Středa na trzích: Asijské, evropské i americké akcie zpevnily, investory potěšila čínská makrodata
|

Středa na trzích: Asijské, evropské i americké akcie zpevnily, investory potěšila čínská makrodata

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie ve středu zamířily vzhůru díky oživujícím cenám ropy a čínským makrodatům. Také indexy západoevropských burz se v úvodu seance pohybovaly v zelených číslech a v plusu obchodování i zakončily, stejně jako trhy v USA, kde k růstu indexů významné přispěly akcie bank.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie ve středu vesměs posilovaly díky silnému vedení z úterní seance na Wall Street způsobenému oživením cen ropy a čínským makrodatům. Burzy v Jižní Koreji a Thajsku ve středu neobchodovaly. Australský S&P/ASX 200 přidal 1,59 % na 5 054,70 bodu. Dařilo se také akciím v Číně - Shanghai Composite připsal 1,86 % a menší Shenzhen Composite 2 %. Akciím pomáhala především data o čínské obchodní bilanci, podle nichž export Číny v dolarech v březnu meziročně vyskočil o 11,5 %, zatímco analytici očekávali jen 2,5% růst. Import naopak o 7,6 % klesl, predikce analytiků počítaly s 10,2% poklesem. Japonský Nikkei 225 posílil o 2,84 % na 16 381,22 bodu, především díky mírnému oslabení jenu, které mělo pozitivní dopad na akcie exportérů.

Evropské akcie v úvodu rostly. Index PX krátce po 9.00 SELČ rostl o 0,55 %, akcie ČEZ přidávaly 0,5 %, Kofola ČS rostla o 0,56 % a Komerční banka zpevňovala o 0,62 %. Rovněž západoevropské akciové indexy v úvodu obchodování zpevňovaly, britský index FTSE 100 přidával kolem 9.25 SELČ 1,13 %, francouzský CAC 40 rostl o 1,41 % a německý DAX zpevňoval o 1,45 %.

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco ve středu oznámil, že se za poslední rok vrátil k zisku, a nechal tak za sebou hlubokou ztrátu z minulého období. Firma navíc za poslední čtvrtletí vykázala první nárůst očištěných tržeb na domácím trhu za více než tři roky. Skupina, která působí i na českém trhu, učinila za poslední rok "značný pokrok", řekl ke středečním výsledkům její šéf Dave Lewis.

Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, naopak vyhlásila bankrot. Podnik ve středu uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie. Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů.

Z makrodat vyšla mimo jiné průmyslová výroba eurozóny. V únoru meziměsíčně klesla o 0,8 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo. Lednový údaj byl revidován na 1,9% růst z původně hlášeného růstu o 2,1 %. Meziročně produkce vzrostla jen o 0,8 %, čekal se 1,3% růst po 2,9% zvýšení v lednu (revidováno z 2,8 %). V celé Evropské unii meziměsíčně produkce klesla o 0,7 % po 1,5% růstu v lednu a meziročně se zvýšila rovněž o 0,8 %.

Investory na pražské burze nemile překvapila zpráva, že švýcarská banka Credit Suisse srazila cílovou cenu akcií energetické firmy ČEZ o 32 % na 386 korun. Důvodem je výrazně snížení jejich výhledu finančních výsledků firmy v důsledku dalšího poklesu cen elektřiny ve střední Evropě a očekávané vyšší depreciace a amortizace v důsledku vyšších kapitálových výdajů v předcházejících letech. Doporučení ale analytici ponechali na stupni "neutral".

Náladu na trzích celý den podporovala data o čínském mezinárodním obchodu. Zahraniční obchod Číny se v březnu vyvíjel výrazně lépe, než očekávali analytici. Vývoz vzrostl o 11,5 %, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz v březnu sice dále klesl, snížení o 7,6 % však bylo mírnější, než se čekalo. Data čínského celního úřadu tak podle analytiků přinášejí další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa.

Před začátkem obchodování v USA zveřejnila hospodářské výsledky za první kvartál JPMorgan Chase. Čistý zisk bance klesl meziročně o sedm procent na 5,52 miliardy dolarů. Největší americká bankovní společnost podle objemu aktiv dále oznámila, že se jí zvýšily náklady na krytí špatných úvěrů pro menší ropné firmy a snížily se výnosy z vlastního obchodování a ze služeb investičního bankovnictví. Výsledky byly ale nad odhadem trhu.

Index PX nakonec ve středu přidal 0,97 % na 895,62 bodu. Britský FTSE 100 nakonec připsal 1,93 %, francouzský CAC 40 3,32 % a německý DAX 2,71 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 2,52 % na 343,06 bodu.

V USA nakonec Dow posílil o 1,06 % na 17 908,28 bodu, a skončil tak nejvýše od 6. listopadu 2015. Širší index S&P 500 přidal rovné procento na 2 082,42 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,55 % na 4 947,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,764 %.

Akcie JPMorgan Chase (+4,23 %) přidaly přes čtyři procenta a byly nejvýkonnějším titulem v indexu Dow. Růst akcií banky JPMorgan podpořil i další finanční tituly. Akcie Citigroup (+5,61 %) a Morgan Stanley (+5,29 %) přidaly přes pět procent, cenné papíry Goldman Sachs (+3,59 %) a Bank of America (+3,92 %) zpevnily o více než tři procenta a Wells Fargo (+2,64 %) si připsala více než dvě a půl procenta.

Investoři tak zcela ignorovali varování Fedu a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), že pět z osmi největších amerických bank nemá důvěryhodné krizové plány. Kromě Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo jsou mezi těmito finančními domy ještě State Street (+3,91 %) a Bank of New York Mellon (+4,57 %).

Americký dolar se ve středu vyšplhal na dvoutýdenní maximum vůči euru, měna těžila z obnovení zájmu investorů o rizikovější aktiva. Jednotná evropská měna vůči dolaru sestoupila až na 1,1234 USD, později ale část ztrát smazala a v závěru obchodování v New Yorku se prodávala za 1,1285 EUR/USD. Oproti úterý tak vykazovala pokles o zhruba 0,9 %.

Ceny ropy ve středu odpoledne smazaly předchozí ztráty. Způsobila to zpráva o stavu zásob v USA, která upozornila na růst poptávky po benzinu a překonala i negativní dopad údajů o vyšším růstu zásob ropy, než se čekalo.

Americký úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu zvýšily o 6,6 milionu barelů. Analytici čekali růst jen o 1,9 milionu barelů. Zásoby benzinu však před hlavní letní sezonou klesly více, než se čekalo, což indikuje růst poptávky po benzinu.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, MarketWatch, ČTK

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
před 13 minutami

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním dvorem Evropské unie...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory
ČEZ: Agentura S&P potvrdila dluhový rating na stupni A-, výhled…
09:56

ČEZ: Agentura S&P potvrdila dluhový rating na stupni A-, výhled hodnocení upravila z negativního na stabilní

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení ČEZ na stupni A- a zároveň zlepšila výhled z...
ČEZ Rating
Francouzská ekonomika rekordně vzrostla o 18,7 %
09:36

Francouzská ekonomika rekordně vzrostla o 18,7 %

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala vzestup o 18,7...
Francie HDP
Německo v návrhu rozpočtu potvrdilo, že si chce příští rok půjčit…
08:37

Německo v návrhu rozpočtu potvrdilo, že si chce příští rok půjčit téměř 180 miliard eur

Německá vláda si chce kvůli koronavirové krizi v příštím roce půjčit 179,82 miliardy eur, tedy téměř dvojnásobek...
Německo Zadlužení Výhled na rok 2021
IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla příští rok vzrůst o…
08:07

IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla příští rok vzrůst o 4,4 %

Íránská ekonomika by za předpokladu, že nový americký prezident Joe Biden zruší sankce Spojených států, mohla příští...
Írán Blízký a Střední východ Hospodářský růst
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače a zvonky
včera v 23:52

Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače a zvonky

Kvůli středečnímu výpadku některých serverů internetové společnosti Amazon přestala v části USA fungovat řada...
Amazon Technologie
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě