Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily
|

Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup a jejich tři nejsledovanější indexy posílily o jedno až téměř dvě procenta. Investory k nákupům povzbudily zejména rostoucí naděje na dohodu věřitelských zemí s Řeckem, které ustoupilo od požadavku na seškrtání dluhu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,76 % na 17 666,40 bodu, širší S&P 500 přidal 1,44 % na 2 050,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 727,74 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 11 % na 17,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyskočily o jedenáct bazických bodů na 1,78 %.

Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a finančním titulům. Pouze mírně naopak vzrostly sektor zdravotní péče a odvětví služeb.

Americké akcie (3. února 2015)

"Skutečnost, že se ceny ropy stabilizují, bere vítr z plachet těm, kteří tvrdí, že je na tom světová ekonomika poměrně špatně," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird. "Trhy jsou navíc po lednovém poklesu mírně přeprodané, takže úterní růst není náhodný."

Změna postoje Atén v úterý vedla také k prudkému růstu cen akcií řeckých firem i západoevropských akciových indexů. Aténská burza získala 11,27 % a její hlavní index den zakončil na 840,57 bodu. Západoevropský akciový index FTSEurofirst 300 posílil o 0,72 % na 1 478,33 bodu.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí navrhl namísto odpisu části řeckého dluhu u zemí eura jeho výměnu za dluhopisy vázané na ekonomický růst. To zvyšuje naděje, že se nakonec Řecko s věřiteli dohodne a nedojde k jeho odchodu z eurozóny.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezení kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, ale firmy už nyní snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v lednu vzrostl na 44,5 bodu (prosinec: 70,8 bodu).
 • Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.
 • Prodeje aut společnosti Nissan v lednu ve Spojených státech vzrostly o 15,1 %, trh očekával 11,4% růst. Prodeje ohlásila i automobilka Ford, která reportovala 15,6% růst oproti odhadům 12,8% růstu. Očekávání předčila i automobilka Fiat Chrysler, jejíž prodeje vzrostly o 14 %, trh čekal +13,8 %. Predikce naopak nenaplnila Honda, jejíž prodeje vzrostly o 11,5 %, ačkoli se čekal růst o 12,6 %. Očekávání neuspokojila ani General Motors, jejíž prodeje vzrostly o 18,3 % oproti konsenzu 18,8 %.
 • Dodávky tabletů na konci loňského roku poprvé od jejich uvedení na trh klesly. Celosvětové dodávky tabletů se ve čtvrtém kvartálu snížily na 76,1 milionu zařízení, což znamená meziroční pokles o 3,2 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti IDC. Jedná se o první meziroční pokles od uvedení produktu na trh v roce 2010.
 • Společnost Apple v pondělí prodala dluhopisy za 6,5 miliardy dolarů, přestože minulý týden reportovala rekordní 18miliardový zisk ve čtvrtém kvartálu a sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů. Proč přistoupila k dluhopisům? Odpověď je jednoduchá - kvůli daním.
 • Společnost Samsung 1. března v Barceloně nejspíše odhalí nový model mobilního telefonu řady Galaxy. Novináři již na událost obdrželi pozvánky. Očekává se, že by nový Galaxy S6 mohl být na rozdíl od předchozích umělohmotných modelů kovový. Prodávat by se měl i ve verzi se zahnutou obrazovkou, podobně jako Galaxy Note Edge. Už samotná pozvánka naznačuje, že by to firma mohla mít v úmyslu.
 • Americká internetová společnost Google připravuje vlastní alternativní taxislužbu, pravděpodobně ve spojení se svým chystaným projektem samořiditelných aut. Agentuře Bloomberg to sdělil nejmenovaný zdroj blízký správní radě společnosti Uber, která již takovou službu prostřednictvím mobilní aplikace provozuje. Uber v současnosti zakládá středisko pro výzkum plně automatizovaných aut.
 • Podnikové objednávky v prosinci klesly o 3,4 % meziměsíčně (odhad: -2,4 %, listopad: -0,7 %).
 • Výsledky UPS ve 4Q: Očištěny zisk na akcii 1,25 USD (v souladu s odhady), tržby 15,9 miliardy USD (odhad: 15,8 miliardy USD). Akcie +0,44 %.
 • Macy's zlepšila výhled loňského zisku a kupuje prodejce zkrášlovacích přípravků Bluemercury (60 provozoven v 18 státech) za 210 milionů USD v hotovosti. Firma očekává za loňský rok zisk na akcii 4,35-4,37 USD, dosud to bylo 4,25-4,35 USD. Akcie +2,94 %.
 • Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 4Q: Zisk na akcii 3,84 USD (odhad: 3,79 USD), tržby 1,07 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie v after-marketu -6,42 %, především kvůli nízkému výhledu srovnatelných tržeb na rok 2015.
 • Podle New York Times jednají Rusko se Saúdskou Arábií o omezení produkce ropy ze strany arabské velmoci. Cena za to má být prý jednoznačná - Rusko musí přestat podporovat syrského prezidenta Bašára el-Asada.

Z indexu Dow v úterý v zelených číslech skončilo všech třicet emisí. Nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+3,81 %), energetické společnosti Chevron (+3,27 %) a ropné firmy ExxonMobil (+2,98 %). Pouze nepatrně naopak stoupla cena akcií výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,10 %), výrobce počítačových čipů Intel (+0,15 %) a farmaceutické společnosti Merck (+0,23 %).

Akcie největšího amerického maloobchodního prodejce kancelářského vybavení Staples (+10,91 %) a jeho konkurenta Office Depot (+21,49 %) posílily o více než deset, respektive dvacet procent v reakci na pozdní pondělní zprávu, že společnosti jednají o svém spojení do jednoho podniku. Tržní kapitalizace Staples dosahuje asi 11 miliard dolarů, zatímco Office Depot jen zhruba 4 miliard USD. Podle nejmenovaných zdrojů obeznámených se situací nicméně není jisté, zda se nakonec podniky na spojení dohodnou. Dohromady obě firmy kontrolují kolem 4 tisíc obchodů a jejich souhrnné roční tržby dosahují 35 miliard dolarů.

O více než sedm procent zdražily akcie mediální společnosti New York Times (+7,60 %), která oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí vydělala 34,8 milionu dolarů neboli 0,22 USD na akcii při tržbách 444,7 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii firmě klesl na 0,26 z 0,29 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že společnost vykáže upravený zisk na akcii 0,24 USD na akcii a tržby 438 milionů dolarů.

Na zelené vlně se svezly akcie firem z energetického odvětví, kterým nahoru pomohlo další výrazné zdražení ropy. Akcie společnosti Transocean (+6,48 %) přidaly přes šest procent, cenné papíry Denbury Resources (+11,23 %) zdražily o více než jedenáct procent a akcie Nabors Industries (+5,41 %) posílily přes pět procent.

Nedařilo se naopak akciím leteckých společností Southwest Airlines (-2,87 %) a Delta Air Lines (-1,08 %), pro něž rostoucí ceny ropy znamenají vyšší náklady na palivo, a zlevnily i akcie těžařské společnosti Newmont Mining (-1,95 %), které se pod tlak dostaly kvůli poklesu ceny zlata.

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky mimo jiné společnosti Gilead Sciences a Walt Disney.

Biotechnologická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +0,91 %) za poslední loňské čtvrtletí vykázala zisk 3,49 miliardy dolarů neboli 2,18 USD na akcii. Upravený zisk na akcii firmě meziročně stoupl z 0,55 USD na 2,43 USD a tržby se zvýšily z 3,12 miliardy na 7,31 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 2,23 USD při tržbách 6,72 miliardy USD. Akcie Gilead Sciences na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným zlevňováním.

Zábavní firma Walt Disney (v řádném obchodování +2,36 %) hospodařila v období od října do prosince se ziskem 2,18 miliardy dolarů neboli 1,27 USD na akcii. O rok dříve společnost za stejné období vykázala zisk 1,84 miliardy dolarů neboli 1,03 USD na akcii. Tržby firmě meziročně stouply z 12,3 miliardy dolarů na 13,4 miliardy dolarů. Trh čekal, že podnik hospodařil se ziskem 1,07 USD na akcii při tržbách 12,87 miliardy dolarů. Akcie Walt Disney v after-marketu v reakci na výsledky přidávaly přes tři procenta.

Dolar oslabil k euru i jenu, ropa výrazně zdražila

Dolar v úterý na devizových trzích oslaboval. Mohla za to slabší ekonomická data ze Spojených států a mírné zklidnění situace kolem budoucnosti řeckého dluhu. K euru dolar klesl až na nejnižší hodnotu za dva týdny.

Dopoledne se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,135, krátce po 14.00 SEČ se ale vydal vzhůru a dolar k euru oslabil až na 1,1534 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se americká měna obchodovala za 1,148 EUR/USD.

Vlna slabších statistických údajů z USA z poslední doby zpochybňuje přesvědčení mnohých analytiků, že americká centrální banka nejpozději v červnu zahájí zvyšování úrokových sazeb. Někteří investoři tak začali rušit předchozí spekulativní sázky, což také přispělo k posílení eura. Úterní data ukázala, že objem nových zakázek amerických továren v prosinci prudce klesl.

Nová řecká vláda pak v pondělí naznačila, jak hodlá ukončit současnou patovou situaci se svými věřiteli. Zmírnily se tak obavy investorů, že by Řecko mohlo odejít z eurozóny.

K japonskému jenu dolar oslabil jen nepatrně. V úvodu úterního obchodování se jen pohyboval poblíž 117,57 USD/JPY a krátce po uzavření amerických se obchodoval kolem 117,52 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v silném růstu. Černé zlato tak reagovalo na rozhodnutí britského ropného gigantu BP omezit investice. V předchozích dvou obchodních seancích ropa zdražila o více než jedenáct procent.

Cena severomořské ropy Brent v úterý vzrostla téměř o čtyři dolary na 58,72 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila a 2,7 dolaru na 52,47 USD za barel. Surovina tedy zdražila o více než pět, respektive sedm procent.

Společnost BP v úterý oznámila, že její kapitálové výdaje letos klesnou na zhruba 20 miliard dolarů z loňských 22,9 miliardy dolarů. Původně přitom počítala s nárůstem výdajů na 24 až 26 miliard USD. K omezování investic kvůli levné ropě už přikročily i další ropné podniky, včetně společností Royal Dutch Shell a Chevron.

Světové ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než polovinu. Na konci minulého týdne však zamířily prudce vzhůru díky údajům o výrazném poklesu vrtné aktivity ve Spojených státech, které mohou signalizovat budoucí snížení těžby.

Počet využívaných vrtných zařízení v USA podle páteční zprávy firmy Baker Hughes klesl za poslední týden nejprudším tempem za téměř 30 let a proti říjnovému maximu je nižší už o 24 %. Někteří analytici to považují za první významný signál vlivu loňského poklesu cen ropy na těžařskou aktivitu v USA, kde produkce ropy díky boomu těžby z břidlicových hornin v posledních letech silně rostla.

"Vznikají podmínky pro oživení cen ropy," uvedli analytici ze společnosti Bernstein. "Nabídka pravděpodobně nedosáhne očekávání a poptávka se zotaví z loňských minim."

Zlato v úterý zlevnilo o více než dvanáct dolarů na 1 261 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla o 0,31 % na 17,304 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
před hodinou

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království