Americké akcie v pátek obnovily pokles, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden
|

Americké akcie v pátek obnovily pokles, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie v pátek po čtvrtečním nárůstu znovu klesly a ztráty utrpěly i za celý uplynulý týden. Hlavní indexy v pátek srážely akcie Applu, který v Číně zabředl do patentového sporu. Investoři se mezitím připravovali na blížící se referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Libra vůči americkému dolaru přidala v pátek více než procento, když se trhem začaly šířit spekulace, že by se nerozhodnutí britští voliči mohli po tragické smrti labouristické poslankyně Jo Coxové, stoupenkyně setrvání Británie v EU, připojit k odpůrcům takzvaného brexitu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow klesl o 0,33 % na 17 675,16 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,33 % na 2 071,22 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,92 % na 4 800,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,21 % na 19,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,61 %.

Navzdory poklesu všech tří hlavních indexů skončilo v pátek sedm z deseti hlavních sektorů v zelených číslech, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, v mínusu skončily sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (17. června 2016)

Nervozitu na světových trzích v poslední době vyvolává možnost, že se Britové v referendu příští čtvrtek rozhodnou pro odchod své země z evropské osmadvacítky. "Ochota riskovat se kvůli možnému brexitu snížila," uvedl šéf investiční strategie ve společnosti UBS Wealth Management Americas Jeremy Zirin.

V pátek se ale obavy z možnosti brexitu mírně snížily. Přispěla k tomu tragická čtvrteční událost. V severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu byla na ulici zavražděna labouristická poslankyně Jo Coxová, stoupenkyně setrvání Spojeného království v Evropské unii. Pozorovatelé spekulují, že by se nyní více nerozhodnutých britských voličů mohlo přiklonit právě k proevropskému bloku.

Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,05 %, S&P 500 přišel o 1,19 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,92 %.

Americké akcie (týden do 17. června 2016)

Akcie prodejce podlahových krytin Lumber Liquidators (+19,27 %) vyskočily bezmála o pětinu poté, co společnost ve čtvrtek večer oznámila, že již neobnoví prodej čínských laminátových krytin, které by mohly zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

Dařilo se rovněž akciím výrobce zbraní Smith & Wesson Holding (+8,74 %), který rovněž ve čtvrtek večer zveřejnil lepší než očekávané výsledky a zlepšil výhled hospodaření. Za čtvrtletí končící 30. dubnem společnost vykázala zisk 35,6 milionu USD neboli 0,63 USD na akcii po 21,9 milionu USD neboli 0,40 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Upravený zisk na akcii se firmě meziročně zvýšil na 66 centů ze 45 centů a tržby jí stouply o 22 % na 221,1 milionu USD. Trh čekal upravený zisk na akcii 54 centů a tržby 215 milionů USD. Výsledky podniku podpořil zvýšený zájem o zbraně ze strany lidí, kteří se chtějí vyhnout nové regulaci v USA. Za aktuální čtvrtletí firma čeká tržby 190 až 200 milionů USD a upravený zisk na akcii 49 až 53 centů (odhad trhu: tržby 162 milionů USD a upravený zisk 37 centů na akcii) a za celý rok čeká tržby 740 až 760 milionů USD (odhad trhu: 732 milionů USD) a upravený zisk na akcii 1,83 až 1,93 USD (odhad trhu: 1,66 USD).

Akcie softwarového vývojáře Microsoft (-0,52 %) naopak mírně zlevnily poté, co společnost po oznámení akvizice LinkedInu za 26,2 miliardy USD ohlásila další nákup. Firma se dohodla na převzetí startupu Wand Labs zaměřujícího se na konverzační inteligenci. Získané technologie by Microsoftu měly pomoci ve vývoji komunikačních robotů.

V indexu Dow se v pátek nejvíce dařilo výrobci těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,25 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,63 %) a počítačovému obrovi IBM (+0,62 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutických firem Merck (-2,8 %) a Pfizer (-1,53 %) nebo technologické firmě Apple (-2,28 %) a vydavateli platebních karet Visa (-1,74 %).

Akcie výrobce elektroniky Apple klesly poté, co pekingský regulátor uvedl, že vzhled jeho chytrých telefonů iPhone 6 a 6 Plus porušuje patent držený čínskou firmou Shenzhen Baili. Apple se proti rozhodnutí odvolal, takže prozatím může zařízení dále prodávat. Pokud ovšem spor prohraje, mohlo by to znamenat zákaz prodeje jeho nejziskovějších telefonů v čínské metropoli v době, kdy prodeje veškerých iPhonů všeobecně klesají. V případných budoucích žalobách na Apple by navíc případ mohl posloužit jako precedent.

Dolar klesl k euru i jenu, ropa po šesti dnech obnovila růst

Libra, která kvůli obavám z dopadů možného brexitu na britskou, potažmo světovou ekonomiku v uplynulé době klesala, se v pátek vyšplhala vůči dolaru až na týdenní maximum 1,4387 GBP/USD. Před koncem newyorského obchodování přidávala asi procento na 1,435 GBP/USD.

Japonský jen se vyšplhal k americkému dolaru na nejvyšší úroveň za téměř dva roky. K euru se jen ocitl nejvýše za více než tři roky poté, co se japonská centrální banka ve čtvrtek rozhodla vyčkat s případným dalším uvolněním měnové politiky. Americký dolar večer k jenu klesal o 0,1 % na 104,19 USD/JPY a k euru americká měna oslabovala o 0,46 % na 1,128 EUR/USD.

Světové ceny ropy v pátek výrazně ožily a zaznamenaly první vzestup po šesti dnech poklesu. Obchodování nicméně zůstává rozkolísané a ropný trh se stejně jako světové finanční trhy zaměřuje zejména na nadcházející referendum v Británii.

Někteří analytici očekávají, že pokud Britové odhlasují odchod z EU, bude následovat na ropném trhu výrazný výprodej. Cena Brentu by v něm mohla sestoupit až ke 40 USD za barel, myslí si Julian Jessop z firmy Capital Economics.

Zlato v pátek večer zdražovalo o více než 21 dolarů na téměř 1 300 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 37 centů na 17,49 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesla o 0,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,164 milionu jednotek (odhad: 1,15 milionu jednotek) po předchozím revidovaném růstu o 4,9 % na 1,167 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v květnu meziměsíčně vzrostl o 0,7 % na 1,138 milionu (odhad: 1,15 milionu) po březnovém růstu o 4,9 % na 1,13 milionu.
  • Americká centrální banka může do konce roku 2018 základní úrokovou sazbu zvýšit jenom jednou. V pátek to uvedl šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Výkonnost ekonomiky USA by se podle nynějšího Bullardova vyjádření v příštích dvou letech neměla zásadně změnit, zatímco dříve šéf saintlouiského Fedu uváděl, že očekává překonání prognóz a rychlejší růst sazeb.
  • Americký výrobce elektroniky Apple prohrál v patentovém sporu s čínským výrobcem telefonů. Pekingský úřad průmyslového vlastnictví konstatoval, že telefony iPhone 6 a 6S od americké firmy jsou podobné telefonu 100C, jehož výrobcem je společnost Shenzhen Baili. Apple by kvůli tomu mohl být nucen pozastavit prodej těchto telefonů v Pekingu, informovala agentura Bloomberg.
  • Viceprezident mediální firmy CME Daniel Penn prodal 13. a 14. června 2016 celkem zhruba 11 tisíc akcií firmy. Penn prodával již před dvěma týdny, prodeje ze strany členů managementu přitom bývají trhem vnímány negativně.
  • Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu vzrostl o 9 na 337. Jde již o třetí týden růstu počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy v řadě a nejdelší růstovou sérii od srpna 2015. Počet aktivních vrtů pro těžbu plynu stoupl o jeden na 86.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Oracle: Společnost vykázala za čtvrté finanční čtvrtletí zisk na akcii 0,81 USD (v souladu s odhady, před rokem 0,78 USD) při tržbách 10,59 miliardy USD (odhad: 10,47 miliardy USD, před rokem: 10,71 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2,2 %.
  • Výsledky Smith & Wesson: Výrobce zbraní po uzavření trhů oznámil, že mu za rok končící 30. dubnem vzrostly tržby o 31 %. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +7 %.
  • Výsledky Rite Aid: Řetězec lékáren dosáhl v posledním kvartálu očištěného zisku na akcii 0,01 USD (před rokem 0,02 USD), tržby firmě narostly o 23 % na 8,2 miliardy USD, tedy mírně méně, než se čekalo. Srovnatelné prodeje stouply o 0,4 %. Firma uvedla, že předpokládá uzavření dříve oznámené fúze s firmou Walgreens Boots Alliance ve druhé polovině letošního roku. Akcie ve čtvrtek -0,13 %.
  • Výsledky Jabil Circuit: Dodavatel Applu oznámil očištěný zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,16 USD) a tržby 4,31 miliardy USD, tedy nad odhady trhu. Výhled na čtvrté fiskální čtvrtletí ale firma dala slabý. Chce ale odkupovat vlastní akcie až za 400 milionů USD. Akcie ve čtvrtek +1,9 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí