Americké akcie v úterý zahájily po dni volna týden sebevědomým růstem

Americké akciové trhy v úterý po pondělním volnu zahájily týden svižným růstem a index S&P 500 vzrostl na nové historické maximum 1 912,28 bodu. Akcie podpořily příznivé údaje z americké ekonomiky, aktivita na poli firemních fúzí a vyhlídky na to, že Evropská centrální banka příští týden sníží úrokové sazby v eurozóně.
Dow posílil o 0,42 % na 16 675,50 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,60 % na nové zavírací maximum 1 911,91 bodu a technologický Nasdaq uazvřel se ziskem 1,22 % na 4 237,07 bodu. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, akciím finančních institucí a titulům ze sektoru cyklického spotřebního zboží. V červených číslech naopak skončily sektor základních materiálů, energetické odvětví a telekomunikační tituly.
"Velkým překvapením dne byla nízká aktivita investorů," řekl burzovní veterán z UBS Financial Services Art Cashin. "Na trzích je velké množství investorů, kteří spekulují na pokles, a tak by se dalo čekat, že je růst akcií na nová maxima donutí k rychlému zavírání pozic. Nic takového se ale nestalo. Býci nyní v případě indexu S&P 500 bojují o proražení pásma 1 910 až 1 913 bodů. Pokud se nad tyto úrovně dostaneme, měli bychom být svědky pokračování rally."
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 0,8 %. Očekával se pokles o 0,7 %.
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 12,4 %, což je sice o 0,5 procentního bodu více, než predikoval trh, zároveň to ale znamená zpomalení růstu cen na nejslabší tempo od července minulého roku. Sezónně očištěné ceny meziměsíčně vzrostly o 0,9 % (odhad: +0,7 %).
- Index cen domů FHFA v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,7 % (odhad: +0,5 %, únor: +0,6 %).
- Aktivita v americkém sektoru služeb v květnu rostla nejrychlejším tempem za více než dva roky. Předběžný index nákupních manažerů, který měří aktivitu v sektoru služeb, vzrostl na 58,4 bodu z dubnové úrovně 55 bodů a byl nejvýše od března 2012. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné organizace Markit.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v květnu vrátila do blízkosti březnového šestiletého maxima. Mezi Američany se tento měsíc zlepšily vyhlídky trhu práce i růstu příjmů a výrazně lepší byl i jejich názor na současnou situaci ekonomiky. Plyne to z úterní zprávy organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v květnu vzrostl v souladu s odhady na 83 bodů. Údaj za duben byl revidován na 81,7 bodu z 82,3 bodu.
- Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu v květnu stagnoval na 7 bodech (odhad: 9 bodů, duben: 7 bodů).
- Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu v květnu klesl na 8 bodů (odhad: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu).
- Společnost Apple připravuje software, který by jejím chytrým telefonům iPhone umožnil dálkově ovládat osvětlení, zabezpečovací systémy a další zařízení domácnosti. S odvoláním na informované zdroje to na webu napsal list Financial Times. Přední americký výrobce elektroniky by prý své plány v oblasti "inteligentní domácnosti" mohl představit na červnové konferenci developerů v San Francisku.
- Americká společnost Pilgrim's Pride, která je druhým největším producentem kuřecího masa na světě, nabídla 6,4 miliardy dolarů za výrobce balených potravin Hillshire Brands. Převzetí konkurenčního podniku má rozšířit nabídku firmy o vepřové a hovězí maso. Cena zahrnuje i dluh, bez něj nabídka činí 5,58 miliardy USD. Pilgrim's Pride nabízí za jednu akcii Hillshire 45 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 22 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky AutoZone v 3QFY2014: Zisk na akcii v souladu s odhady 8,46 USD, tržby v souladu s odhady 2,3 miliardy USD.
Z indexu Dow v úterý nejvíce posílily akcie provozovatele platebních karet American Express (+2,94 %), výrobce počítačových čipů Intel (+1,60 %) a výrobce letadel Boeing (+1,31 %). Na opačném konci skončily cenné papíry počítačového obra IBM (-0,62 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,55 %) a energetické společnosti Chevron (-0,43 %).
Akcie výrobce balených potravin Hillshire Brands (+22,07 %) zdražily o více než pětinu poté, co společnost Pilgrim's Pride (+1,67 %), která je druhým největším producentem kuřecího masa na světě, oznámila, že má zájem o převzetí této firmy za 6,4 miliardy dolarů. Akvizice konkurenčního podniku má rozšířit nabídku Pilgrim's Pride o vepřové a hovězí maso. Cena zahrnuje i dluh, bez něj nabídka činí 5,58 miliardy USD. Pilgrim's Pride nabízí za jednu akcii Hillshire 45 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 22 %.
Dařilo se i akciím z technologického sektoru. Cenné papíry rezervačního systému priceline.com (+5,18 %) zdražily o více než pět procent, akcie sociální sítě Facebook (+3,47 %) posílily přes tři procenta a cenné papíry automobilky Tesla Motors (+2,05 %), internetové společnosti Google (+1,96 %) a firmy Apple (+1,87 %) zpevnily zhruba o dvě procenta.
Zdražovaly i akcie energetických firem, které podpořilo vyjádření analytiků ze společnosti RBC Capital Markets, kteří uvedli, že očekávají růst cen elektřiny. Výrazně posílily například akcie společností FirstEnergy (+5,56 %) a Exelon (+3,60 %).
Oslabily naopak akcie prodejce použitých počítačových her a videoher GameStop (-2,97 %), který minulý týden v rámci svých čtvrtletních hospodářských výsledků oznámil 25% nárůst tržeb, avšak zklamal nepřesvědčivým výhledem pro druhý kvartál.
Necelá dvě procenta odepsaly i cenné papíry výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (-1,84 %), čímž korigovaly svůj páteční více než 6% růst. Firma minulý týden reportovala své kvartální výsledky a oznámila, že v rámci restrukturalizace plánuje zrušit dalších až 16 tisíc pracovních míst.
Akcie počítačového obra IBM (-0,62 %) oslabily poté, co se na trhu objevila zpráva, podle které čínská vláda tlačí tamní banky k odstranění high-end serverů z dílny IBM. Tento krok údajně souvisí se spory, které Peking vede s Washingtonem ohledně nařčení ze špionáže. Podle nejmenovaného zdroje obeznámeného se situací se Čína banky snaží donutit k tomu, aby místo serverů americké firmy používaly produkty místních značek.
Dolar po solidních makrodatech posílil k euru i jenu
Americký dolar v úterý posiloval vůči euru i japonskému jenu, když jej podpořila čerstvá makrodata ze Spojených států. Euro naopak oslabovala přetrvávající nejistota, zda Evropská centrální banka příští týden ještě více neuvolní svou měnovou politiku.
Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v amerických továrnách v dubnu vzrostly již třetí měsíc za sebou a zvýšily se i ceny domů. Spotřebitelská důvěra se pak v květnu vrátila do blízkosti březnového šestiletého maxima. Mezi Američany se zlepšily vyhlídky pro trh práce i růst příjmů a výrazně lepší byl i jejich pohled na současnou ekonomickou situaci.
Eurodolar zahajoval poblíž 1,365 a kolem 17.00 SELČ sestoupil až pod 1,362. Kolem desáté hodiny se americká měna obchodovala za 1,363 EUR/USD. Dolaru mimo jiné pomohlo i vyjádření šéfa ECB Maria Draghiho, který ve svém úterním projevu na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městě Sintra řekl, že ECB v rámci boje proti nízké inflaci zvažuje i nástroje typu kvantitativního uvolňování a že pro podporu růstu evropského hospodářství bude dělat vše, co jí její mandát dovolí.
K japonskému jenu se dolar během dne pohyboval v pásmu 101,70 až 102,10 USD/JPY a krátce po desáté hodině se obchodoval poblíž 102 USD/JPY. Americká lehká ropa WTI zlevnila přibližně o 0,22 % na 104 USD za barel.
Světové ceny ropy v úterý dále mírně klesaly. Investoři nyní čekají hlavně na nové údaje o vývoji zásob ropy v USA. Další pokles cen však analytici kvůli násilí na Ukrajině a vývoji v Libyi zatím nepředpokládají.
Severomořská ropa Brent zlevnila o 29 centů na 110,07 USD za barel. Minulý týden se přitom její cena vyhoupla až na 111,04 USD, což bylo maximum za více než dva a půl měsíce.
Trh od počátku týdne stabilizují výsledky ukrajinských prezidentských voleb, v nichž jasně zvítězil miliardář Petro Porošenko. Ten naznačil, že je ochoten jednat s Moskvou, ukrajinská vláda ale zároveň pokračuje v ofenzivě proti separatistům v Doněcku a dalších východoukrajinských městech. V Libyi mezitím nové protesty zpomalily nakládku ropy v jednom z přístavů. Denní těžba v této zemi klesla podle agentury Reuters na 160 tisíc barelů, což je zhruba desetina běžné produkce.
Zlato v úterý zlevnilo o více než 25 dolarů na 1 265,70 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC