Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily nejvíce za posledních šest týdnů, cenné papíry Rolls-Royce ztratily pětinu hodnoty

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily nejvíce za posledních šest týdnů. Jejich propad se prohloubil poté, co James Bullard, guvernér pobočky Fedu v St. Louis, prohlásil, že by Fed měl přistoupit ke zvýšení sazeb.
Britský FTSE 100 ztratil 1,88 % na 6 178,68 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 1,94 % na 4 856,65 bodu a německý DAX klesl o 1,15 % na 10 782,63 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,62 % na 372,56 bodu, během dne se propadal i o 1,7 %. Svůj pokles nakrátko zvrátil a umazal část ztrát poté, co prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi opět uvedl, že banka na prosincovém zasedání znovu zhodnotí svůj postoj a nastavení měnové politiky.
Bullardovy poznámky na téma zvyšování amerických úrokových sazeb zasáhly trh, který se už tak celý den pohyboval pod nulou kvůli výsledkům společností a obavám ohledně ožívání ekonomiky.
Výrazně se propadly akcie britského výrobce pohonných jednotek a komponentů pro letadla, lodě a průmysl Rolls-Royce. Cena akcií spadla bezmála o pětinu poté, co společnost vydala profit warning a opět zhoršila odhad zisku. V červenci společnost upozornila, že slabší výroba motorů Trent 700 negativně ovlivní její zisk v letech 2016 a 2017 a odhadla, že za celý letošní rok vykáže zisk 1,325-1,475 miliardy liber. Nyní uvedla, že zisk za letošní rok zřejmě bude při spodní hranici tohoto rozpětí. Firma ve čtvrtek také upozornila, že zváží své platby akcionářům. Ve vzduchu tedy visí i možnost snížení, případně zrušení dividendy.
Podle nového generálního ředitele společnosti Rolls-Royce Warrena Easta bude kvůli očekávaným potížím zisk za celý příští rok nižší až o 650 milionů liber. Vyhlídky jsou podle něj "velmi náročné". Firma se mimo jiné potýká také s nižší poptávkou po servisu svých starších leteckých motorů.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Stevardi a letušky největších německých aerolinek Lufthansa budou i ve čtvrtek pokračovat ve stávce za zlepšení pracovních a mzdových podmínek. Společnost kvůli jejich protestní akci zrušila 933 čtvrtečních letů, jsou mezi nimi i spojení mezi Prahou a německými městy. Celkem ve čtvrtek stávka podle odhadů Lufthansy postihne 107 000 lidí.
- Meziroční míra inflace v Německu se v říjnu vrátila do kladného pásma. Spolkový statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziročně stouply o 0,2 procenta, zatímco v září o 0,2 procenta klesly. Potvrdil tak své předběžné odhady z konce října.
- Tempo deflace na Slovensku se v říjnu prohloubilo. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,6 %, zatímco v září pokles činil půl procenta, informoval ve čtvrtek slovenský statistický úřad. Tempo deflace dosáhlo svého maxima nejméně za poslední dva roky.
- Evropská centrální banka (ECB) je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci. Šéf ECB Mario Draghi to ve čtvrtečním vystoupení v Evropském parlamentu odůvodnil tím, že inflace v eurozóně zůstává i přes masivní tištění peněz velmi slabá, a její výhled se dokonce zhoršil.
- Do jednání mezi odbory a vedením Unipetrolu vstupuje zprostředkovatel. Člověk určený ministerstvem práce a sociálních věcí má zabránit případné stávce. Zaměstnanci společnosti Unipetrol RPA a Unipetrol Services drží od 23. září stávkovou pohotovost, žádají zvýšení platů. Předseda odborové organizace Pavel Dvořák ČTK řekl, že výsledky jednání budou známy až během dalších dnů.
- Bývalý šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn se ve středu vzdal i funkce předsedy dozorčí rady divize luxusních vozů Audi. Mluvčí divize ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že nový předseda rady zatím nebyl jmenován.
- Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně klesla o 0,3 %, očekával se pokles o 0,1 % po srpnovém snížení o 0,4 % (revidováno z -0,5 %). Meziročně produkce naopak o 1,7 % vzrostla, čekal se 1,3% růst po 0,9% zvýšení v srpnu. V celé Evropské unii se produkce meziměsíčně snížila o 0,1 % po 0,2% poklesu v srpnu, meziročně se pak zvýšila o 1,8 %.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na 24,6 %, o měsíc dříve činila 24,9 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od poloviny roku 2012, zůstává ale více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu.
- Řecký ministr financí Tsakalotos by chtěl Atény na dluhopisový trh vrátit v druhé polovině příštího roku.
- Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpořilo žádost Číny o členství. Žádost nyní posoudí Rada guvernérů EBRD, v níž má každá členská země jednoho zástupce, obvykle ministra financí. Podle agentury Reuters se očekává, že guvernéři žádost v prosinci schválí.
- Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka (ECB) na prosincovém zasedání rozhodne o dalším uvolnění měnových podmínek v eurozóně, je podle trhu aktuálně 75%. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters.
- Koalice portugalského premiéra Pedra Coelha se po pouhých šesti týdnech od konání parlamentních voleb rozpadla. Další volby mohou následovat až po šesti měsících, očekává se proto, že nyní začnou nová vyjednávání.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi zvýšil v říjnu prodej o dvě procenta na zhruba 149 200 vozidel. Firma ve čtvrtek uvedla, že k lepšímu výsledku pomohla vyšší poptávka ve Spojených státech a na některých evropských trzích. Prodej na jejím největším trhu v Číně ale o téměř tři procenta klesl. Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen.
- Senát ČR ve středu schválil zvýšení spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky. Návrh zahrnuje zvýšení daně o 3 Kč na krabičku v roce 2016, o 1 Kč v roce 2017 a o 1,20 Kč v roce 2018. Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj. Nyní čeká návrh na schválení prezidentem.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi zvýšil v říjnu prodej o dvě procenta na zhruba 149 200 vozidel. Firma ve čtvrtek uvedla, že k lepšímu výsledku pomohla vyšší poptávka ve Spojených státech a na některých evropských trzích. Prodej na jejím největším trhu v Číně ale o téměř tři procenta klesl. Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen.
- Cœuré (ECB): Rozhodnutí o dalším uvolnění měnové politiky ještě nepadlo, ECB není zavázána tak učinit příští měsíc.
- Credit Suisse snižuje cílovou cenu akcií ČEZ o 7 % na 566 Kč kvůli nižším cenám energií, doporučení ponechává na "neutral".
- Schäuble: Společné dluhopisy eurozóny mohou dávat smysl až poté, co se sjednotí ekonomická výkonnost členských zemí.
- Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce ve čtvrtek opět zhoršil výhled zisku, za poslední rok už počtvrté. Firma se potýká s nižší poptávkou po servisu svých starších leteckých motorů. Vedení podniku také upozornilo, že přehodnotí výplatu dividend, na což akcie firmy zareagovaly propadem až o 20 %. Rolls-Royce je druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě.
- Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil v meziročním srovnání o 4,1 % po propadu o 4,6 % v předešlém kvartálu. Vyplývá to ze čtvrteční předběžné zprávy ruského statistického úřadu. Čekal se pokles o 4,4 %. Rusko je od loňska pod tlakem kvůli propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli Ukrajině.
- Těžba ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v příštím roce poprvé od roku 2007 klesne, protože kvůli poklesu cen suroviny na světových trzích těžební firmy omezují investice. OPEC to ve čtvrtek předpověděla ve své pravidelné měsíční zprávě. Pokles těžby by mohl zmírnit převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů.
- Německé aerolinky Lufthansa se obávají dalších stávek v předvánočním období. Deníku Bild to řekla Bettina Volkensová z představenstva společnosti. Vedení aerolinek však podle ní přesto zachová tvrdý postoj vůči odborům. Kvůli současné stávce palubního personálu musela ve čtvrtek Lufthansa zrušit 933 letů. V pátek jich ruší 941. Aerolinky se ale ještě snaží rozsah stávky omezit u odvolacího soudu v Düsseldorfu, který začal záležitost projednávat v 15.30 SEČ.
- Evropská komise pochybila při výpočtech přidělování bezplatných emisních povolenek. Některým průmyslovým odvětvím jich přidělila příliš mnoho. Konstatovala to poradkyně evropského soudu v Lucemburku. Komise by podle ní měla učinit nové rozhodnutí týkající se povolenek. Jakékoli změny by se ale neměly uplatňovat se zpětnou účinností.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpoří rekapitalizaci čtyř velkých řeckých bank nákupem jejich akcií až za 250 milionů eur. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil informovaný zdroj. Byla by to první investice EBRD v Řecku, ale jen malý zlomek celkových nákladů na ozdravení řeckého bankovního sektoru.
- Skupina ČEZ ve čtvrtek oznámila, že je ochotná odkoupit zpět dluhopisy se splatností v roce 2022 za 700 milionů dolarů a také dluhopisy splatné v roce 2020 za 750 milionů eur. Podmínky by měly být známy 19. a 20. listopadu.
- Německá automobilová skupina Volkswagen ve čtvrtek vyzvala své zaměstnance, aby do konce listopadu podávali firemním vyšetřovatelům informace o případu manipulací s emisemi u vozů s naftovými motory. Informátorům, kteří se na manipulacích sami podíleli, firma slíbila, že je nepropustí ani jinak nepotrestá.
- Británie uzavřela s Indií obchodní dohody v hodnotě miliard liber.
- Ukrajina dokončila restrukturalizaci svého dluhu vůči zahraničním věřitelům v hodnotě kolem 15 miliard dolarů. Oznámilo to ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí. Dodalo, že Kyjev je připraven nalézt řešení dluhu vůči Rusku, jemuž Ukrajina dluží ve formě eurobondů tři miliardy dolarů a příští měsíc je má splatit.
- Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve čtvrtek srazila úvěrovou známku Katalánska do spekulativní kategorie. Zdůvodnila to možným zhoršením finanční situace země následkem separatistické rezoluce, kterou katalánský parlament přijal na počátku týdne.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk německého průmyslového koncernu Siemens v uplynulém finančním roce stoupl o třetinu na 7,4 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma. K růstu výrazně přispěly mimořádné příjmy související s prodejem některých aktiv.
- Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 4,6 miliardy korun. Meziročně se tak bance čistý zisk za prvních devět měsíců roku zvýšil o více než 24 %. Celková aktiva banky ke konci září stoupla meziročně o téměř 16 % na 590 miliard korun. Banka o tom ve čtvrtek informovala ČTK.
- Provozní zisk německé energetické skupiny RWE v období od ledna do září meziročně klesl o devět procent na 2,65 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí i v České republice. Za poklesem zisku stály zejména slabé výsledky divize pro konvenční výrobu elektrické energie.
- Rakouská společnost Raiffeisen Bank International (RBI) vytvořila za první tři čtvrtletí letošního roku konsolidovaný zisk 378 milionů eur. To představuje meziroční nárůst o více než dvě třetiny, oznámila ve čtvrtek firma, která je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.
- Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, stoupl v prvních třech čtvrtletích konsolidovaný čistý zisk o deset procent na 3,5 miliardy korun. Mateřská skupina GE nadále připravuje prodej GE Money.
- Pivovarnické skupině Lobkowicz se v období od ledna do září meziročně zvýšily tržby o 1,9 % na 941 milionů Kč. Tržby z prodeje piva skupině za první tři čtvrtletí meziročně stouply o 2,4 % na 879,9 milionu Kč a tržby v České republice dosáhly 725 milionů Kč (meziročně +8,2 %). Produkce piva se meziročně zvýšila o 3 % na 708 hektolitrů.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
