Americké akcie ve středu po klidném úvodu zamířily do červených čísel a nakonec výrazně zlevnily

Americké akcie středeční obchodování zahájily kolem nuly a v prvních dvou třetinách seance se jejich hodnota výrazně neměnila. Ještě před zveřejněním Béžové knihy Fedu ale začaly klesat a tento jejich propad nedokázalo zvrátit ani příznivé vyznění zprávy centrální banky o vývoji ekonomiky USA.
Dow klesl o 0,89 % na 17 729,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,1 % na 2 079,51 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,64 % na 5 123,22 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,45 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než tři bazické body na 2,178 %.
V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se propadly energetický sektor, odvětví veřejných služeb a sektor základních materiálů. Relativně nejlépe se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektorům zdravotní péče a průmyslu.
Z Béžové knihy Fedu vyplynulo, že americká ekonomika pokračuje v mírné expanzi. Zaměstnavatelé podle zprávy mají čím dál větší problémy s obsazováním volných pracovních míst. Ve většině regionů se zatím nedostatek pracovních sil, který tlačí firmy ke zvyšování mezd, týká pouze kvalifikovaných pracovníků, některé regiony už však registrují širší tlak na růst mezd, uvedl Fed.
Akcie internetové společnosti Yahoo! (+5,75 %) vyskočily o více než pět procent poté, co list WSJ napsal, že se vedení firmy bude zabývat možností prodeje jádrových internetových aktivit. Yahoo! provozuje například agregátor zpráv Yahoo! News či elektronickou poštu Yahoo! Mail. Firma pod vedením Marissy Mayerové investovala také do reklamních technologií, online videa a softwaru pro mobilní zařízení, těm se ale nepodařilo pozici firmy výrazně pozvednout, napsal list WSJ. Vedení firmy bude pravděpodobně jednat také o tom, zda pokračovat v plánu na přesunutí investice v největším čínském internetovém prodejci Alibaba do samostatného podniku. Yahoo! má v Alibabě 15% podíl v hodnotě více než 30 miliard dolarů.
O více než pět procent zdražily také akcie výrobce polovodičových součástek Qualcomm (+5,17 %), který oznámil uzavření patentové dohody s čínským výrobcem mobilních telefonů Xiaomi. Dohoda se týká technologií pro 3G a 4G sítě, které Xiaomi ve svých telefonech používá. Od začátku roku ale akcie Qualcommu stále odepisují kolem třiceti procent.
Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+2,87 %) se během dne vyšplhaly na nové historické maximum 131,35 USD. V procentním vyjádření jejich intradenní růst dosahoval až 4,6 %. Podle analytiků akcie Netflixu se zpožděním reagují na právu z minulého týdne, podle které firma Walt Disney přišla za jediný rok o tři miliony předplatitelů sportovních kanálů své televize ESPN. Zpráva o odchodu části diváků od ESPN podle Petera Tuze z Chase Investment Counsel svědčí o celkové změně chování lidí a jejich odklonu od klasických kabelových firem.
Na nové historické maximum se během dne vyšplhaly také akcie internetového prodejce Amazon (-0,45 %), které ale nakonec zisky odevzdaly a mírně klesly, a internetové a technologické firmy Alphabet (-0,76 %), které ale seanci taktéž zakončily pod nulou. Akcie Amazonu se vyšplhaly až na 684,82 USD a akcie Alphabetu se při cestě vzhůru zastavily na 793,05 USD.
Nedařilo se naopak akciím distributora alkoholických nápojů Brown-Forman (-1,79 %), který zveřejnil slabší než očekávané hospodářské výsledky. Firma před začátkem středečního obchodování oznámila, že ve svém prvním finančním čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 200 milionů dolarů neboli 0,97 USD na akcii při tržbách 1,096 miliardy dolarů. Trh čekal čistý zisk na akcii 0,99 USD a tržby 1,104 miliardy dolarů. Loni společnost za stejné období vykázala čistý zisk 208 milionů dolarů a tržby 1,135 miliardy dolarů. Firma uvedla, že její výsledky byly negativně ovlivněny silným dolarem, zároveň ale potvrdila, že by za celý finanční rok měla vykázat růst tržeb o 6 až 7 % a zisk na akcii 3,40 až 3,60 USD.
V indexu Dow zlevnilo 29 z 30 titulů. Nejvíce klesla cena akcií energetických firem ExxonMobil (-2,86 %) a Chevron (-2,41 %), které stahovala zlevňující ropa. Přes dvě procenta odepsaly i akcie farmaceutické firmy Pfizer (-2,14 %). Nad nulou se udržely akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,62 %).
Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti Box a Aeropostale.
Euro po slabých datech z eurozóny oslabilo k dolaru
Kurz eura ve středu po slabých údajích o inflaci v eurozóně obnovil pokles. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen ve společenství zemí platících eurem podpořila očekávání, že ECB ve čtvrtek dále uvolní svoji měnovou politiku. Americký dolar naopak podporuje očekávání růstu úrokových sazeb v USA.
Krátce po desáté hodině euro k dolaru ztrácelo 0,1 % na 1,061 EUR/USD. Dolar k japonskému jenu zpevňoval o 0,27 % na 123,24 USD/JPY. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, večer rostl o 0,19 % na 99,982 bodu, během dne se ale dostal až na 100,42 bodu.
Inflace v eurozóně zůstala v listopadu na úrovni 0,1 %, tedy hluboko pod dvouprocentním cílem ECB. Trhy předpovídají, že ECB na čtvrtečním zasedání oznámí další sérii opatření na podporu ekonomického růstu. Analytici čekají prodloužení a rozšíření nákupů dluhopisů a snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma.
Údaje o silném růstu tvorby pracovních míst v americkém soukromém sektoru naopak zvýšily vyhlídky na to, že centrální banka USA začne v polovině prosince se zvyšováním úrokových sazeb.
Světové ceny ropy ve středu pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent se po pěti dnech vytrvalého sestupu dostala pod 43 dolarů za barel. Trh oslabuje pokračující růst zásob suroviny v USA a také sílící přesvědčení, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém pátečním zasedání proti slabým cenám nezasáhne omezením těžby.
Cena Brentu krátce po desáté hodině klesala o 3,67 % na 42,68 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala rovněž o 3,67 % na 40,15 USD za barel.
Zásoby ropy na americkém trhu minulý týden vzrostly o 1,2 milionu barelů, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Analytici naopak čekali, že po devíti týdnech vzestupu zásoby mírně klesnou.
Ceny ropy jsou od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Kartel OPEC ale zatím odmítá podpořit ceny snížením produkce, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci. Hlavním odpůrcem snižování těžby ropy je Saúdská Arábie podporovaná státy Perského zálivu. Podle Íránu je sice většina z 12 členů OPEC ochotná těžbu snížit, na pátečním zasedání ale zřejmě bude tento postoj přehlasován. Írán plánuje, že v příštím roce po odstranění hospodářských sankcí zvýší těžbu ropy o 500 tisíc denních barelů.
"Trh připisuje změně politiky OPEC mimořádně nízkou pravděpodobnost. Kdyby investoři vnímali sebemenší riziko takového kroku, šly by před pátečním zasedáním kartelu ceny nahoru," řekl agentuře Reuters analytik Bjarne Schieldrop z norské pobočky švédské banky SEB.
Zlato ve středu zlevnilo o více než 17 dolarů na 1 052,49 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 17 centů na 14,01 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států na podzim pokračovala v mírném růstu a na trhu práce se objevily známky výraznějšího tlaku na růst mezd. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed).
- Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová se "těší" na zvýšení úrokových sazeb z nynějších minim těsně nad nulou. Bude to podle ní doklad plného oživení americké ekonomiky z poslední velké recese. Yellenová to ve středu uvedla ve svém vystoupení v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Nenaznačila ale, zda ke zvýšení sazeb Fed přistoupí už na zasedání v polovině prosince.
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu 217 tisíc nových pracovních míst, očekával se přitom slabší výsledek 190 tisíc. Jde tak o nejlepší údaj od letošního června. Říjnová data byla zároveň revidována výše na 196 tisíc ze 182 tisíc.
- Vedení americké internetové firmy Yahoo! bude uvažovat o případném rozprodeji svých internetových aktivit. S odvoláním na informované zdroje to v noci na středu napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Stát by se tak mělo tento týden na několika setkáních správní rady. Akcie Yahoo! ve středečním obchodování +5,75 %.
- Citigroup, třetí největší americká banka, plánuje ponechat rozpočet na bonusy traderů beze změny oproti loňskému roku. Tímto krokem se připojila k JPMorgan Chase, oznámil nejmenovaný informovaný zdroj. Akcie Citigroup ve středečním obchodování -1,35 %.
- Před pár týdny vydal analytický tým banky Credit Suisse svou predikci pro růst indexu S&P 500 v příštím roce a již nyní ji upravuje směrem dolů. "Snižujeme doporučení na zastoupení akcií v portfoliu na 'lehce nadvážit', což je nejvíce medvědí postoj vůči této třídě aktiv za posledních sedm let," napsali ve své globální analýze pro rok 2016 analytici vedení Andrewem Garthwaitem.
- Lockhart (Fed): Pro zahájení zvyšování sazeb existují přesvědčivé argumenty, prosincové zasedání Fedu by mohlo být "historicky významné".
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu stagnoval na 60,7 bodu (odhad: 58 bodů).
- Růst produktivity v USA ve třetím čtvrtletí podle finálních dat zpomalil na 2,2 % z předchozích 3,5 %, předběžná data předvídala 1,6 %. Jednotkové náklady práce ve třetím kvartálu podle finálních údajů vzrostly o 1,8 %, předběžná data hlásila 1,4% růst po předchozím poklesu o 1,8 %.
- Evropská komise bude vyšetřovat i daňovou dohodu mezi Lucemburskem a americkým restauračním řetězcem McDonald's. Agentuře Reuters to ve středu řekly dva zdroje informované o vyšetřování. Brusel již Lucembursko vyšetřoval kvůli daňové dohodě s automobilkou Fiat Chrysler a nyní zkoumá podobnou dohodu této země s internetovým prodejcem Amazon. Akcie McDonald's ve středečním obchodování -0,64 %.
- Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg na svém profilu napsal, že jeho manželka Priscilla Chanová porodila dceru Max. Zároveň Zuckerberg uvedl, že plánuje téměř všechny akcie Facebooku, které drží, věnovat na charitativní, dobročinné a vědecké účely. Zuckerberg plánuje 99 % akcií Facebooku, které ovládá, postupně vložit do své vlastní nadace Chan Zuckerberg Initiative. Cílem nadace je podle jeho slov zlepšit svět pro budoucí generace. Chce bojovat proti chudobě a nemocem a podporovat vzdělávání a čistou energii. Hodnota podílu, který Zuckerberg hodlá do nadace vložit, podle něj dosahuje asi 45 miliard USD. Akcie Facebooku ve středečním obchodování -0,98 %.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie Chevronu na "kupovat" z "neutral". Akcie Chevronu ve středečním obchodování -2,41 %.
- Evercore začíná pokrývat akcie Mobileye s doporučením "kupovat", jedná se podle ní o dominantního hráče v sektoru. Akcie Mobileye ve středečním obchodování +1,86 %.
- Walt Disney po konci středečního obchodování oznámila zvýšení dividendy o 19 % na 0,71 USD. Akcie Walt Disney ve středečním after-marketu beze změny.
Výsledková sezóna
- Výsledky Box ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,31 USD (v souladu s odhady), tržby 78,7 milionu USD (loni: 57 milionů USD). Akcie Box ve středečním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Aeropostale ve 3Q: Ztráta na akcii 0,33 USD (loni: ztráta 0,66 USD), tržby 363,3 milionu USD (loni: 452,9 milionu USD). Akcie Aeropostale ve středečním after-marketu -18 %.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK
Aktuality
