Americké akcie v pátek ztrácely. S&P 500 překonal intradenní rekord, zisky však nakonec odevzdal

Index S&P 500 v pátek překonal intradenní rekord a dotkl se téměř 1 884 bodů, ale v průběhu dne akcie zamířily do červených čísel. Investoři vyklízeli pozice, panují totiž obavy z toho, že by přes víkend mohlo dojít k nečekanému vývoji na Ukrajině.
Index S&P 500 v pátek překonal intradenní maximum ze 7. března (1 883,57 bodu), když se krátce dotkl 1 883,97 bodu, v závěru dne však ztratil 0,30 % a zakončil na 1 866,4 bodu. Dow odevzdal 0,17 % a technologický Nasdaq necelé procento (-0,98 %).
Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Wal-Mart, Caterpillar a Visa, ztrácely naopak Nike, která ve čtvrtek po trhu zveřejnila hospodářské výsledky, Merck a Goldman Sachs.
Pátek byl dnem reje čarodějnic (quadruple witching day), kdy vypršely opce na indexy i akcie a futures na indexy i akcie. V takové dny je trhům vlastní větší volatilita.
"Dnešek je kombinací reje čarodějnic a pokračující nejistoty na geopolitickém poli," říká Chad Morganlander ze Stifel Nicolaus. "To tradery přinutilo vyklidit před víkendem část pozic. Dny jako tyto jsou tradičně volatilní," dodává.
Za celý týden Dow zpevnil o 1,48 %, S&P 500 připsal 1,37 % a Nasdaq 0,74 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Konzultantská společnost Wikistrat, která správně předpověděla jak rezignaci bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, tak anexi Krymu Ruskem, zveřejnila další predikce. Šedesát šest analytiků hodnotilo možné geopolitické a ekonomické hrozby a stanovilo pět nejpravděpodobnějších scénářů.
- Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota v pátek vystoupil s projevem, v němž vysvětlil, proč byl proti změně výhledu Fedu. Fed ve středu upravil svou rétoriku a vypustil zmínku o požadované 6,5% míře nezaměstnanosti. Nyní tedy Fed tvrdí, že bude nízké sazby držet dlouhou dobu i poté, co ekonomika dosáhne "maximální zaměstnanosti", v závislosti na další škále faktorů. Právě tato rétorika se však Kocherlakotovi nelíbí.
- V týdnu do 12. března 2014 se objem aktiv v amerických vládních dluhopisech na účtech zahraničních institucí vedených u americké centrální banky propadl o 104,5 miliardy USD. Analytici si to vysvětlovali různě. Nyní ale řeší opačnou otázku. V týdnu do 19. března objem účtů nabobtnal o více než 32 miliard USD, ale nikdo neví proč.
- Šéf amerického provozovatele kabelové televize Time Warner Cable Robert Marcus je na cestě k získání zlatého padáku ve výši 79,8 milionu USD. Vyplývá to z hlášení, které americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) zaslala společnost Comcast, která se v polovině února s firmou Time Warner Cable dohodla na jejím převzetí.
- Ztrátový kanadský výrobce smartphonů BlackBerry se dohodl na prodeji většiny svých realit v Kanadě. Prodej je součástí plánu, který má firmě pomoci zlepšit finanční situaci a vrátit ji k zisku. Finanční podmínky transakce ani jméno nového majitele realit však firma neoznámila.
- Media General koupí společnost LIN Media za 1,6 miliardy USD. Spojením obou podniků vznikne druhý největší americký provozovatel televizního vysílání. Cena transakce dosáhne 1,6 miliardy dolarů a bude vypořádána částečně v akciích společnosti Media General a částečně v hotovosti.
- Facebook a Google se v posledních dvou letech dostaly z pozice velkých hráčů na trhu mobilní reklamy a ovládly ho úplně. Podle údajů společnosti eMarketer v roce 2013 dohromady tyto dvě firmy kontrolovaly 75,2 % trhu.
Euro po statistice z eurozóny zpevňuje vůči dolaru
Dolar v pátek ukončil třídenní růst vůči euru, které podpořila nejnovější statistika z eurozóny. Ta ukázala, že bilance běžného účtu eurozóny v lednu dosáhla rekordního přebytku. Krymská krize pak zvyšuje zájem o měny, jako je japonský jen a švýcarský frank, které se považují za bezpečné investice v době zvýšené nejistoty.
V 21.30 SEČ euro vůči dolaru přidávalo 0,1 % na 1,3793 USD, proti jenu ale mírně ztrácelo a nacházelo se na 140,93 JPY. Dolar k jenu oslabil o 0,23 % na 102,16 JPY.
Ceny ropy se zvyšují, trh se obává dopadů sankcí vůči Rusku
Ceny ropy v pátek získávaly více než dolar na barel, převážně v obavách z možných dopadů zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem. Postupně však cena ropy opět klesala. Obchodníci likvidují pozice a připravují se na nenadálý víkendový vývoj v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Rizikovou přirážku k cenám ropy zvýšilo čtvrteční rozšíření amerických sankcí vůči Rusku, které je druhým největším vývozcem ropy na světě.
Severomořská ropa Brent kolem 20.45 SEČ získávala 0,75 dolaru na 107,20 USD za barel. Ve středu se přitom její cena propadla až na 105,71 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň od 5. února. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si dnes připisovala 0,67 USD na 99,57 dolaru za barel.
Sankce zesílily obavy z narušení dodávek ropy, zejména s ohledem na to, že na americkém seznamu je i podnikatel Gennadij Timčenko, spoluzakladatel švýcarské obchodní společnosti Gunvor, která je významným světovým obchodníkem s ropou. Společnost Gunvor oznámila, že Timčenko svůj téměř poloviční podíl ve firmě prodal, aby jí umožnil vyhnout se narušení provozu.
"Na trh se vrátila nejistota," řekl agentuře Reuters analytik Abhishek Deshpande z londýnské firmy Natixis. "USA ukázaly odhodlání zesílit sankce proti Putinovu vnitřnímu kruhu a mohly by uvalit cílené tresty na podniky, včetně firem z energetického sektoru," dodal.
USA daly najevo, že jsou připraveny zesílit sankce tak, aby zasáhly ruskou ekonomiku, včetně energetiky. Své sankce dnes rozšířila i Evropská unie.
Ve výraznějším růstu cen ropy ale brání pokles sezonní poptávky. Ta se projevila ve výrazném nárůstu zásob na americkém trhu.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru vzrostla o 0,6 %, čekal se růst o 0,1 % po lednovém poklesu. Využití kapacit vzrostlo na 78,8 % ze 78,5 %, čekal se pouze mírnější nárůst na 78,6 %.
- Index cen domů NAHB v březnu vzrostl na 47 bodů z 46 bodů v únoru. Trh očekával růst na 50 bodů.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v březnu roste na 5,61 bodu z 4,48 bodu v únoru (odhad: 7 bodů).
- Americký prezident Barack Obama v pondělí předstoupil před novináře s krátkým prohlášením ohledně zaváděných sankcí na Ukrajině.
- Americká softwarová společnost Microsoft by koncem tohoto měsíce mohla představit verzi svého kancelářského balíku Office pro populární počítačové tablety iPad od společnosti Apple. Řekl to zdroj agentury Reuters.
- Podle zprávy FactSet v posledních měsících většina firem řazených v indexu S&P 500 snížila svá očekávání pro zisk v prvním čtvrtletí letošního roku. Téměř 85 % firem z indexu S&P 500, které zveřejnily predikce zisku pro první čtvrtletí 2014, odhady snižovalo. Nejhlubší propad očekávání poznamenal sektor základních materiálů, kde odhad růstu zisku klesl na 0,3 % z 9,1 % na začátku roku.
- V únoru se začalo stavět méně domů, než se čekalo. Zahájená výstavba klesla o 0,2 % na celoročně přepočtené tempo 907 tisíc, čekal se přitom růst na 910 tisíc po lednovém propadu na 880 tisíc, který byl však zároveň revidován výše na 909 tisíc. Teplejší počasí, znovu nastartovaná poptávka a omezená nabídka by však měly začít stavebnímu sektoru pomáhat. Vývoj na trhu s nemovitostmi je v letošním roce závislý na tom, jestli najímání nové pracovní síly dokáže vyvážit rostoucí hypoteční sazby a ceny domů.
- Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v únoru meziměsíčně zvýšily jen mírně v souladu s predikcemi. Index vzrostl o 0,1 %, stejně jako v lednu, a jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a pohonných hmot vzrostla také o 0,1 %. Meziročně tempo inflace zpomalilo na 1,1 % z lednových 1,6 %, jádrová inflace stagnovala na lednových 1,6 %.
- Americká zbrojovka Lockheed Martin v úterý oznámila, že koupila německou firmu BEONTRA, která se specializuje na vývoj dopravního a plánovacího softwaru pro některá světová letiště. Podrobnosti akvizice zveřejněny nebyly.
- Newyorský státní žalobce Eric Schneiderman zahájil vyšetřování, zda americké burzy a jiné instituce neposkytují vysokofrekvenčním obchodníků výhody, ke kterým běžní obchodníci nemají přístup. Schneiderman varuje, že se z HFT obchodování stala nebezpečně agresivní investiční strategie, která získává na úkor zbytku trhu příliš mnoho výhod.
- Největší americká automobilka General Motors (GM) v úterý zřídila novou funkci šéfa bezpečnosti vozidel a jmenovala do něj firemního veterána Jeffa Boyera. Reputaci GM v poslední době silně poškodila aféra s opožděným svoláním 1,6 milionu vozů k opravě závady, kvůli níž zemřelo v posledním desetiletí nejméně 12 lidí.
- Americká finanční skupina Citigroup zaplatí 1,1 milionu USD za urovnání sporu, kterému čelí ve spojení s podezřením z porušování pravidel při tzv. short sellingu. Oznámily to v úterý regulační úřady a společnost BATS Global Markets.
- Americká internetová společnost Google Inc. se dohodla na urovnání žaloby s mediálním gigantem Viacom kvůli porušování autorských práv na stránkách YouTube, které patří Googlu. Společnosti to oznámily v úterním prohlášení, podmínky urovnání však nezveřejnily.
- Internetový gigant Google přijde během letošního roku na trh s chytrými náramkovými hodinkami založenými na svém operačním systému Android. Bude na nich spolupracovat s jihokorejskými výrobci elektroniky Samsung a LG, americkým producentem čipů Intel a návrhářskou firmou Fossil Group. Společnost to v úterý uvedla na svém webu.
- Fed po dvoudenním zasedání rozhodl, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Zároveň Měnový výbor rozhodl o tom, že míra nezaměstnanosti, která byla do nynějška klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není. Již dříve Fed zdůraznil, že nízké úrokové sazby udrží déle i poté, co míra nezaměstnanosti klesne na cílových 6,5 %. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.
- Deficit bilance běžného účtu Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí klesl nejníže za 14 let. Přispěl k tomu vysoký vývoz a příjmy ze zahraničních investic. Schodek bilance se v období říjen až prosinec snížil na 81,1 miliardy USD z 96,4 miliardy USD v období červenec až září, uvedlo ve středu americké ministerstvo obchodu.
- Americká banka JPMorgan Chase oznámila prodej své komoditní divize společnosti Mercuria Energy Group za 3,5 miliardy dolarů. Transakce by měla být dokončena nejpozději ve třetím čtvrtletí a neměla by mít dopad na zisk banky. Banka v oznámení dále uvedla, že i nadále bude provozovat bankovní aktivity na komoditních trzích, včetně finančních produktů, oceňování drahých kovů a obchodování s nimi.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. března vzrostl o 5 tisíc na 320 tisíc, čekal se větší růst na 322 tisíc. Předchozí data byla revidována na 315 tisíc z 324 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. března vzrostl na 2,889 milionu, čekalo se 2,88 milionu po předchozích 2,848 milionu (revidováno z 2,855 milionu). Čtyřtýdenní průměr klesl na 327 tisíc z 330 500.
- Index aktivity filadelfského Fedu v březnu nečekaně roste na 9 bodů z únorových -6,3 bodu, čekal se růst na 3,2 bodu.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru mírně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 4,60 milionu v souladu s odhady. Prodeje tak klesly na nejnižší hladinu od července 2012, což by mohlo ukazovat na zpomalení oživení v realitním sektoru. Mediánová cena domu v únoru meziročně vyskočila o 9,1 % na 189 tisíc dolarů.
- Index předstihových ukazatelů ve Spojených státech v únoru vzrostl více, než se čekalo, což naznačuje, že se ekonomika zasažená tvrdou zimou začíná vzpamatovávat. Index vyskočil o 0,5 % z lednových +0,1 % (revidováno z +0,3 %), ačkoli se očekával jen 0,2% růst.
- Fed: Americké banky jsou na tom podle zátěžových testů lépe než v roce 2008.
- Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem o Ukrajině. Novinářům oznámil, že Spojené státy s okamžitou platností uvalí sankce na další ruské politiky, a také že podepsal dekret, který umožňuje uvalit sankce nejen na jednotlivce, ale i na celé sektory ruské ekonomiky. Cílem sankcí by se měla stát i jedna banka. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.
- Americká společnost Hewlett-Packard uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem a v červnu hodlá zveřejnit podrobnější plány. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Výrobce výpočetní techniky HP tvrdí, že vyřešil řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.
- Po závěru čtvrtečního obchodování výrobce bezpečnostního softwaru Symantec oznámil, že s okamžitou platností odchází dosavadní ředitel firmy Steve Bennett. Nahradí ho člen představenstva Michael Brown. Firma také zopakovala svůj výhled na výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí (zisk na akcii 40 až 42 centů a tržby 1,62 až 1,66 miliardy USD).
Výsledková sezóna
- Výsledky FedEx ve 3Q: Zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,46 USD), tržby: 11,3 miliardy USD (odhad: 11,435 miliardy USD).
- Výsledky Oracle v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 9,31 miliardy USD (odhad: 9,36 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +1,62 %, v after-marketu zlevňovaly o více než pět procent.
- Výsledky Adobe v 1QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,25 USD na akcii), tržby 1 miliarda USD. Akcie v řádném obchodování +0,51 %, v after-marektu oslabovaly přibližně o půl procenta.
- Po závěru trhů ve čtvrtek zveřejnil čtvrtletní výsledky hospodaření výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (v řádném obchodování +0,15 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 685 milionů USD neboli 0,76 USD na akcii (odhad: 0,72 USD na akcii). Ve stejném období v předchozím roce firma vykázala zisk 662 milionů USD neboli 0,73 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 13 % na 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD).
- Výsledky Tiffany v 4QFY2013: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 1,3 miliardy USD (v souladu s odhady).
Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters