Americké akcie v pátek obnovily pokles, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie v pátek po čtvrtečním nárůstu znovu klesly a ztráty utrpěly i za celý uplynulý týden. Hlavní indexy v pátek srážely akcie Applu, který v Číně zabředl do patentového sporu. Investoři se mezitím připravovali na blížící se referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Libra vůči americkému dolaru přidala v pátek více než procento, když se trhem začaly šířit spekulace, že by se nerozhodnutí britští voliči mohli po tragické smrti labouristické poslankyně Jo Coxové, stoupenkyně setrvání Británie v EU, připojit k odpůrcům takzvaného brexitu.
Dow klesl o 0,33 % na 17 675,16 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,33 % na 2 071,22 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,92 % na 4 800,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,21 % na 19,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,61 %.
Navzdory poklesu všech tří hlavních indexů skončilo v pátek sedm z deseti hlavních sektorů v zelených číslech, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, v mínusu skončily sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.
Nervozitu na světových trzích v poslední době vyvolává možnost, že se Britové v referendu příští čtvrtek rozhodnou pro odchod své země z evropské osmadvacítky. "Ochota riskovat se kvůli možnému brexitu snížila," uvedl šéf investiční strategie ve společnosti UBS Wealth Management Americas Jeremy Zirin.
V pátek se ale obavy z možnosti brexitu mírně snížily. Přispěla k tomu tragická čtvrteční událost. V severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu byla na ulici zavražděna labouristická poslankyně Jo Coxová, stoupenkyně setrvání Spojeného království v Evropské unii. Pozorovatelé spekulují, že by se nyní více nerozhodnutých britských voličů mohlo přiklonit právě k proevropskému bloku.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,05 %, S&P 500 přišel o 1,19 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,92 %.
Akcie prodejce podlahových krytin Lumber Liquidators (+19,27 %) vyskočily bezmála o pětinu poté, co společnost ve čtvrtek večer oznámila, že již neobnoví prodej čínských laminátových krytin, které by mohly zvyšovat riziko vzniku rakoviny.
Dařilo se rovněž akciím výrobce zbraní Smith & Wesson Holding (+8,74 %), který rovněž ve čtvrtek večer zveřejnil lepší než očekávané výsledky a zlepšil výhled hospodaření. Za čtvrtletí končící 30. dubnem společnost vykázala zisk 35,6 milionu USD neboli 0,63 USD na akcii po 21,9 milionu USD neboli 0,40 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Upravený zisk na akcii se firmě meziročně zvýšil na 66 centů ze 45 centů a tržby jí stouply o 22 % na 221,1 milionu USD. Trh čekal upravený zisk na akcii 54 centů a tržby 215 milionů USD. Výsledky podniku podpořil zvýšený zájem o zbraně ze strany lidí, kteří se chtějí vyhnout nové regulaci v USA. Za aktuální čtvrtletí firma čeká tržby 190 až 200 milionů USD a upravený zisk na akcii 49 až 53 centů (odhad trhu: tržby 162 milionů USD a upravený zisk 37 centů na akcii) a za celý rok čeká tržby 740 až 760 milionů USD (odhad trhu: 732 milionů USD) a upravený zisk na akcii 1,83 až 1,93 USD (odhad trhu: 1,66 USD).
Akcie softwarového vývojáře Microsoft (-0,52 %) naopak mírně zlevnily poté, co společnost po oznámení akvizice LinkedInu za 26,2 miliardy USD ohlásila další nákup. Firma se dohodla na převzetí startupu Wand Labs zaměřujícího se na konverzační inteligenci. Získané technologie by Microsoftu měly pomoci ve vývoji komunikačních robotů.
V indexu Dow se v pátek nejvíce dařilo výrobci těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,25 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,63 %) a počítačovému obrovi IBM (+0,62 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutických firem Merck (-2,8 %) a Pfizer (-1,53 %) nebo technologické firmě Apple (-2,28 %) a vydavateli platebních karet Visa (-1,74 %).
Akcie výrobce elektroniky Apple klesly poté, co pekingský regulátor uvedl, že vzhled jeho chytrých telefonů iPhone 6 a 6 Plus porušuje patent držený čínskou firmou Shenzhen Baili. Apple se proti rozhodnutí odvolal, takže prozatím může zařízení dále prodávat. Pokud ovšem spor prohraje, mohlo by to znamenat zákaz prodeje jeho nejziskovějších telefonů v čínské metropoli v době, kdy prodeje veškerých iPhonů všeobecně klesají. V případných budoucích žalobách na Apple by navíc případ mohl posloužit jako precedent.
Dolar klesl k euru i jenu, ropa po šesti dnech obnovila růst
Libra, která kvůli obavám z dopadů možného brexitu na britskou, potažmo světovou ekonomiku v uplynulé době klesala, se v pátek vyšplhala vůči dolaru až na týdenní maximum 1,4387 GBP/USD. Před koncem newyorského obchodování přidávala asi procento na 1,435 GBP/USD.
Japonský jen se vyšplhal k americkému dolaru na nejvyšší úroveň za téměř dva roky. K euru se jen ocitl nejvýše za více než tři roky poté, co se japonská centrální banka ve čtvrtek rozhodla vyčkat s případným dalším uvolněním měnové politiky. Americký dolar večer k jenu klesal o 0,1 % na 104,19 USD/JPY a k euru americká měna oslabovala o 0,46 % na 1,128 EUR/USD.
Světové ceny ropy v pátek výrazně ožily a zaznamenaly první vzestup po šesti dnech poklesu. Obchodování nicméně zůstává rozkolísané a ropný trh se stejně jako světové finanční trhy zaměřuje zejména na nadcházející referendum v Británii.
Někteří analytici očekávají, že pokud Britové odhlasují odchod z EU, bude následovat na ropném trhu výrazný výprodej. Cena Brentu by v něm mohla sestoupit až ke 40 USD za barel, myslí si Julian Jessop z firmy Capital Economics.
Zlato v pátek večer zdražovalo o více než 21 dolarů na téměř 1 300 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 37 centů na 17,49 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesla o 0,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,164 milionu jednotek (odhad: 1,15 milionu jednotek) po předchozím revidovaném růstu o 4,9 % na 1,167 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v květnu meziměsíčně vzrostl o 0,7 % na 1,138 milionu (odhad: 1,15 milionu) po březnovém růstu o 4,9 % na 1,13 milionu.
- Americká centrální banka může do konce roku 2018 základní úrokovou sazbu zvýšit jenom jednou. V pátek to uvedl šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Výkonnost ekonomiky USA by se podle nynějšího Bullardova vyjádření v příštích dvou letech neměla zásadně změnit, zatímco dříve šéf saintlouiského Fedu uváděl, že očekává překonání prognóz a rychlejší růst sazeb.
- Americký výrobce elektroniky Apple prohrál v patentovém sporu s čínským výrobcem telefonů. Pekingský úřad průmyslového vlastnictví konstatoval, že telefony iPhone 6 a 6S od americké firmy jsou podobné telefonu 100C, jehož výrobcem je společnost Shenzhen Baili. Apple by kvůli tomu mohl být nucen pozastavit prodej těchto telefonů v Pekingu, informovala agentura Bloomberg.
- Viceprezident mediální firmy CME Daniel Penn prodal 13. a 14. června 2016 celkem zhruba 11 tisíc akcií firmy. Penn prodával již před dvěma týdny, prodeje ze strany členů managementu přitom bývají trhem vnímány negativně.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu vzrostl o 9 na 337. Jde již o třetí týden růstu počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy v řadě a nejdelší růstovou sérii od srpna 2015. Počet aktivních vrtů pro těžbu plynu stoupl o jeden na 86.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Softwarová a technologická společnost Microsoft hodlá koupit profesní sociální síť LinkedIn. Zaplatí za ni 26,2 miliardy dolarů v hotovosti. V přepočtu na jednu akcii jde o 196 dolarů, což proti pátečnímu závěru akcií LinkedInu představuje 50% prémii. Pro Microsoft jde o největší akvizici v historii.
- Portoriko nemůže použít místní zákon k restrukturalizaci dluhu podniků veřejných služeb, která by tomuto volně přidruženému státu k USA pomohla ve snaze o překonání vleklé ekonomické a finanční krize. Rozhodl o tom v pondělí nejvyšší soud USA.
- Akcie bezpečnostní společnosti G4S, jejíž zaměstnanec Omar Mateen v neděli v orlandském klubu zastřelil 50 lidí, se v pondělí dopoledne na londýnské burze propadly o více než šest procent až na sedmileté minimum. Tržní hodnota největší světové firmy pro bezpečnostní služby se snížila o téměř 200 milionů liber.
- Generální ředitel farmaceutické firmy Valeant Pharmaceuticals Joseph Papa, který funkci převzal 25. dubna, koupil 202 tisíc akcií firmy za průměrnou cenu 24,48 USD za kus. Akcie Valeantu byly na konci pátečního obchodování o 75 % slabší než na začátku letošního roku a meziročně ztratily téměř 90 %.
- Desetiletý investiční horizont je sice považován za dostatečně dlouhý na to, aby na něm investor dosahoval kladných výnosů, ale jsou i období, kdy se akciovému trhu, případně nějakému sektoru, nevede a po deseti letech je ve ztrátě. Propad o třetinu za jednu dekádu je ale hodně.
- Americký vývojář antivirového a bezpečnostního softwaru Symantec koupí za 4,65 miliardy dolarů soukromou společnost Blue Coat zabývající se kybernetickou bezpečností. Dohoda výrazně posílí hodnotu bezpečnostních aktivit firmy Symantec, napsala agentura Reuters.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's přesune svoji centrálu z chicagského předměstí Oak Brook do centra města, na místo, kde bývalo televizní studio populární moderátorky Oprah Winfreyové. V centru Chicaga se ústředí největšího světového řetězce fastfoodů nacházelo již dříve, konkrétně 16 let do roku 1971.
- Americká softwarová společnost Microsoft v pondělí představila novou verzi své herní konzole Xbox One. Zařízení s názvem Xbox One S je o 40 % menší než jeho předchůdce a podporuje technologii vysokého rozlišení obrazu 4K. Nová konzole se začne prodávat v srpnu, uvedla firma.
- Libyjský státní investiční fond (LIA) požaduje po americké bance Goldman Sachs odškodné 1,2 miliardy dolarů. Tvrdí, že ho banka povzbuzovala ke ztrátovým investicím. Podle banky je však toto obvinění neopodstatněné. Spor se v pondělí začal projednávat u londýnského soudu.
- Podnikové objednávky v USA v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 % po březnovém revidovaném růstu o 0,3 %. Čekal se 0,2% růst.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % po dubnovém růstu o 1,3 %, očekával se růst o 0,3 %. Po očištění o prodeje aut tržby prodejců vzrostly o 0,4 %, jak se očekávalo, po dubnovém 0,8% růstu. Po očištění o auta a pohonné hmoty tržby vzrostly o 0,3 % při očekávání 0,2% růstu po 0,6% růstu v dubnu.
- Světové dodávky ropy a poptávka po této strategické surovině se po sérii neplánovaných výpadků v těžbě v letošním roce podle všeho vracejí do rovnováhy. V první polovině příštího roku ale světový ropný trh zřejmě znovu zaznamená přebytek suroviny. V pravidelné měsíční zprávě to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Měnový výbor americké centrální banky na červnovém zasedání ponechal úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se po slabých květnových datech z amerického trhu práce zveřejněných začátkem tohoto měsíce očekávalo. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, Janet Yellenová poznamenala, že světová ekonomika zůstává zranitelná, a dodala, že centrální banka čeká na další data, aby se přesvědčila, že z ekonomiky nevyprchalo růstové momentum. Fed zároveň zveřejnil novou makroekonomickou projekci. Centrální banka USA nyní čeká, že americká ekonomika v letošním roce zpevní o 2 % (březnová prognóza: +2,2 %) a jádrové výdaje na osobní spotřebu (preferovaný inflační ukazatel Fedu) se zvýší o 1,7 % (březnová prognóza: +1,6 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu proti předchozímu měsíci snížila o 0,4 %, zatímco v dubnu o 0,6 % vzrostla. Propad byl prudší, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s poklesem o 0,2 %.
- Výrobní ceny v USA v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po dubnovém růstu o 0,2 %, meziročně se však vrátily k poklesu - snížily se o 0,1 % po dubnové stagnaci. Jádrové ceny očištěné o potraviny a energie se rovněž vrátily k poklesu - meziměsíčně se snížily o 0,3 % při očekávání 0,1% růstu po +0,1 % v dubnu. Meziročně naopak zrychlily růst na 1,2 % z předchozích 0,9 %.
- Podle investora Rona Barona bude mít společnost Tesla Motors do deseti či dvaceti let tržní kapitalizaci kolem 700 miliard dolarů, což je více než 20násobek současné hodnoty.
- Celgene ohlásila program zpětného odkupu akcií v objemu 3 miliardy dolarů, který zahajuje ihned.
- Credit Suisse snižuje doporučení na akcie Best Buy na "neutrální" z "outperform", jejich cílovou cenu upravuje na 31 z 36,50 USD.
- Bank of America Merrill Lynch zvyšuje doporučení na akcie U.S. Steel na "neutrální" z "underperform".
- BMO začíná pokrývat akcie salesforce.com s doporučením "outperform" a cílovou cenou 98 dolarů.
- Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie Abercrombie & Fitch na "držet" z "prodat".
- Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie Cisco Systems na "neutrální" z "kupovat".
- Jefferies začíná pokrývat akcie Procter & Gamble s doporučením "kupovat".
- Spotřebitelské ceny v USA v květnu zpomalily růst na 0,2 % po zvýšení o 0,4 % v dubnu. Vyšší výdaje za bydlení a zdravotní péči ale podpořily jádrovou inflaci. Čtvrteční data amerického ministerstva práce tak naznačila, že americká centrální banka by v letošním roce mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Meziroční míra inflace dosáhla 1 % po 1,1 % v dubnu. Takzvaný jádrový index, který nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energií, vzrostl meziměsíčně o 0,2 %, což je zhruba stejný nárůst jako v předešlém měsíci. Jeho meziroční míra růstu se zvýšila na 2,2 % z dubnových 2,1 %.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v červnu překvapivě stoupl na 4,7 bodu z -1,8 bodu v květnu, čekal se růst jen na 1 bod.
- Bilance na běžném účtu USA v prvním kvartálu dosáhla -124,7 miliardy USD, čekalo se -125 miliard po předchozích -113,4 miliardy USD.
- Realitní index NAHB, fungující především jako ukazatel očekávání prodejů domů v USA, stoupl v červnu na 60 bodů z 58 bodů v květnu. Čekal se růst jen na 59 bodů.
- Zahraniční investoři v dubnu prodali rekordní objem amerických vládních dluhopisů, konkrétně za 74,6 miliardy USD. Prodeje byly největší od ledna 1978, kdy ministerstvo financí začalo tuto statistiku sledovat. Čína (1,2443 bilionu USD) a Japonsko (1,143 miliardy USD) jsou nadále největšími zahraničními držiteli amerického vládního dluhu.
- V Šanghaji byl otevřen první Disneyland, tematický park za 5,5 miliardy USD se budoval pět let. Společnost Walt Disney věří, že osloví rostoucí střední třídu v Číně. V dosahu tří hodin cesty autem nebo vlakem žije v oblasti asi 330 milionů lidí.
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie Yahoo! na "buy" z "neutral". Bance se zamlouvají poslední zprávy o probíhajícím procesu sbírání nabídek na koupi internetového byznysu Yahoo! ze strany jiných společností a také aktuální lepší výhled, který dala společnost Alibaba, jíž je Yahoo! velkým akcionářem. Cílovou cenu akcií Yahoo! Citigroup zvýšila na 43 USD.
- Pioneer Natural Resources oznámila, že vydá nové akcie. Získanými penězi chce financovat odkup části pozemků, které kupuje od Devon Energy.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Oracle: Společnost vykázala za čtvrté finanční čtvrtletí zisk na akcii 0,81 USD (v souladu s odhady, před rokem 0,78 USD) při tržbách 10,59 miliardy USD (odhad: 10,47 miliardy USD, před rokem: 10,71 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2,2 %.
- Výsledky Smith & Wesson: Výrobce zbraní po uzavření trhů oznámil, že mu za rok končící 30. dubnem vzrostly tržby o 31 %. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +7 %.
- Výsledky Rite Aid: Řetězec lékáren dosáhl v posledním kvartálu očištěného zisku na akcii 0,01 USD (před rokem 0,02 USD), tržby firmě narostly o 23 % na 8,2 miliardy USD, tedy mírně méně, než se čekalo. Srovnatelné prodeje stouply o 0,4 %. Firma uvedla, že předpokládá uzavření dříve oznámené fúze s firmou Walgreens Boots Alliance ve druhé polovině letošního roku. Akcie ve čtvrtek -0,13 %.
- Výsledky Jabil Circuit: Dodavatel Applu oznámil očištěný zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,16 USD) a tržby 4,31 miliardy USD, tedy nad odhady trhu. Výhled na čtvrté fiskální čtvrtletí ale firma dala slabý. Chce ale odkupovat vlastní akcie až za 400 milionů USD. Akcie ve čtvrtek +1,9 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
