Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily
|

Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup a jejich tři nejsledovanější indexy posílily o jedno až téměř dvě procenta. Investory k nákupům povzbudily zejména rostoucí naděje na dohodu věřitelských zemí s Řeckem, které ustoupilo od požadavku na seškrtání dluhu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,76 % na 17 666,40 bodu, širší S&P 500 přidal 1,44 % na 2 050,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 727,74 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 11 % na 17,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyskočily o jedenáct bazických bodů na 1,78 %.

Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a finančním titulům. Pouze mírně naopak vzrostly sektor zdravotní péče a odvětví služeb.

Americké akcie (3. února 2015)

"Skutečnost, že se ceny ropy stabilizují, bere vítr z plachet těm, kteří tvrdí, že je na tom světová ekonomika poměrně špatně," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird. "Trhy jsou navíc po lednovém poklesu mírně přeprodané, takže úterní růst není náhodný."

Změna postoje Atén v úterý vedla také k prudkému růstu cen akcií řeckých firem i západoevropských akciových indexů. Aténská burza získala 11,27 % a její hlavní index den zakončil na 840,57 bodu. Západoevropský akciový index FTSEurofirst 300 posílil o 0,72 % na 1 478,33 bodu.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí navrhl namísto odpisu části řeckého dluhu u zemí eura jeho výměnu za dluhopisy vázané na ekonomický růst. To zvyšuje naděje, že se nakonec Řecko s věřiteli dohodne a nedojde k jeho odchodu z eurozóny.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezení kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, ale firmy už nyní snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v lednu vzrostl na 44,5 bodu (prosinec: 70,8 bodu).
 • Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.
 • Prodeje aut společnosti Nissan v lednu ve Spojených státech vzrostly o 15,1 %, trh očekával 11,4% růst. Prodeje ohlásila i automobilka Ford, která reportovala 15,6% růst oproti odhadům 12,8% růstu. Očekávání předčila i automobilka Fiat Chrysler, jejíž prodeje vzrostly o 14 %, trh čekal +13,8 %. Predikce naopak nenaplnila Honda, jejíž prodeje vzrostly o 11,5 %, ačkoli se čekal růst o 12,6 %. Očekávání neuspokojila ani General Motors, jejíž prodeje vzrostly o 18,3 % oproti konsenzu 18,8 %.
 • Dodávky tabletů na konci loňského roku poprvé od jejich uvedení na trh klesly. Celosvětové dodávky tabletů se ve čtvrtém kvartálu snížily na 76,1 milionu zařízení, což znamená meziroční pokles o 3,2 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti IDC. Jedná se o první meziroční pokles od uvedení produktu na trh v roce 2010.
 • Společnost Apple v pondělí prodala dluhopisy za 6,5 miliardy dolarů, přestože minulý týden reportovala rekordní 18miliardový zisk ve čtvrtém kvartálu a sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů. Proč přistoupila k dluhopisům? Odpověď je jednoduchá - kvůli daním.
 • Společnost Samsung 1. března v Barceloně nejspíše odhalí nový model mobilního telefonu řady Galaxy. Novináři již na událost obdrželi pozvánky. Očekává se, že by nový Galaxy S6 mohl být na rozdíl od předchozích umělohmotných modelů kovový. Prodávat by se měl i ve verzi se zahnutou obrazovkou, podobně jako Galaxy Note Edge. Už samotná pozvánka naznačuje, že by to firma mohla mít v úmyslu.
 • Americká internetová společnost Google připravuje vlastní alternativní taxislužbu, pravděpodobně ve spojení se svým chystaným projektem samořiditelných aut. Agentuře Bloomberg to sdělil nejmenovaný zdroj blízký správní radě společnosti Uber, která již takovou službu prostřednictvím mobilní aplikace provozuje. Uber v současnosti zakládá středisko pro výzkum plně automatizovaných aut.
 • Podnikové objednávky v prosinci klesly o 3,4 % meziměsíčně (odhad: -2,4 %, listopad: -0,7 %).
 • Výsledky UPS ve 4Q: Očištěny zisk na akcii 1,25 USD (v souladu s odhady), tržby 15,9 miliardy USD (odhad: 15,8 miliardy USD). Akcie +0,44 %.
 • Macy's zlepšila výhled loňského zisku a kupuje prodejce zkrášlovacích přípravků Bluemercury (60 provozoven v 18 státech) za 210 milionů USD v hotovosti. Firma očekává za loňský rok zisk na akcii 4,35-4,37 USD, dosud to bylo 4,25-4,35 USD. Akcie +2,94 %.
 • Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 4Q: Zisk na akcii 3,84 USD (odhad: 3,79 USD), tržby 1,07 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie v after-marketu -6,42 %, především kvůli nízkému výhledu srovnatelných tržeb na rok 2015.
 • Podle New York Times jednají Rusko se Saúdskou Arábií o omezení produkce ropy ze strany arabské velmoci. Cena za to má být prý jednoznačná - Rusko musí přestat podporovat syrského prezidenta Bašára el-Asada.

Z indexu Dow v úterý v zelených číslech skončilo všech třicet emisí. Nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+3,81 %), energetické společnosti Chevron (+3,27 %) a ropné firmy ExxonMobil (+2,98 %). Pouze nepatrně naopak stoupla cena akcií výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,10 %), výrobce počítačových čipů Intel (+0,15 %) a farmaceutické společnosti Merck (+0,23 %).

Akcie největšího amerického maloobchodního prodejce kancelářského vybavení Staples (+10,91 %) a jeho konkurenta Office Depot (+21,49 %) posílily o více než deset, respektive dvacet procent v reakci na pozdní pondělní zprávu, že společnosti jednají o svém spojení do jednoho podniku. Tržní kapitalizace Staples dosahuje asi 11 miliard dolarů, zatímco Office Depot jen zhruba 4 miliard USD. Podle nejmenovaných zdrojů obeznámených se situací nicméně není jisté, zda se nakonec podniky na spojení dohodnou. Dohromady obě firmy kontrolují kolem 4 tisíc obchodů a jejich souhrnné roční tržby dosahují 35 miliard dolarů.

O více než sedm procent zdražily akcie mediální společnosti New York Times (+7,60 %), která oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí vydělala 34,8 milionu dolarů neboli 0,22 USD na akcii při tržbách 444,7 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii firmě klesl na 0,26 z 0,29 USD na akcii. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že společnost vykáže upravený zisk na akcii 0,24 USD na akcii a tržby 438 milionů dolarů.

Na zelené vlně se svezly akcie firem z energetického odvětví, kterým nahoru pomohlo další výrazné zdražení ropy. Akcie společnosti Transocean (+6,48 %) přidaly přes šest procent, cenné papíry Denbury Resources (+11,23 %) zdražily o více než jedenáct procent a akcie Nabors Industries (+5,41 %) posílily přes pět procent.

Nedařilo se naopak akciím leteckých společností Southwest Airlines (-2,87 %) a Delta Air Lines (-1,08 %), pro něž rostoucí ceny ropy znamenají vyšší náklady na palivo, a zlevnily i akcie těžařské společnosti Newmont Mining (-1,95 %), které se pod tlak dostaly kvůli poklesu ceny zlata.

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky mimo jiné společnosti Gilead Sciences a Walt Disney.

Biotechnologická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +0,91 %) za poslední loňské čtvrtletí vykázala zisk 3,49 miliardy dolarů neboli 2,18 USD na akcii. Upravený zisk na akcii firmě meziročně stoupl z 0,55 USD na 2,43 USD a tržby se zvýšily z 3,12 miliardy na 7,31 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 2,23 USD při tržbách 6,72 miliardy USD. Akcie Gilead Sciences na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným zlevňováním.

Zábavní firma Walt Disney (v řádném obchodování +2,36 %) hospodařila v období od října do prosince se ziskem 2,18 miliardy dolarů neboli 1,27 USD na akcii. O rok dříve společnost za stejné období vykázala zisk 1,84 miliardy dolarů neboli 1,03 USD na akcii. Tržby firmě meziročně stouply z 12,3 miliardy dolarů na 13,4 miliardy dolarů. Trh čekal, že podnik hospodařil se ziskem 1,07 USD na akcii při tržbách 12,87 miliardy dolarů. Akcie Walt Disney v after-marketu v reakci na výsledky přidávaly přes tři procenta.

Dolar oslabil k euru i jenu, ropa výrazně zdražila

Dolar v úterý na devizových trzích oslaboval. Mohla za to slabší ekonomická data ze Spojených států a mírné zklidnění situace kolem budoucnosti řeckého dluhu. K euru dolar klesl až na nejnižší hodnotu za dva týdny.

Dopoledne se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,135, krátce po 14.00 SEČ se ale vydal vzhůru a dolar k euru oslabil až na 1,1534 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se americká měna obchodovala za 1,148 EUR/USD.

Vlna slabších statistických údajů z USA z poslední doby zpochybňuje přesvědčení mnohých analytiků, že americká centrální banka nejpozději v červnu zahájí zvyšování úrokových sazeb. Někteří investoři tak začali rušit předchozí spekulativní sázky, což také přispělo k posílení eura. Úterní data ukázala, že objem nových zakázek amerických továren v prosinci prudce klesl.

Nová řecká vláda pak v pondělí naznačila, jak hodlá ukončit současnou patovou situaci se svými věřiteli. Zmírnily se tak obavy investorů, že by Řecko mohlo odejít z eurozóny.

K japonskému jenu dolar oslabil jen nepatrně. V úvodu úterního obchodování se jen pohyboval poblíž 117,57 USD/JPY a krátce po uzavření amerických se obchodoval kolem 117,52 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v silném růstu. Černé zlato tak reagovalo na rozhodnutí britského ropného gigantu BP omezit investice. V předchozích dvou obchodních seancích ropa zdražila o více než jedenáct procent.

Cena severomořské ropy Brent v úterý vzrostla téměř o čtyři dolary na 58,72 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila a 2,7 dolaru na 52,47 USD za barel. Surovina tedy zdražila o více než pět, respektive sedm procent.

Společnost BP v úterý oznámila, že její kapitálové výdaje letos klesnou na zhruba 20 miliard dolarů z loňských 22,9 miliardy dolarů. Původně přitom počítala s nárůstem výdajů na 24 až 26 miliard USD. K omezování investic kvůli levné ropě už přikročily i další ropné podniky, včetně společností Royal Dutch Shell a Chevron.

Světové ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než polovinu. Na konci minulého týdne však zamířily prudce vzhůru díky údajům o výrazném poklesu vrtné aktivity ve Spojených státech, které mohou signalizovat budoucí snížení těžby.

Počet využívaných vrtných zařízení v USA podle páteční zprávy firmy Baker Hughes klesl za poslední týden nejprudším tempem za téměř 30 let a proti říjnovému maximu je nižší už o 24 %. Někteří analytici to považují za první významný signál vlivu loňského poklesu cen ropy na těžařskou aktivitu v USA, kde produkce ropy díky boomu těžby z břidlicových hornin v posledních letech silně rostla.

"Vznikají podmínky pro oživení cen ropy," uvedli analytici ze společnosti Bernstein. "Nabídka pravděpodobně nedosáhne očekávání a poptávka se zotaví z loňských minim."

Zlato v úterý zlevnilo o více než dvanáct dolarů na 1 261 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak vzrostla o 0,31 % na 17,304 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
před hodinou

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za...
Čína Evropa Investice
Ze světa investičních doporučení (16. července)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (16. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %
14:32

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květen byl revidován z +0,8 % na +1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
14:16

Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v uplynulém měsíci zákazníkům dodala 116 500 vozů, meziročně tak jde o 10,8%...
Volkswagen Auta Česká republika
Ekonomika ČR letos podle OECD stoupne o 3,8 procenta
Ekonomika ČR letos podle OECD stoupne o 3,8 procenta
14:02

Ekonomika ČR letos podle OECD stoupne o 3,8 procenta

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 procenta. Příští...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
13:46

Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu

Druhá největší americká banka Bank of America zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o třetinu na 6,8...
Bank of America Americké akcie Výsledková sezóna
Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %
13:28

Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %

Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo v Česku dokončeno celkem 170 300 metrů čtverečních skladových ploch, a to v...
Česká republika Stavebnictví
ČP a Moneta Money Bank budou vzájemně nabízet své produkty
13:02

ČP a Moneta Money Bank budou vzájemně nabízet své produkty

Česká pojišťovna a Moneta Money Bank budou na vybraných pobočkách od září nabízet klientům vzájemně své vybrané...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Banky
Lidé v jižním Iráku pokračují v protivládních protestech
12:04

Lidé v jižním Iráku pokračují v protivládních protestech

Asi 200 Iráčanů se v pondělí shromáždilo u vjezdu k nalezišti plynu na jihu země k dalšímu protivládnímu protestu....
Irák Blízký a Střední východ Politika
Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 %, je na rekordu
Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 %, je na rekordu
11:40

Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 %, je na rekordu

Francouzský výrobce automobilů Renault v prvním pololetí zvýšil prodej o 9,8 procenta na 2,07 milionu vozů a je na...
Francie Auta
V daňových rájích má vlastníka 12 970 firem, letos jich 61 ubylo
11:21

V daňových rájích má vlastníka 12 970 firem, letos jich 61 ubylo

Z daňových rájů řídí české společnosti 12 970 firem, což je nejméně od roku 2013. Za letošní první pololetí se jejich...
Česká republika Daně
Přebytek obchodní bilance eurozóny v květnu mírně klesl
11:00

Přebytek obchodní bilance eurozóny v květnu mírně klesl

Přebytek obchodní bilance eurozóny dosáhl v květnu hodnoty 16,5 miliardy eur. Je to mírné snížení oproti dubnu, kdy...
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech
Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech
10:30

Asijské akcie začaly nový týden převážné v červených číslech

Většina asijských akciových trhů v pondělí klesla, když se investoři soustředili na čínská makrodata a čekali na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond
10:16

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond

Evropský parlament začátkem července schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. Nařízení nově...
Česká republika Politika
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně roste
09:40

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně roste

Většina digitálních měn se v pondělí pohybuje v plusových číslech. Nejpopulárnější kryptoměna bitcoin navázala na...
Kryptoměny Bitcoin