Brexit v pátek dominoval i americkému obchodování. Americké indexy zažily nejhorší den za 10 měsíců a výrazně zlevnily i v týdenním horizontu
|

Brexit v pátek dominoval i americkému obchodování. Americké indexy zažily nejhorší den za 10 měsíců a výrazně zlevnily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily o zhruba tři a půl procenta a připsaly si nejhorší den za deset měsíců. Finanční společnosti zažily dokonce nejhlubší propady od roku 2011. Wall Street srážel šok z výsledku čtvrtečního referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Ztráty na amerických burzách však byly mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v závěru klesl o 3,39 % na 17 399,86 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,60 % na 2 037,30 bodu, což je jeho minimum za tři měsíce. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,12 % na 4 707,98 bodu a utrpěl nejhlubší denní ztrátu od září 2008, kdy vypukla vrcholná fáze finanční krize.

Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních odvětvích, nejvíce finanční tituly, sektory základních materiálů a energetiky, jen procento odepsaly síťové společnosti. Objem obchodů byl nejvyšší od začátku roku. Index volatility VIX přidal v pátek úctyhodných 49 % na 25,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o osmnáct bazických bodů na 1,565 %, když během dne koketoval dokonce s hladinou 1,4 %.

S&P 500 (24. června 2016)

Vítězství takzvaného brexitu ve čtvrtečním referendu v Británii otřáslo světovými finančními trhy. Prudký propad zaznamenala britská libra, světové akcie a ceny ropy. Investoři se v obavách z negativního dopadu na světovou ekonomiku uchylovali do bezpečí zlata a státních dluhopisů nejstabilnějších zemí, tedy Německa a Spojených států. Výnos desetiletých amerických dluhopisů klesl na minimum od roku 2012.

"Spousta investorů a obchodníků výsledek referenda vůbec nečekala," řekl agentuře Reuters David Lefkowitz z newyorské firmy U.S. Bank Wealth Management Americas. 611bodová ztráta indexu Dow byla bodově osmá největší v historii.

Nejvíce klesaly akcie bank, jejichž oborový index se propadl o pět procent. Pětiprocentní pokles cen ropy oslabil akcie ropných koncernů ExxonMobil (-2,61 %) a Chevron (-2,43 %), rostly naopak akcie těžařů zlata Barrick Gold (+5,79 %) a Newmont Mining (+5,09 %).

"Je důležité, že trhy nezkolabovaly a jsou v provozu. Nedošlo k likviditní krizi. Nejde o další 'lehmanovský' moment," zdůrazňuje Chris Gaffney z EverBank World Markets. "Investoři zkrátka špatně zacenili možný brexit a v pátek ho velice rychle promítli do cen."

Jiné světové trhy zaznamenaly pod vlivem brexitu vesměs výrazně vyšší ztráty. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 7,9 %. Západoevropský index FTSEurofirst 300 spadl o 6,4 %, německý DAX oslabil o 6,8 % a londýnský index FTSE 100 ztratil 3,2 %. "Jde o kombinaci prvotní reakce, vědomí, že nejde o téma se snadným řešením, a toho, že pro situaci vlastně neexistuje precedent," uvedl Lefteris Farmakis, stratég z UBS.

Za celý týden přišly Dow a S&P 500 o 1,6 a Nasdaq Composite ztratil 1,9 %.

Levnější ropa, silnější dolar a zlato

Světové ceny ropy se v pátek propadly až o více než šest procent, což byla největší průběžná denní ztráta od poloviny dubna. Vítězství odchodu Británie z EU ve čtvrtečním britském referendu vyvolalo obavy z celkového zpomalení ekonomické aktivity, které by mohlo zasáhnout poptávku po ropě. Ropa pokles sice později zmírnila, ceny barelu ale zůstaly hluboko pod psychologickou hranicí 50 dolarů za barel, nad kterou se vrátily koncem května poprvé po téměř sedmi měsících.

Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. "Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivý," poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.

"Šok z výsledku britského referenda poslal strmě dolů libru, značně oslabil euro, dolehl na komoditní měny a ztráty přinesl i středoevropským měnám. Do centra nákupního zájmu se dostaly japonský jen, dolar a švýcarský frank.

Libra ráno ztrácela k dolaru až deset procent, nakonec ztrátu zmírnila na sedm procent. Korekce dorazila i na další páry, v případě švýcarského franku jí pomohla intervence centrální banky. I tak ale týden končí jasnou převahou bezpečných přístavů nad rizikovými aktivy.

Cena zlata nejvíce posilovala hned v noci na pátek, během dne velkou část zisků odevzdala. I tak ale zlato zažio jeden z nejúspěšnějších dnů roku.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity klesl v červnu podle finálních dat 93,5 bodu (flash: 94,3 bodu, květen: 94,3 bodu).
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu klesly o 2,2 % po dubnovém revidovaném růstu o 3,3 % (revidováno z 3,4 %), očekával se přitom jen 0,5% pokles. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,3 % po dubnovém 0,5% růstu, očekával se přitom 0,1% růst. Po očištění o vojenskou a leteckou techniku se objednávky propadly o 0,7 %, očekával se přitom 0,4% růst po předchozím revidovaném 0,4% poklesu.
 • Fed už letos nejspíše sazby nezvýší. Pravděpodobnost takového kroku podle trhu klesla na 12 %.
 • Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Řekl to v pátek Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším světovým obchodníkem s měnami, dluhopisy a komoditami.
 • Ve čtvrtek americká centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů 33 amerických bank. Tyto testy probíhají pravidelně od roku 2009 a mají za úkol zjistit, jak odolné jsou americké finanční instituce. Fed při nich testuje odolnost bank v případě recese a hluboké recese. Hluboká recese představuje scénář několika vážných globálních recesí, prudký nárůst domácí nezaměstnanosti o pět procentních bodů doprovázený obdobím finanční nestability a krátkodobým poklesem výnosů amerických dluhopisů do záporu.
 • Německý koncern spotřebního zboží Henkel koupí amerického výrobce pracích prostředků a dalšího zboží pro domácnost The Sun Products. Včetně dluhu bude transakce stát 3,6 miliardy dolarů, sdělila německá společnost. Na koupi se dohodla s dosavadním vlastníkem, jímž je investiční společnost Vestar Capital Partners.
 • Celkový počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl o sedm na 330. Uvedla to společnost Baker Hughes.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Tržby kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry v prvním finančním čtvrtletí dále prudce klesly a firma zůstala třetí kvartál po sobě ve vysoké ztrátě. Producent kdysi velmi oblíbených přístrojů se kvůli propadu zájmu o své produkty rozhodl pro nákladnou restrukturalizaci a musí odepisovat značnou část svých aktiv.
 • Výsledky Lennar za čtvrtletí do konce května: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 2,75 miliardy USD (odhad: 2,53 miliardy USD).
 • Výsledky CarMax za čtvrtletí do konce května: Čistý zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 4,13 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
 • Výsledky FedEx za čtvrtletí do konce května: Upravený zisk na akcii 3,30 USD (odhad: 3,28 USD), tržby 13 miliard USD (odhad: 12,78 miliardy USD). Za celý finanční rok firma čeká upravený zisk na akcii 11,75-12,25 USD (odhad trhu: 12,05 USD).
 • Výsledky Adobe Systems za čtvrtletí do 4. června: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,4 miliardy USD (v souladu s odhady, meziročně +20 %).

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, Bloomberg

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii