SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice
|

SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože směřuje správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že Fed velmi znepokojují praktiky predátorských půjček a že Fed už nemá autoritu na to, aby mohl provést podobnou záchranu krachujícího giganta jako v případě AIG během finanční krize.

Fed Janet Yellenová

Yellenová prohlásila, že se Fed snaží, jak nejvíce to jde, dohlížet na banky, zároveň však připomněla, že jeho hlavním cílem je dosáhnout plné zaměstnanosti v USA, což by mělo pomoci chudým Američanům.

Na otázku republikánského zástupce Billa Huizengy za stát Michigan, kdy Fed začne uplatňovat v monetární politice přístup založený na pravidlech, Yellenová odpověděla, že dává přednost "systematické" politice a nesouhlasí s tím, že by se měla banka řídit jen jedním pevným pravidlem. Huizenga by si přál, aby Fed napsal jednoduché pravidlo, které by sloužilo jako "referenční bod a umožňovalo určitou předvídatelnost". "Jsem toho názoru, že potřebujeme systematický přístup, ale nesouhlasím s tím, že bychom měli zavádět jakákoli pravidla, na jejichž základě by nastavení monetární politiky záviselo výhradě na aktuálních hodnotách dvou ekonomických proměnných," odpověděla mu Yellenová.

Jakékoli jednoduché pravidlo by podle ní omezilo Fed na hlídání několika málo variabilních ukazatelů. Proto dle jejích slov Fed zveřejňuje predikce, které berou v potaz také globální ekonomiku. "Veřejnosti těmito výhledy poskytujeme velké množství informací," tvrdí Yellenová.

Na otázku republikánského zastupitele za New Jersey Scotta Garretta, zda je na trhu s dluhopisy v souvislosti s flash crashem z října roku 2014 problém s likviditou, Yellenová zareagovala slovy: "Není jisté, zda tento problém existuje, či nikoli. Na základě některých metrik je likvidita na trhu s dluhopisy adekvátní, jiné metriky naznačují, že je zde jistý problém."

"Velmi pozorně sledujeme vývoj na mezinárodní scéně a zahrnujeme ho do svých predikcí," řekla Yellenová v narážce na situaci v Řecku a Číně. "Tyto problémy nejsou nové," dodala.

"V tuto chvíli nemáme žádný přesný termín, kdy by bylo vhodné zahájit zvyšování sazeb," uvedla Yellenová. "Naše rozhodnutí se bude odvíjet od ekonomického vývoje a toho, jak tento vývoj ovlivní naše predikce."

Na otázku, zda zvýšení sazeb bude oznámeno na zářijovém či prosincovém zasedání proto, že právě po těchto zasedáních následuje tisková konference, Yellenová odpověděla, že každé zasedání FOMC je plnohodnotné a že rozhodnutí může padnout na kterémkoli jednání. "Pokud bychom měli takové rozhodnutí učinit, nejspíše bychom následně uspořádali krátký tiskový brífink," řekla Yellenová. Dlouhé otálení se zahájením zvyšování sazeb by podle ní mohlo mít za následek to, že je Fed pak bude nucen zvyšovat prudším tempem.

Na dotaz, jak Fed podporuje investice v chudších částech země, Yellenová odpověděla, že se centrální banka nechce vrátit k nekontrolovanému úvěrování, ale zároveň uznala, že kroky, které byly přijaty za účelem zpřísnění podmínek poskytování úvěrů, mohly mít některé "nezamýšlené důsledky".

Diskuze se dotkla také tématu měnových intervencí na trhu. Yellenová prohlásila, že rozumí obavám ohledně manipulací na měnovém trhu a že měnové intervence sloužící pouze ke zvýšení konkurenceschopnosti jsou špatné.

Republikánský zastupitel za Tennessee Stephen Lee Fincher se Yellenové zeptal, zda nezávislost Fedu znamená, že finanční regulace stojí nad zákonem, a jestli si Fed dělá analýzy nákladů a přínosů při zavádění svých opatření. Yellenová odpověděla, že Fed provádí mnoho analýz, a na Fincherův doplňující dotaz, zda by Fed byl ochoten vytvářet takovou analýzu nákladů a přínosů u každého rozhodnutí, reagovala slovy: "Řídíme se analýzami, které vyžaduje současný zákon." Fincher pokračoval dotazem, zda se Yellenová nebojí, že zvyšování sazeb vyústí v další recesi americké ekonomiky. Na to šéfka Fedu odpověděla, že pokud by měl Fed obavy z další možné recese, sazby by nezvedl.

Zastupitelé se dotkli také tématu finančních potíží Portorika, kterému hrozila platební neschopnost. Yellenová na jejich obavy zareagovala ujištěním, že Portoriko nepředstavuje hrozbu, pokud jde o přelití problémů do dalších států.

Na otázku poslankyně Beattové, co hodlá Fed dělat s nepřiměřeně vysokou mírou nezaměstnanosti u menšin, především pak u Afroameričanů, Yellenová odpověděla diplomaticky zopakováním toho, že Fed se snaží o maximální zaměstnanost, aby existovala pracovní místa pro všechny, kteří chtějí pracovat, ale že není možné tlačit ekonomiku za tuto hranici, protože by hrozilo, že se vymkne kontrole inflace.

Padla také otázka na zadlužení Spojených států. Republikánská zastupitelka za Missouri Ann Wagnerová se guvernérky Fedu zeptala, kdy konečně americká ekonomika vstoupí do onoho "dlouhodobého horizontu" a přestane se zadlužovat, když dosud funguje na základě toho, co Fed označoval za "krátkodobou politiku", v jejímž rámci se ekonomika zadlužovala, aby se vymanila z recese. Yellenová na to reagovala zopakováním toho, že ekonomika ožívá a podává solidní výkon a že problém zadlužení částečně bude řešit právě chystané zvyšování sazeb.

"Nikdy jsme neřekli, že máme v plánu zvyšovat sazby, jakmile míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 %," odpověděla Yellenová republikánskému zastupiteli za Kentucky Andymu Barrovi, který ji obvinil z toho, že Fed sliboval zvyšování sazeb, až klesne míra nezaměstnanosti, a přesto to neudělal, což nahlodává jeho důvěryhodnost a předvídatelnost. "Naopak jsme hladinu nezaměstnanosti na 6,5 % jasně označovali jako práh a stále jsme opakovali, že dokud se bude míra nezaměstnanosti nacházet nad tímto prahem, sazby zvyšovat rozhodně nebudeme, a jakmile spadne pod něj, začneme to zvažovat v návaznosti na další ukazatele," dodala šéfka Fedu.

Yellenová (Fed): Výhled ekonomiky a trhu práce je příznivý, bylo by vhodné začít sazby zvyšovat už letos
Americká centrální banka s největší pravděpodobností začne zvyšovat sazby už letos - za předpokladu, že se ekonomika bude vyvíjet tak, jak se nyní předpokládá. Ve svém prohlášení připraveném pro vystoupení v americkém Senátu a Sněmovně reprezentantů to uvádí šéfka Fedu Janet Yellenová.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Twitter

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta
15. 11. 2019 14:36

USA: Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,3 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,3 procenta více než v září (září: -0,3 %). Meziročně jejich tržby...
Americká ekonomika Maloobchod