o 1,6 % na 99,56 USD za barel. Ropa WTI z pětiměsíčního maxima 105,22 USD z počátku března poslední dva týdny klesala v obavách z možných dopadů ukrajinské krize na globální ekonomiku.

Cena zlata v úterý naopak klesla o více než 11 dolarů na 1 354,90 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
včera v 11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
včera v 11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
včera v 11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
včera v 10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
včera v 10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy