Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, k poklesu indexu Nasdaq výrazně přispěl propad akcií Applu
|

Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, k poklesu indexu Nasdaq výrazně přispěl propad akcií Applu

Americké akcie zahájily středeční obchodování pod nulou, indexy Dow a S&P 500 ale nakonec den zakončily silnější. Index Nasdaq Composite s velkým zastoupením technologických titulů oslabil mimo jiné kvůli výraznému poklesu ceny akcií Applu, který v úterý večer zklamal slabšími hospodářskými výsledky. Na rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny akciové indexy výrazněji nereagovaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,28 % na 18 041,55 bodu a širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 095,15 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,51 % na 4 863,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 13,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,865 %.

V plusu seanci zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru, který podpořil růst cen ropy, a odvětví veřejných služeb, zaostaly naopak technologický sektor a odvětví zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (27. dubna 2016)

Měnový výbor Fedu večer oznámil, že ponechal na dubnovém zasedání úrokové sazby beze změny, základní sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se sazby mohly opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.

Akcie technologické společnosti Apple (-6,26 %) výrazně zlevnily poté, co firma již v úterý večer zveřejnila hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. Výsledky byly proti odhadům analytiků slabší jak na rovině zisku na akcii, tak tržeb. Firma také poprvé v historii prodala meziročně méně telefonů iPhone, které tvoří zhruba dvě třetiny jejích celkových výnosů, i když pokles byl o něco menší, než predikoval trh.

Celkový zisk Applu dosáhl 10,52 miliardy USD, v přepočtu tedy 1,90 USD na akcii po 2,34 USD na akcii ve stejném období o rok dříve, odhad analytiků byl nastavený na 2 USD. Tržby dosáhly 50,56 miliardy USD, což znamená, že společnost vykázala první meziroční pokles tohoto ukazatele od roku 2003. Trh čekal 52 miliard USD po 58,01 miliardy USD před rokem. Celkový počet prodaných iPhonů se meziročně snížil na 51,19 milionu kusů (tržby 32,86 miliardy USD) z 61,2 milionu kusů o rok dříve. Firma se investory pokusila uchlácholit navýšením objemu programu zpětného odkupu akcií a zvýšením dividendy, akcie ale přesto výrazně klesly.

Výrazně se propadla rovněž cena akcií mikroblogovací sociální sítě Twitter (-16,28 %), která stejně jako Apple zveřejnila v úterý večer hospodářské výsledky. Společnosti se v prvním čtvrtletí podařilo obnovit růst počtu uživatelů své sítě, investory ale zklamaly reportované tržby, které, ač meziročně vzrostly o 36 % na 594,5 milionu dolarů, skončily pod průměrným odhadem analytiků. Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,15 USD, odhad trhu byl 0,10 USD.

Dařilo se naopak akciím ropné firmy ExxonMobil (+0,95 %) po oznámení zvýšení čtvrtletní dividendy. Firma zvýšila dividendu den poté, co jí ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrové hodnocení částečně i kvůli tomu, že je příliš štědrá k akcionářům.

Ve středu se výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubil například výrobce letadel Boeing (+2,88 %). Čistý zisk firmě v prvním čtvrtletí klesl kvůli jednorázovým nákladům o devět procent na 1,22 miliardy dolarů. Tržby se společnosti mírně zvýšily, přestože dodávky letadel zákazníkům byly o něco slabší než před rokem.

Po konci obchodování na trh hospodářská čísla poslal například Facebook (v řádném obchodování +0,12 %). Společnost vykázala za první čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,77 USD nad odhadem trhu 0,62 USD. Loni vykázala za stejné období upravený zisk na akcii 0,42 USD. Tržby se společnosti meziročně zvýšily na 5,4 miliardy USD z 3,5 miliardy USD, trh čekal 5,26 miliardy USD.

Společnost rovněž uvedla, že plánuje vytvořit novou třídu akcií bez hlasovacích práv. Návrh na vznik akcií však musí odsouhlasit současní akcionáři na červnové valné hromadě. Pokud bude plán schválen, dostanou podílníci držící akcie třídy A nebo B ke každému svému cennému papíru dvě nové akcie třídy C. Princip vzniku nové třídy akcií Facebooku je podobný štěpení cenných papírů v poměru 3 ku 1 a podle televize CNBC jde o plán, jak zajistit, aby si zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg udržel ve firmě kontrolní podíl i ve chvíli, kdy by se části svých akcií zbavil (při prodeji akcií třídy C se nezmění hlasovací práva vázaná na akcie třídy A a B). Akcie Facebooku v poobchodní fázi zdražovaly téměř o 10 %.

Ceny ropy se vyšplhaly na nová letošní maxima

Americký dolar před koncem zasedání měnového výboru Fedu klesal vůči většině předních světových měn. Po oznámení výsledku zasedání a zveřejnění prohlášení měnového výboru se mu podařilo smazat ztráty ke koši předních světových měn, vůči samotnému euru ale pokles nesmazal.

Měnový výbor Fedu podle očekávání rozhodl ponechat měnovou politiku beze změny. Z prohlášení vypustil varování před zahraničními riziky, současně ale upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.

Ve čtvrtek zasedá pro změnu japonská centrální banka. Výsledek zasedání je prozatím nejistý a investoři se rozhodli zaujmout vyčkávací pozici. Dolar k jenu večer zpevňoval o 0,2 %.

Světové ceny ropy ve středu vzrostly na nová letošní maxima, severomořská ropa Brent se během dne dostala až nad 47 USD za barel. Ceny suroviny podpořil klesající dolar a pokles ropných zásob na americkém trhu. Ropa směřuje k nejsilnějšímu měsíčnímu růstu za poslední rok a z únorových maxim oživila již o více než 70 %.

Ropu z minim letos nejprve vytáhly naděje na dohodu největších vývozců na zmrazení těžby. Producentské země se sice před necelými dva týdny na ničem nedohodly, ropa však po krátkém zakolísání pokračovala v růstu. Podporuje ji totiž také rostoucí přesvědčení, že v letošním roce by se měla na globálním ropném trhu obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou.

Ropu podpořily i úterní údaje ropného institutu API, podle nichž zásoby suroviny v USA minulý týden klesly o 1,1 milionu barelů. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom čekali jejich nárůst o 2,4 milionu barelů.

Zlato ve středu zdražilo o čtyři a půl dolaru na 1 246,26 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o sedm centů na 17,24 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

DEGIRO ETF

Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
včera v 11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
včera v 11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
včera v 11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
včera v 10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
včera v 10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy