SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice
|

SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože směřuje správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že Fed velmi znepokojují praktiky predátorských půjček a že Fed už nemá autoritu na to, aby mohl provést podobnou záchranu krachujícího giganta jako v případě AIG během finanční krize.

Fed Janet Yellenová

Yellenová prohlásila, že se Fed snaží, jak nejvíce to jde, dohlížet na banky, zároveň však připomněla, že jeho hlavním cílem je dosáhnout plné zaměstnanosti v USA, což by mělo pomoci chudým Američanům.

Na otázku republikánského zástupce Billa Huizengy za stát Michigan, kdy Fed začne uplatňovat v monetární politice přístup založený na pravidlech, Yellenová odpověděla, že dává přednost "systematické" politice a nesouhlasí s tím, že by se měla banka řídit jen jedním pevným pravidlem. Huizenga by si přál, aby Fed napsal jednoduché pravidlo, které by sloužilo jako "referenční bod a umožňovalo určitou předvídatelnost". "Jsem toho názoru, že potřebujeme systematický přístup, ale nesouhlasím s tím, že bychom měli zavádět jakákoli pravidla, na jejichž základě by nastavení monetární politiky záviselo výhradě na aktuálních hodnotách dvou ekonomických proměnných," odpověděla mu Yellenová.

Jakékoli jednoduché pravidlo by podle ní omezilo Fed na hlídání několika málo variabilních ukazatelů. Proto dle jejích slov Fed zveřejňuje predikce, které berou v potaz také globální ekonomiku. "Veřejnosti těmito výhledy poskytujeme velké množství informací," tvrdí Yellenová.

Na otázku republikánského zastupitele za New Jersey Scotta Garretta, zda je na trhu s dluhopisy v souvislosti s flash crashem z října roku 2014 problém s likviditou, Yellenová zareagovala slovy: "Není jisté, zda tento problém existuje, či nikoli. Na základě některých metrik je likvidita na trhu s dluhopisy adekvátní, jiné metriky naznačují, že je zde jistý problém."

"Velmi pozorně sledujeme vývoj na mezinárodní scéně a zahrnujeme ho do svých predikcí," řekla Yellenová v narážce na situaci v Řecku a Číně. "Tyto problémy nejsou nové," dodala.

"V tuto chvíli nemáme žádný přesný termín, kdy by bylo vhodné zahájit zvyšování sazeb," uvedla Yellenová. "Naše rozhodnutí se bude odvíjet od ekonomického vývoje a toho, jak tento vývoj ovlivní naše predikce."

Na otázku, zda zvýšení sazeb bude oznámeno na zářijovém či prosincovém zasedání proto, že právě po těchto zasedáních následuje tisková konference, Yellenová odpověděla, že každé zasedání FOMC je plnohodnotné a že rozhodnutí může padnout na kterémkoli jednání. "Pokud bychom měli takové rozhodnutí učinit, nejspíše bychom následně uspořádali krátký tiskový brífink," řekla Yellenová. Dlouhé otálení se zahájením zvyšování sazeb by podle ní mohlo mít za následek to, že je Fed pak bude nucen zvyšovat prudším tempem.

Na dotaz, jak Fed podporuje investice v chudších částech země, Yellenová odpověděla, že se centrální banka nechce vrátit k nekontrolovanému úvěrování, ale zároveň uznala, že kroky, které byly přijaty za účelem zpřísnění podmínek poskytování úvěrů, mohly mít některé "nezamýšlené důsledky".

Diskuze se dotkla také tématu měnových intervencí na trhu. Yellenová prohlásila, že rozumí obavám ohledně manipulací na měnovém trhu a že měnové intervence sloužící pouze ke zvýšení konkurenceschopnosti jsou špatné.

Republikánský zastupitel za Tennessee Stephen Lee Fincher se Yellenové zeptal, zda nezávislost Fedu znamená, že finanční regulace stojí nad zákonem, a jestli si Fed dělá analýzy nákladů a přínosů při zavádění svých opatření. Yellenová odpověděla, že Fed provádí mnoho analýz, a na Fincherův doplňující dotaz, zda by Fed byl ochoten vytvářet takovou analýzu nákladů a přínosů u každého rozhodnutí, reagovala slovy: "Řídíme se analýzami, které vyžaduje současný zákon." Fincher pokračoval dotazem, zda se Yellenová nebojí, že zvyšování sazeb vyústí v další recesi americké ekonomiky. Na to šéfka Fedu odpověděla, že pokud by měl Fed obavy z další možné recese, sazby by nezvedl.

Zastupitelé se dotkli také tématu finančních potíží Portorika, kterému hrozila platební neschopnost. Yellenová na jejich obavy zareagovala ujištěním, že Portoriko nepředstavuje hrozbu, pokud jde o přelití problémů do dalších států.

Na otázku poslankyně Beattové, co hodlá Fed dělat s nepřiměřeně vysokou mírou nezaměstnanosti u menšin, především pak u Afroameričanů, Yellenová odpověděla diplomaticky zopakováním toho, že Fed se snaží o maximální zaměstnanost, aby existovala pracovní místa pro všechny, kteří chtějí pracovat, ale že není možné tlačit ekonomiku za tuto hranici, protože by hrozilo, že se vymkne kontrole inflace.

Padla také otázka na zadlužení Spojených států. Republikánská zastupitelka za Missouri Ann Wagnerová se guvernérky Fedu zeptala, kdy konečně americká ekonomika vstoupí do onoho "dlouhodobého horizontu" a přestane se zadlužovat, když dosud funguje na základě toho, co Fed označoval za "krátkodobou politiku", v jejímž rámci se ekonomika zadlužovala, aby se vymanila z recese. Yellenová na to reagovala zopakováním toho, že ekonomika ožívá a podává solidní výkon a že problém zadlužení částečně bude řešit právě chystané zvyšování sazeb.

"Nikdy jsme neřekli, že máme v plánu zvyšovat sazby, jakmile míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 %," odpověděla Yellenová republikánskému zastupiteli za Kentucky Andymu Barrovi, který ji obvinil z toho, že Fed sliboval zvyšování sazeb, až klesne míra nezaměstnanosti, a přesto to neudělal, což nahlodává jeho důvěryhodnost a předvídatelnost. "Naopak jsme hladinu nezaměstnanosti na 6,5 % jasně označovali jako práh a stále jsme opakovali, že dokud se bude míra nezaměstnanosti nacházet nad tímto prahem, sazby zvyšovat rozhodně nebudeme, a jakmile spadne pod něj, začneme to zvažovat v návaznosti na další ukazatele," dodala šéfka Fedu.

Yellenová (Fed): Výhled ekonomiky a trhu práce je příznivý, bylo by vhodné začít sazby zvyšovat už letos
Americká centrální banka s největší pravděpodobností začne zvyšovat sazby už letos - za předpokladu, že se ekonomika bude vyvíjet tak, jak se nyní předpokládá. Ve svém prohlášení připraveném pro vystoupení v americkém Senátu a Sněmovně reprezentantů to uvádí šéfka Fedu Janet Yellenová.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Twitter

Světoznámé pivo Corona doplácí na spojování s koronavirem
Světoznámé pivo Corona doplácí na spojování s koronavirem
před minutou

Světoznámé pivo Corona doplácí na spojování s koronavirem

Nový typ koronaviru a zejména obavy z jeho šíření mají nečekanou oběť - světoznámou značku mexického piva Corona. Ta...
Pivo Koronavirus
Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo
Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo
před 41 minutami

Ekonomická nálada v eurozóně se zlepšila více, než se čekalo

Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Navzdory šíření koronaviru vzrostla především...
Eurozóna Evropská unie Spotřebitelská důvěra
Na trhu Start pražské burzy se bude obchodovat denně
Na trhu Start pražské burzy se bude obchodovat denně
před hodinou

Na trhu Start pražské burzy se bude obchodovat denně

Pražská burza zvýší na neregulovaném trhu Start od 12. března frekvenci obchodování z měsíční na denní. Na trhu,...
Akcie ČR Pražská burza
Gundlach: Nejen koronavirus, za výprodej amerických akcií může i…
Gundlach: Nejen koronavirus, za výprodej amerických akcií může i…
11:11

Gundlach: Nejen koronavirus, za výprodej amerických akcií může i Bernie Sanders

Výprodej amerických akcií v tomto týdnu je dáván do souvislosti s celosvětovým šířením čínského koronaviru, jiného...
Koronavirus Americké akcie Politika
Akcie v Evropě kvůli koronaviru obnovily prudký pokles
10:51

Akcie v Evropě kvůli koronaviru obnovily prudký pokles

Akcie na evropských trzích dnes obnovily prudký pokles, za kterým jsou podle analytiků obavy z rychlého šíření nového...
Evropské akcie Koronavirus
Philip Morris zřejmě letos uvede na český trh e-cigarety IQOS Mesh
10:37

Philip Morris zřejmě letos uvede na český trh e-cigarety IQOS Mesh

Podle vyjádření ředitele vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR Petra Šebka pro Lidové noviny se společnost...
Philip Morris ČR Tabák a cigarety Akcie ČR
Asijské akcie zakončily čtvrtek smíšeně
Asijské akcie zakončily čtvrtek smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrtek smíšeně

Asijské akciové trhy zůstávají nervózní kvůli obavám z ekonomického dopadu rozšiřování koronaviru po světě. Centrální...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Michal Šnobr: Stát by měl převzít ČEZ a stáhnout firmu z burzy
10:28

Michal Šnobr: Stát by měl převzít ČEZ a stáhnout firmu z burzy

Minoritní akcionář energetické skupiny ČEZ Michal Šnobr pro Hospodářské noviny uvedl, že by stát měl v ČEZ převzít...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Itálie: Spotřebitelská důvěra v únoru klesla na 111,4 bodu z…
10:05

Itálie: Spotřebitelská důvěra v únoru klesla na 111,4 bodu z lednových 111,8 bodu

Italská spotřebitelská důvěra v únoru klesla na 111,4 bodu z lednových 111,8 bodu. Vzrostl naopak index důvěry...
Itálie Spotřebitelská důvěra
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
09:30

Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA)...
Světové akcie Pivo Výsledková sezóna
Po Applu už i Microsoft: Šíření koronaviru se podepíše na prodeji…
Po Applu už i Microsoft: Šíření koronaviru se podepíše na prodeji…
09:21

Po Applu už i Microsoft: Šíření koronaviru se podepíše na prodeji počítačů, varuje firma

Americká společnost Microsoft varovala před dopady šíření koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům v...
Microsoft Koronavirus Americké akcie
Co musíte ráno vědět (27. února)
Co musíte ráno vědět (27. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se loni dařilo vývojáři antivirového softwaru Avast a...
Musíte vědět
Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou
Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou
včera v 22:15

Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou

Americký republikánský senátor Marco Rubio chce, aby vláda prezidenta USA Donalda Trumpa prověřila bezpečnostní...
CME (CETV) Akcie ČR Fúze a akvizice
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely smíšeně, obavy z koronaviru trh nesetřásl

Akcie ve Spojených státech pozdě odpoledne smazaly předchozí zisky. Reagovaly tak na podezření výskytu onemocnění...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy
Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy
včera v 21:15

Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy

Německá vláda plánuje na podporu hospodářsky slabých regionů dočasné uvolnění podmínek dluhové brzdy, kterou má...
Německo Zadlužení Podpora ekonomiky
Toyota investovala do čínské firmy na autonomní řízení Pony.ai
včera v 20:08

Toyota investovala do čínské firmy na autonomní řízení Pony.ai

Japonská automobilka Toyota Motor investovala 400 milionů USD do čínské začínající firmy zaměřené na technologii pro...
Auta Technologie
Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil…
Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil sektor cestovního ruchu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili na zprávy o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici: Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely
včera v 17:47

Analytici: Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení, dopad mohou...
Koronavirus Česká republika Byznys a podnikání