Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily
|

Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup a jejich tři nejsledovanější indexy posílily o jedno až téměř dvě procenta. Investory k nákupům povzbudily zejména rostoucí naděje na dohodu věřitelských zemí s Řeckem, které ustoupilo od požadavku na seškrtání dluhu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,76 % na 17 666,40 bodu, širší S&P 500 přidal 1,44 % na 2 050,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 727,74 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 11 % na 17,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyskočily o jedenáct bazických bodů na 1,78 %.

Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a finančním titulům. Pouze mírně naopak vzrostly sektor zdravotní péče a odvětví služeb.

Americké akcie (3. února 2015)

"Skutečnost, že se ceny ropy stabilizují, bere vítr z plachet těm, kteří tvrdí, že je na tom světová ekonomika poměrně špatně," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird. "Trhy jsou navíc po lednovém poklesu mírně přeprodané, takže úterní růst není náhodný."

Změna postoje Atén v úterý vedla také k prudkému růstu cen akcií řeckých firem i západoevropských akciových indexů. Aténská burza získala 11,27 % a její hlavní index den zakončil na 840,57 bodu. Západoevropský akciový index FTSEurofirst 300 posílil o 0,72 % na 1 478,33 bodu.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí navrhl namísto odpisu části řeckého dluhu u zemí eura jeho výměnu za dluhopisy vázané na ekonomický růst. To zvyšuje naděje, že se nakonec Řecko s věřiteli dohodne a nedojde k jeho odchodu z eurozóny.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezení kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, ale firmy už nyní snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v lednu vzrostl na 44,5 bodu (prosinec: 70,8 bodu).
 • Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.
 • Prodeje aut společnosti Nissan v lednu ve Spojených státech vzrostly o 15,1 %, trh očekával 11,4% růst. Prodeje ohlásila i automobilka Ford, která reportovala 15,6% růst oproti odhadům 12,8% růstu. Očekávání předčila i automobilka Fiat Chrysler, jejíž prodeje vzrostly o 14 %, trh čekal +13,8 %. Predikce naopak nenaplnila Honda, jejíž prodeje vzrostly o 11,5 %, ačkoli se čekal růst o 12,6 %. Očekávání neuspokojila ani General Motors, jejíž prodeje vzrostly o 18,3 % oproti konsenzu 18,8 %.
 • Dodávky tabletů na konci loňského roku poprvé od jejich uvedení na trh klesly. Celosvětové dodávky tabletů se ve čtvrtém kvartálu snížily na 76,1 milionu zařízení, což znamená meziroční pokles o 3,2 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti IDC. Jedná se o první meziroční pokles od uvedení produktu na trh v roce 2010.
 • Společnost Apple v pondělí prodala dluhopisy za 6,5 miliardy dolarů, přestože minulý týden reportovala rekordní 18miliardový zisk ve čtvrtém kvartálu a sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů. Proč přistoupila k dluhopisům? Odpověď je jednoduchá - kvůli daním.
 • Společnost Samsung 1. března v Barceloně nejspíše odhalí nový model mobilního telefonu řady Galaxy. Novináři již na událost obdrželi pozvánky. Očekává se, že by nový Galaxy S6 mohl být na rozdíl od předchozích umělohmotných modelů kovový. Prodávat by se měl i ve verzi se zahnutou obrazovkou, podobně jako Galaxy Note Edge. Už samotná pozvánka naznačuje, že by to firma mohla mít v úmyslu.
 • Americká internetová společnost Google připravuje vlastní alternativní taxislužbu, pravděpodobně ve spojení se svým chystaným projektem samořiditelných aut. Agentuře Bloomberg to sdělil nejmenovaný zdroj blízký správní radě společnosti Uber, která již takovou službu prostřednictvím mobilní aplikace provozuje. Uber v současnosti zakládá středisko pro výzkum plně automatizovaných aut.
 • Podnikové objednávky v prosinci klesly o 3,4 % meziměsíčně (odhad: -2,4 %, listopad: -0,7 %).
 • Výsledky UPS ve 4Q: Očištěny zisk na akcii 1,25 USD (v souladu s odhady), tržby 15,9 miliardy USD (odhad: 15,8 miliardy USD). Akcie +0,44 %.
 • Macy's zlepšila výhled loňského zisku a kupuje prodejce zkrášlovacích přípravků Bluemercury (60 provozoven v 18 státech) za 210 milionů USD v hotovosti. Firma očekává za loňský rok zisk na akcii 4,35-4,37 USD, dosud to bylo 4,25-4,35 USD. Akcie +2,94 %.
 • Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 4Q: Zisk na akcii 3,84 USD (odhad: 3,79 USD), tržby 1,07 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie v after-marketu -6,42 %, především kvůli nízkému výhledu srovnatelných tržeb na rok 2015.
 • Podle New York Times jednají Rusko se Saúdskou Arábií o omezení produkce ropy ze strany arabské velmoci. Cena za to má být prý jednoznačná - Rusko musí přestat podporovat syrského prezidenta Bašára el-Asada.

Z indexu Dow v úterý v zelených číslech skončilo všech třicet emisí. Nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+3,81 %), energetické společnosti Chevron (+3,27 %) a ropné firmy ExxonMobil (+2,98 %). Pouze nepatrně naopak stoupla cena akcií výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,10 %), výrobce počítačových čipů Intel (+0,15 %) a farmaceutické společnosti Merck (+0,23 %).

Akcie největšího amerického maloobchodního prodejce kancelářského vybavení Staples (+10,91 %) a jeho konkurenta Office Depot (+21,49 %) posílily o více než deset, respektive dvacet procent v reakci na pozdní pondělní zprávu, že společnosti jednají o svém spojení do jednoho podniku. Tržní kapitalizace Staples dosahuje asi 11 miliard dolarů, zatímco Office Depot jen zhruba 4 miliard USD. Podle nejmenovaných zdrojů obeznámených se situací nicméně není jisté, zda se nakonec podniky na spojení dohodnou. Dohromady obě firmy kontrolují kolem 4 tisíc obchodů a jejich souhrnné roční tržby dosahují 35 miliard dolarů.

O více než sedm procent zdražily akcie mediální společnosti New York Times (+7,60 %), která oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí vydělala 34,8 milionu dolarů neboli 0,22 USD na akcii při tržbách 444,7 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii firmě klesl na 0,26 z 0,29 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že společnost vykáže upravený zisk na akcii 0,24 USD na akcii a tržby 438 milionů dolarů.

Na zelené vlně se svezly akcie firem z energetického odvětví, kterým nahoru pomohlo další výrazné zdražení ropy. Akcie společnosti Transocean (+6,48 %) přidaly přes šest procent, cenné papíry Denbury Resources (+11,23 %) zdražily o více než jedenáct procent a akcie Nabors Industries (+5,41 %) posílily přes pět procent.

Nedařilo se naopak akciím leteckých společností Southwest Airlines (-2,87 %) a Delta Air Lines (-1,08 %), pro něž rostoucí ceny ropy znamenají vyšší náklady na palivo, a zlevnily i akcie těžařské společnosti Newmont Mining (-1,95 %), které se pod tlak dostaly kvůli poklesu ceny zlata.

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky mimo jiné společnosti Gilead Sciences a Walt Disney.

Biotechnologická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +0,91 %) za poslední loňské čtvrtletí vykázala zisk 3,49 miliardy dolarů neboli 2,18 USD na akcii. Upravený zisk na akcii firmě meziročně stoupl z 0,55 USD na 2,43 USD a tržby se zvýšily z 3,12 miliardy na 7,31 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 2,23 USD při tržbách 6,72 miliardy USD. Akcie Gilead Sciences na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným zlevňováním.

Zábavní firma Walt Disney (v řádném obchodování +2,36 %) hospodařila v období od října do prosince se ziskem 2,18 miliardy dolarů neboli 1,27 USD na akcii. O rok dříve společnost za stejné období vykázala zisk 1,84 miliardy dolarů neboli 1,03 USD na akcii. Tržby firmě meziročně stouply z 12,3 miliardy dolarů na 13,4 miliardy dolarů. Trh čekal, že podnik hospodařil se ziskem 1,07 USD na akcii při tržbách 12,87 miliardy dolarů. Akcie Walt Disney v after-marketu v reakci na výsledky přidávaly přes tři procenta.

Dolar oslabil k euru i jenu, ropa výrazně zdražila

Dolar v úterý na devizových trzích oslaboval. Mohla za to slabší ekonomická data ze Spojených států a mírné zklidnění situace kolem budoucnosti řeckého dluhu. K euru dolar klesl až na nejnižší hodnotu za dva týdny.

Dopoledne se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,135, krátce po 14.00 SEČ se ale vydal vzhůru a dolar k euru oslabil až na 1,1534 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se americká měna obchodovala za 1,148 EUR/USD.

Vlna slabších statistických údajů z USA z poslední doby zpochybňuje přesvědčení mnohých analytiků, že americká centrální banka nejpozději v červnu zahájí zvyšování úrokových sazeb. Někteří investoři tak začali rušit předchozí spekulativní sázky, což také přispělo k posílení eura. Úterní data ukázala, že objem nových zakázek amerických továren v prosinci prudce klesl.

Nová řecká vláda pak v pondělí naznačila, jak hodlá ukončit současnou patovou situaci se svými věřiteli. Zmírnily se tak obavy investorů, že by Řecko mohlo odejít z eurozóny.

K japonskému jenu dolar oslabil jen nepatrně. V úvodu úterního obchodování se jen pohyboval poblíž 117,57 USD/JPY a krátce po uzavření amerických se obchodoval kolem 117,52 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v silném růstu. Černé zlato tak reagovalo na rozhodnutí britského ropného gigantu BP omezit investice. V předchozích dvou obchodních seancích ropa zdražila o více než jedenáct procent.

Cena severomořské ropy Brent v úterý vzrostla téměř o čtyři dolary na 58,72 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila a 2,7 dolaru na 52,47 USD za barel. Surovina tedy zdražila o více než pět, respektive sedm procent.

Společnost BP v úterý oznámila, že její kapitálové výdaje letos klesnou na zhruba 20 miliard dolarů z loňských 22,9 miliardy dolarů. Původně přitom počítala s nárůstem výdajů na 24 až 26 miliard USD. K omezování investic kvůli levné ropě už přikročily i další ropné podniky, včetně společností Royal Dutch Shell a Chevron.

Světové ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než polovinu. Na konci minulého týdne však zamířily prudce vzhůru díky údajům o výrazném poklesu vrtné aktivity ve Spojených státech, které mohou signalizovat budoucí snížení těžby.

Počet využívaných vrtných zařízení v USA podle páteční zprávy firmy Baker Hughes klesl za poslední týden nejprudším tempem za téměř 30 let a proti říjnovému maximu je nižší už o 24 %. Někteří analytici to považují za první významný signál vlivu loňského poklesu cen ropy na těžařskou aktivitu v USA, kde produkce ropy díky boomu těžby z břidlicových hornin v posledních letech silně rostla.

"Vznikají podmínky pro oživení cen ropy," uvedli analytici ze společnosti Bernstein. "Nabídka pravděpodobně nedosáhne očekávání a poptávka se zotaví z loňských minim."

Zlato v úterý zlevnilo o více než dvanáct dolarů na 1 261 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla o 0,31 % na 17,304 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24
za 7 minut

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24

Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými...
Apple Zábava a zábavní průmysl Filmy
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie