Brexit v pátek dominoval i americkému obchodování. Americké indexy zažily nejhorší den za 10 měsíců a výrazně zlevnily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily o zhruba tři a půl procenta a připsaly si nejhorší den za deset měsíců. Finanční společnosti zažily dokonce nejhlubší propady od roku 2011. Wall Street srážel šok z výsledku čtvrtečního referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Ztráty na amerických burzách však byly mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě.
Index Dow v závěru klesl o 3,39 % na 17 399,86 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,60 % na 2 037,30 bodu, což je jeho minimum za tři měsíce. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,12 % na 4 707,98 bodu a utrpěl nejhlubší denní ztrátu od září 2008, kdy vypukla vrcholná fáze finanční krize.
Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních odvětvích, nejvíce finanční tituly, sektory základních materiálů a energetiky, jen procento odepsaly síťové společnosti. Objem obchodů byl nejvyšší od začátku roku. Index volatility VIX přidal v pátek úctyhodných 49 % na 25,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o osmnáct bazických bodů na 1,565 %, když během dne koketoval dokonce s hladinou 1,4 %.
Vítězství takzvaného brexitu ve čtvrtečním referendu v Británii otřáslo světovými finančními trhy. Prudký propad zaznamenala britská libra, světové akcie a ceny ropy. Investoři se v obavách z negativního dopadu na světovou ekonomiku uchylovali do bezpečí zlata a státních dluhopisů nejstabilnějších zemí, tedy Německa a Spojených států. Výnos desetiletých amerických dluhopisů klesl na minimum od roku 2012.
"Spousta investorů a obchodníků výsledek referenda vůbec nečekala," řekl agentuře Reuters David Lefkowitz z newyorské firmy U.S. Bank Wealth Management Americas. 611bodová ztráta indexu Dow byla bodově osmá největší v historii.
Nejvíce klesaly akcie bank, jejichž oborový index se propadl o pět procent. Pětiprocentní pokles cen ropy oslabil akcie ropných koncernů ExxonMobil (-2,61 %) a Chevron (-2,43 %), rostly naopak akcie těžařů zlata Barrick Gold (+5,79 %) a Newmont Mining (+5,09 %).
"Je důležité, že trhy nezkolabovaly a jsou v provozu. Nedošlo k likviditní krizi. Nejde o další 'lehmanovský' moment," zdůrazňuje Chris Gaffney z EverBank World Markets. "Investoři zkrátka špatně zacenili možný brexit a v pátek ho velice rychle promítli do cen."
Jiné světové trhy zaznamenaly pod vlivem brexitu vesměs výrazně vyšší ztráty. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 7,9 %. Západoevropský index FTSEurofirst 300 spadl o 6,4 %, německý DAX oslabil o 6,8 % a londýnský index FTSE 100 ztratil 3,2 %. "Jde o kombinaci prvotní reakce, vědomí, že nejde o téma se snadným řešením, a toho, že pro situaci vlastně neexistuje precedent," uvedl Lefteris Farmakis, stratég z UBS.
Za celý týden přišly Dow a S&P 500 o 1,6 a Nasdaq Composite ztratil 1,9 %.
Levnější ropa, silnější dolar a zlato
Světové ceny ropy se v pátek propadly až o více než šest procent, což byla největší průběžná denní ztráta od poloviny dubna. Vítězství odchodu Británie z EU ve čtvrtečním britském referendu vyvolalo obavy z celkového zpomalení ekonomické aktivity, které by mohlo zasáhnout poptávku po ropě. Ropa pokles sice později zmírnila, ceny barelu ale zůstaly hluboko pod psychologickou hranicí 50 dolarů za barel, nad kterou se vrátily koncem května poprvé po téměř sedmi měsících.
Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. "Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivý," poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.
"Šok z výsledku britského referenda poslal strmě dolů libru, značně oslabil euro, dolehl na komoditní měny a ztráty přinesl i středoevropským měnám. Do centra nákupního zájmu se dostaly japonský jen, dolar a švýcarský frank.
Libra ráno ztrácela k dolaru až deset procent, nakonec ztrátu zmírnila na sedm procent. Korekce dorazila i na další páry, v případě švýcarského franku jí pomohla intervence centrální banky. I tak ale týden končí jasnou převahou bezpečných přístavů nad rizikovými aktivy.
Cena zlata nejvíce posilovala hned v noci na pátek, během dne velkou část zisků odevzdala. I tak ale zlato zažio jeden z nejúspěšnějších dnů roku.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity klesl v červnu podle finálních dat 93,5 bodu (flash: 94,3 bodu, květen: 94,3 bodu).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu klesly o 2,2 % po dubnovém revidovaném růstu o 3,3 % (revidováno z 3,4 %), očekával se přitom jen 0,5% pokles. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,3 % po dubnovém 0,5% růstu, očekával se přitom 0,1% růst. Po očištění o vojenskou a leteckou techniku se objednávky propadly o 0,7 %, očekával se přitom 0,4% růst po předchozím revidovaném 0,4% poklesu.
- Fed už letos nejspíše sazby nezvýší. Pravděpodobnost takového kroku podle trhu klesla na 12 %.
- Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Řekl to v pátek Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším světovým obchodníkem s měnami, dluhopisy a komoditami.
- Ve čtvrtek americká centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů 33 amerických bank. Tyto testy probíhají pravidelně od roku 2009 a mají za úkol zjistit, jak odolné jsou americké finanční instituce. Fed při nich testuje odolnost bank v případě recese a hluboké recese. Hluboká recese představuje scénář několika vážných globálních recesí, prudký nárůst domácí nezaměstnanosti o pět procentních bodů doprovázený obdobím finanční nestability a krátkodobým poklesem výnosů amerických dluhopisů do záporu.
- Německý koncern spotřebního zboží Henkel koupí amerického výrobce pracích prostředků a dalšího zboží pro domácnost The Sun Products. Včetně dluhu bude transakce stát 3,6 miliardy dolarů, sdělila německá společnost. Na koupi se dohodla s dosavadním vlastníkem, jímž je investiční společnost Vestar Capital Partners.
- Celkový počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl o sedm na 330. Uvedla to společnost Baker Hughes.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Růst podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru Spojených států v červnu podle předběžných dat agentury Markit zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z květnových 50,7 bodu, trh predikoval 50,9 bodu. Slabé údaje za duben a květen však způsobily, že průměr za celý kvartál (51 bodů) je nejnižší od třetího čtvrtletí roku 2009.
- Prodeje nových domu v USA se v květnu propadly o 6 % na celoročně přepočítané tempo 551 tisíc jednotek. Trh vyhlížel 9,5% propad na 560 tisíc po dubnovém revidovaném růstu o 12,3 % na 586 tisíc (revidováno z 619 tisíc).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 18. června klesl na 259 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu. Trh očekával pokles na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí klesl v týdnu do 11. června na 2,142 milionu z 2,162 milionu (revidováno z 2,175 milionu), očekávalo se 2,15 milionu.
- Německý automobilový koncern Volkswagen souhlasil, že ve Spojených státech zaplatí zhruba 10,2 miliardy dolarů za urovnání žádostí o náhradu škod a další opatření v souvislosti se skandálem s manipulacemi měření emisí. Uvedly to ve čtvrtek dva nejmenované zdroje agentury AP. Velká část peněz podle nich půjde na kompenzace 482 000 majitelů naftových aut, kterých se aféra dotýká. Další část bude uhrazena americké vládě ve formě pokut.
- Americký řetězec rychlého stravování McDonald's dostal asi půl tuctu nabídek na převzetí svých restaurací v Číně a Hongkongu. Firma by převodem těchto provozoven na franšízy mohla získat až tři miliardy dolarů, sdělily agentuře Reuters informované zdroje. Svou nabídku už britské BBC potvrdila čínská technologická a realitní společnost Sanpower.
- Bank of America Merrill Lynch zaplatí 415 milionů dolarů, aby urovnala obvinění, že nesprávně používala peníze svých klientů. Dohodla se na tom s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), pro kterou jde o vůbec nejvyšší urovnání v případu ochrany spotřebitelů. Banka, která je součástí americké bankovní skupiny Bank of America, v rámci dohody také souhlasila, že přizná pochybení.
- Cena bitcoinu se ve čtvrtek propadla již pátý den v řadě. Na kryptoměnu mělo negativní dopad uklidnění situace kolem brexitu, který podle většiny účastníků trhu po čtvrtečním referendu nenastane, a důvěru v digitální měnu podkopávají i hackerské útoky na podobné typy aktiv. Cena bitcoinu během obchodování v Hongkongu ve čtvrtek klesla o 6,1 % na 573,84 dolaru, čímž prohloubila propad poté, co minulý pátek dosáhla dvouletého maxima. Za pět dní se tak cena bitcoinu propadla už o 25 %.
- Morgan Stanley začíná pokrývat akcie Boeingu s doporučením "overweight", snižuje doporučení na akcie Tesla Motors na "equal weight" z "overweight" (cílovou cenu upravuje na 245 z 333 dolarů) a snižuje doporučení na akcie SolarCity na "equal weight" z "overweight" (cílovou cenu upravuje na 24 z 34 dolarů)
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Valeant Pharmaceuticals na "neutral" z "overweight".
- Nomura zvyšuje doporučení na akcie Home Depot na "kupovat" z "neutral".
- Prodeje starších domů v USA v květnu vzrostly meziměsíčně o 1,8 % na celoročně přepočítané tempo 5,53 milionu jednotek. Očekával se jen 0,9% růst na 5,5 milionu jednotek po 1,3% růstu v dubnu (revidováno z +1,7 %).
- Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,2 % z dubnové předpovědi 2,4 %. Celkově je ale největší světová ekonomika "v dobré formě" a příští rok růst znovu zrychlí na 2,5 %. MMF to předpověděl ve středeční výroční zprávě o Spojených státech.
- Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity, nabízí za něj až 2,8 miliardy USD. Elon Musk, který je generálním ředitelem Tesly, předsedou správní rady SolarCity a největším akcionářem obou firem, v úterý prohlásil, že sloučená společnost by mohla nabízet elektromobily a bateriové a solární systémy společně.
- Podle průzkumu Národní společnosti středoškolských studentů (National Society of High School Scholars) provedeného mezi 13 tisíci studentů a mladých pracovníků ve věku 15 až 32 let se společnost 3M v Americe dostala do čela žebříčku nejoblíbenějších zaměstnavatelů. Přeskočila tak dlouhodobou jedničku Google, ale i společnosti Apple, Walt Disney, Amazon či Nike. Mezi populárními zaměstnavateli se 3M objevuje i v České republice.
- Světový trh fúzí a akvizic by se měl i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově polovina společností. Vyplývá to z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1 700 generálních ředitelů a manažerů z 45 zemí světa.
- Světová spotřeba ropy se díky vysoké poptávce v rozvíjejících se zemích zvyšuje nejrychleji za poslední desetiletí a její silný růst bude nejspíše pokračovat. Evidentně se tak nenaplňuje teorie zlomu či vrcholu poptávky po surovině, která předpokládá, že spotřeba přestane růst a začne klesat. Napsal to analytik agentury Reuters John Kemp.
- Barclays zvyšuje doporučení na akcie Priceline Group na "overweight" z "equalweight".
- Nomura snižuje doporučení na akcie McDonald's na "neutrální" z "kupovat", cílovou cenu upravuje na 129 ze 142 USD.
- Oppenheimer snižuje doporučení na akcie Tesla Motors na "perform" z "outperform".
- Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce ospravedlňují dosavadní opatrný přístup k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka si musí být před dalším takovým krokem jistá, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu, řekla v úterý v americkém Senátu šéfka Fedu Janet Yellenová. "Zlepšování situace na trhu práce nedávno podle všeho zpomalilo, což naznačuje, že náš obezřetný přístup [...] je nadále přiměřený situaci," uvedla Yellenová.
- Americký výrobce letadel Boeing podepsal s íránským vlajkovým přepravcem Iran Air předběžnou dohodu o prodeji asi stovky letounů za 25 miliard dolarů. Transakce může být největším obchodem mezi Íránem a USA od islámské revoluce v roce 1979.
- Předpokládaný republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v úterý odmítl tvrzení, že za svou očekávanou demokratickou sokyní Hillary Clintonovou výrazně zaostává s výběrem peněz od dárců. Miliardář podle agentury Reuters uvedl, že jeho finanční zdroje mohou být neomezené pokud by použil vlastní peníze, což v případě potřeby učiní.
- Mikroblogovací sociální síť Twitter umožní uživatelům umísťovat na svou síť videozáznamy dlouhé až 140 sekund namísto dosavadních 30 sekund. Firma to uvedla v úterním sdělení. Krok odráží rostoucí zájem šéfa Twitteru Jacka Dorseyho o expanzi na poli videa, kde firma zaostává za sociální sítí Facebook a videoservisem YouTube, který patří společnosti Google.
- Letecká společnost United Continental oznámila, že do roku 2018 očekává příjmy ve výši 3,1 miliardy dolarů ročně. Pomoci jí k tomu mají nízkonákladový provoz a opatření na minimalizaci zpoždění.
- Nejvyšší soud USA omezil platnost zákona, na jehož základě chce americkou tabákovou společnost Reynolds American žalovat Evropská unie kvůli tomu, že údajně firma provozuje nadnárodní pračku peněz. Soud rozhodl poměrem hlasů 4 ku 3.
- Počítačová firma Dell prodává svoji softwarovou divizi. Koupit ji podle agentury Reuters chtějí společně investiční firma Francisco Partners a hedgeový fond Elliott Management za zhruba dvě miliardy dolarů. Dell chce podle všeho prodejem vyspravit svoje účetnictví poté, co loni v říjnu koupil správce dat EMC za 67 miliard dolarů.
- Výrobce tiskáren a počítačů HP zvýšil výhled svého hospodaření ve třetím čtvrtletí. Společnost nyní čeká, že vykáže za třetí kvartál upravený zisk na akcii 0,43-0,46 USD, dosud uváděla, že by měla vykázat upravený zisk na akcii 0,37-0,40 USD. Trh čeká 0,39 USD.
- Americký maloobchodní gigant Wal-Mart se dohodl na strategické alianci s druhým největším čínským internetovým prodejcem JD.com. Wal-Mart v rámci partnerství prodá této společnosti svůj čínský e-shop Yihaodian.
- Jefferies snížila cílovou cenu akcií farmaceutické firmy Pfizer na 40 ze 42 dolarů. Nižší cílová cena podle Jefferies odráží zhruba 50% šanci, že Pfizer přistoupí k oddělení svého globálního byznysu od zbytku společnosti.
- Deutsche Bank zvýšila hodnocení akcií provozovatele recenzní sociální sítě Yelp na "kupovat" z "držet" a zvýšila cílovou cenu titulu z 26 na 33 dolarů.
- Credit Suisse zvýšila doporučení na akcie letecké společnosti Spirit Airlines na "outperform". Cílovou cenu akcií zvýšila na 55 ze 44 dolarů.
- Investiční společnost Icahn Enterprises vylepšila nabídku na převzetí průmyslového holdingu Federal-Mogul na 8 USD za akcii z pátečních 7 USD za akcii.
- Technologická společnost Apple nebude republikánům nápomocná při organizaci červencového celonárodního sjezdu, na kterém bude vybrán stranický kandidát na post amerického prezidenta. Apple uvedl, že se neztotožňuje s rétorikou nejpravděpodobnějšího republikánského kandidáta na post prezidenta USA Donalda Trumpa.
- Výrobce systémů monitorujících obsah cukru v krvi DexCom oznámil, že s několika bankami (včetně JPMorgan Chase a Bank of America) uzavřel dohodu o poskytnutí revolvingového úvěru ve výši 200 milionů dolarů platnou do 17. června 2021.
Výsledková sezóna
- Tržby kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry v prvním finančním čtvrtletí dále prudce klesly a firma zůstala třetí kvartál po sobě ve vysoké ztrátě. Producent kdysi velmi oblíbených přístrojů se kvůli propadu zájmu o své produkty rozhodl pro nákladnou restrukturalizaci a musí odepisovat značnou část svých aktiv.
- Výsledky Lennar za čtvrtletí do konce května: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 2,75 miliardy USD (odhad: 2,53 miliardy USD).
- Výsledky CarMax za čtvrtletí do konce května: Čistý zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 4,13 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
- Výsledky FedEx za čtvrtletí do konce května: Upravený zisk na akcii 3,30 USD (odhad: 3,28 USD), tržby 13 miliard USD (odhad: 12,78 miliardy USD). Za celý finanční rok firma čeká upravený zisk na akcii 11,75-12,25 USD (odhad trhu: 12,05 USD).
- Výsledky Adobe Systems za čtvrtletí do 4. června: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,4 miliardy USD (v souladu s odhady, meziročně +20 %).
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, Bloomberg