Evropské akcie se v úvodu týdne obchodovaly smíšeně, dařilo se italským bankám

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí nejednotně. Investoři sledovali ceny ropy, které ráno zhruba o procento klesaly, avšak odpoledne opět zhruba o půl procenta rostly. Vydařenou seanci za sebou mají italské bankovní domy.
Britský FTSE 100 klesl o 0,07 %, zatímco německý DAX přidal 0,63 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,22 %. Regionální index STOXX Europe 600 seanci zakončil se ziskem 0,3 % na 332,87 bodu.
Odpolední růst cen ropy podpořil sektor základních materiálů. Akcie těžaře Anglo American přidaly bezmála sedm procent a cenné papíry ocelářské společnosti ArcelorMittal posílily o více než sedm procent.
Akcie italských bank výrazně zpevnily poté, co se na trhu objevila zpráva, že se největší finanční domy v zemi sejdou se zástupci ministerstva financí a centrální banky, aby jednali o vytvoření státem krytého fondu, který by zajistil odkoupení špatných úvěrů. Akcie Banco Popolare přidaly přes deset procent a akcie Banca Monte dei Paschi di Siena a Banca Popolare di Milano posílily o více než šest procent.
Akcie nizozemského výrobce SIM karet do mobilních telefonů Gemalto naopak klesly o tři procenta poté, co analytici z banky Credit Suisse snížili jejich cílovou cenu a zhoršili své investiční doporučení na titul.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Tuzemská GE Money Bank oznámila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric banku prodat a zaměřit se na průmyslovou činnost. GE Money Bank je v ČR šestou největší bankou a její vstup na pražský parket má být největším úpisem akcií ve střední a východní Evropě od roku 2011. Šéf banky Tomáš Spurný uvedl, že banka plánuje po uvedení akcií na burzu minimálně 70 % zisku vyplácet ve formě dividendy.
- Italská centrální banka provádí inspekci v italských kancelářích čínské bankovní společnosti Bank of China, která již čelí obvinění, že pomáhala realizovat nedovolené přesuny peněz z Itálie do Číny. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj obeznámený se situací. Inspekce podle zdroje začala před několika dny a stále pokračuje. Bank of China je čtvrtou největší státem vlastněnou bankou v Číně, nedávno otevřela pobočku také v České republice.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v březnu zpomalil na 0,3 % z 0,5 % v únoru. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty a dovolené s komplexními službami. Rostly naopak ceny alkoholu a tabáku. Analytici podobný vývoj očekávali.
- Německá automobilová skupina Volkswagen chystá návrat na kapitálový trh s novou emisí dluhopisů zřejmě už příští měsíc. Agentuře Reuters to v pondělí řeklo několik lidí informovaných o plánech firmy. Kvůli skandálu s měřením emisí nevydal podnik dluhopisy už devět měsíců.
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zaznamenala v prvním čtvrtletí i v samotném březnu nejlepší prodej za 121 let historie firmy. V prvním čtvrtletí roku 2016 dodala zákazníkům 276 600 vozů, což je meziročně o 4,3 % více. Jen v březnu našlo zákazníky 106 300 škodovek, což je růst o 4,2 %, respektive 4 200 vozů. Škoda za první tři měsíce roku 2016 výrazně rostla v Evropě a Číně, uvedla automobilka v pondělní tiskové zprávě.
- Indická ocelářská společnost Tata Steel prodá britské investiční firmě Greybull Capital svou divizi Long Products Europe, jejíž součástí je i závod v britském městě Scunthorpe. Dohoda, v jejímž rámci Greybull připraví investiční balíček v hodnotě 400 milionů liber, by podle zpravodajského serveru BBC měla zabezpečit více než 4 000 pracovních míst. Zaměstnanci jsou nicméně žádáni, aby přistoupili na snížení mezd.
- Evropský výrobce letadel Airbus v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům 125 letounů a získal zakázky na 32 strojů. Zaostal tím v obou ukazatelích za svým americkým konkurentem Boeing. Airbus v pondělí uvedl, že po započítání zrušených objednávek vykázal zakázky na pouze deset nových letadel.
- Nejvyšší vedení a závodní rada Volkswagenu vypracují rámec budoucí strategie pro hlavní divizi osobních aut společnosti Volkswagen. Hlavním cílem bude zajistit zachování výrobních závodů v Německu, oznámila v pondělí automobilka po zasedání řídicího výboru dozorčí rady. Na odměnách pro členy nejvyššího vedení se výbor nedohodl.
- Řecko se v jednáních se zástupci mezinárodních věřitelů přibližuje k uzavření klíčové revize plnění loňského záchranného programu. Agentuře Reuters to v pondělí sdělily zdroje z řecké vlády a pokrok v rozhovorech potvrdila také Evropská komise. Dohoda obou stran uvolní této zadlužené zemi další část finanční pomoci.
- Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončí 6. května. Původně v něm ČEZ plánoval obnovit výrobu koncem tohoto měsíce. Kontroly a opravy ale zaberou více času, proto byl termín ukončení odstávky posunut, řekl v pondělí ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Blok byl odstaven 5. února. Energetici v něm kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé rovněž provádějí kontroly svarů. Dukovany mají čtyři bloky, zbývající tři jsou na plném výkonu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
