US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Pondělí na trzích: Asijské akcie obchodování zakončily nejednotně. Evropské burzy odpoledne po váhavém úvodu rostly, ale Amerika mírně ztratila

(AKTUALIZOVÁNO) Asijské akcie se v pondělí na směru neshodly. Rovněž burzy v západní Evropě se v začátku obchodování pohybovaly oběma směry, odpoledne ale všechny hlavní indexy sešly v zelených číslech.

Redakce IW
Redakce IW
4. 4. 2016 | 9:00
Světové akcie

Asijské akcie se v úvodu týdne obchodovaly smíšeně. Japonské akcie ztratily půdu pod nohama kvůli silnějšímu jenu, který se od pátku pohybuje na hranici 111 USD/JPY, což vyvíjí negativní tlak na akcie exportérů. Japonský Nikkei 225 v pondělí odepsal 0,25 % na 16 123,27 bodu.

Z dat zveřejněných japonskou centrální bankou vyplývá, že její lednové rozhodnutí zavést negativní úrokové sazby japonské firmy nepřesvědčilo, že by inflace měla v nejbližší době zrychlit. V březnu podle průzkumu banky firmy čekaly, že se za rok ceny zvýší jen o 0,8 %, což je nižší očekávání než předchozí 1 %. V následujících třech letech by podle aktuálních očekávání firem měly ceny vzrůst o 1,1 %, dříve společnosti počítaly s 1,3% růstem.

Australský S&P/ASX 200 zakončil seanci s lehkou ztrátou 0,08 % na 4 995,30 bodu, zatímco jihokorejský Kospi ztrátu smazal a podařilo se mu uzavřít 0,27 % nad nulou. Burzy v Číně, Hongkongu a na Tchaj-wanu zůstaly v pondělí zavřené.

Západoevropské burzy seanci zahájily rovněž nejednotně. Britský FTSE 100 v úvodu rostl o 0,14 %, zatímco německý DAX ztrácel 0,45 % a francouzský CAC 40 odepisoval 0,73 %. Pražská burza v úvodu mírně rostla, když index PX zpevňoval o 0,33 %. Akcie Erste Group Bank a Komerční banky přidávaly necelé procento, naopak akcie ČEZ mírně zlevňovaly.

Z ekonomických údajů dopoledne vyšel například britský index nákupních manažerů ve stavebnictví či index důvěry v ekonomiku eurozóny od Sentix a míra nezaměstnanosti pro eurozónu a celou EU.

Tempo růstu aktivity v britském stavebnictví se v březnu nezměnilo. Index nákupních manažerů zůstal na únorové úrovni 54,2 bodu, čekal se pokles ukazatele na 54 bodů. Tempo růstu aktivity od jejího poklesu odděluje hranice 50 bodů.

Celková míra nezaměstnanosti v eurozóně se v únoru snížila na 10,3 % z 10,4 % v lednu, a dostala se tak na nové minimum od srpna 2011. Údaj za leden byl ale na 10,4 % revidován z původních 10,3 %. Evropský statistický úřad Eurostat zároveň zveřejnil také index výrobních cen za únor, který se meziročně i meziměsíčně snížil více, než se čekalo.

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se poprvé od začátku roku zlepšila. Vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Sentix, jejíž index pro duben se vyšplhal na 5,7 bodu z březnové hodnoty 5,5 bodu. Ze stabilnější situace ve světové ekonomice a podpůrných opatření Evropské centrální banky (ECB) ale index důvěry podle analytiků příliš vytěžit nedokázal.

Ekonomická data byla nicméně zastíněna děním kolem takzvaných Panama Papers, podle kterých desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států.

V dokumentech, které získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích, je údajně i desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra. Materiály hovoří rovněž o masivním převodech ve výši dvou miliard dolarů lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Futures na americké akcie indikovaly krátce před 14.30 SELČ mírný růst (Dow +0,06 %, S&P 500 +0,15 %, Nasdaq +0,12 %). Nakonec ale pod tlakem levnější ropy americký trh ztratil do půl procenta.

Pražská burza nakonec v pondělí získala 0,44 %, v plusu skončila většina titulů. Objem obchodování ve výši 0,282 miliardy korun tvořil něco přes třetinu průměrného denního objemu za posledních 12 měsíců. Ke společnostem, jejichž akcie zaznamenaly nejrazantnější posun vzhůru, patřily mediální firma CME (+3,26 %) a tabákový výrobce Philip Morris ČR (+1,59 %). Erste Group Bank, která si dopoledne připisovala až dvouprocentní zisk, nakonec posílila jen o 0,35 %.

V Evropě si nakonec index frankfurtské burzy DAX připsal +0,28 %, francouzský CAC 40 skončil v plusu o 0,53 % i přes zrušení plánované telekomunikační fúze Bouygues-Orange a londýnský FTSE 100 posílil o 0,3 %. Index STOXX Europe 600 získal 0,4 %.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Akcie ČRAmerické akcieAsijské akcieEvropské akcieSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie