US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Brexit v pátek dominoval i americkému obchodování. Americké indexy zažily nejhorší den za 10 měsíců a výrazně zlevnily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily o zhruba tři a půl procenta a připsaly si nejhorší den za deset měsíců. Finanční společnosti zažily dokonce nejhlubší propady od roku 2011. Wall Street srážel šok z výsledku čtvrtečního referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Ztráty na amerických burzách však byly mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě.

Redakce IW
Redakce IW
24. 6. 2016 | 22:00
Americké akcie

Index Dow v závěru klesl o 3,39 % na 17 399,86 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,60 % na 2 037,30 bodu, což je jeho minimum za tři měsíce. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,12 % na 4 707,98 bodu a utrpěl nejhlubší denní ztrátu od září 2008, kdy vypukla vrcholná fáze finanční krize.

Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních odvětvích, nejvíce finanční tituly, sektory základních materiálů a energetiky, jen procento odepsaly síťové společnosti. Objem obchodů byl nejvyšší od začátku roku. Index volatility VIX přidal v pátek úctyhodných 49 % na 25,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o osmnáct bazických bodů na 1,565 %, když během dne koketoval dokonce s hladinou 1,4 %.

Vítězství takzvaného brexitu ve čtvrtečním referendu v Británii otřáslo světovými finančními trhy. Prudký propad zaznamenala britská libra, světové akcie a ceny ropy. Investoři se v obavách z negativního dopadu na světovou ekonomiku uchylovali do bezpečí zlata a státních dluhopisů nejstabilnějších zemí, tedy Německa a Spojených států. Výnos desetiletých amerických dluhopisů klesl na minimum od roku 2012.

"Spousta investorů a obchodníků výsledek referenda vůbec nečekala," řekl agentuře Reuters David Lefkowitz z newyorské firmy U.S. Bank Wealth Management Americas. 611bodová ztráta indexu Dow byla bodově osmá největší v historii.

Nejvíce klesaly akcie bank, jejichž oborový index se propadl o pět procent. Pětiprocentní pokles cen ropy oslabil akcie ropných koncernů ExxonMobil (-2,61 %) a Chevron (-2,43 %), rostly naopak akcie těžařů zlata Barrick Gold (+5,79 %) a Newmont Mining (+5,09 %).

"Je důležité, že trhy nezkolabovaly a jsou v provozu. Nedošlo k likviditní krizi. Nejde o další 'lehmanovský' moment," zdůrazňuje Chris Gaffney z EverBank World Markets. "Investoři zkrátka špatně zacenili možný brexit a v pátek ho velice rychle promítli do cen."

Jiné světové trhy zaznamenaly pod vlivem brexitu vesměs výrazně vyšší ztráty. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 7,9 %. Západoevropský index FTSEurofirst 300 spadl o 6,4 %, německý DAX oslabil o 6,8 % a londýnský index FTSE 100 ztratil 3,2 %. "Jde o kombinaci prvotní reakce, vědomí, že nejde o téma se snadným řešením, a toho, že pro situaci vlastně neexistuje precedent," uvedl Lefteris Farmakis, stratég z UBS.

Za celý týden přišly Dow a S&P 500 o 1,6 a Nasdaq Composite ztratil 1,9 %.

Levnější ropa, silnější dolar a zlato

Světové ceny ropy se v pátek propadly až o více než šest procent, což byla největší průběžná denní ztráta od poloviny dubna. Vítězství odchodu Británie z EU ve čtvrtečním britském referendu vyvolalo obavy z celkového zpomalení ekonomické aktivity, které by mohlo zasáhnout poptávku po ropě. Ropa pokles sice později zmírnila, ceny barelu ale zůstaly hluboko pod psychologickou hranicí 50 dolarů za barel, nad kterou se vrátily koncem května poprvé po téměř sedmi měsících.

Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. "Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivý," poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.

"Šok z výsledku britského referenda poslal strmě dolů libru, značně oslabil euro, dolehl na komoditní měny a ztráty přinesl i středoevropským měnám. Do centra nákupního zájmu se dostaly japonský jen, dolar a švýcarský frank.

Libra ráno ztrácela k dolaru až deset procent, nakonec ztrátu zmírnila na sedm procent. Korekce dorazila i na další páry, v případě švýcarského franku jí pomohla intervence centrální banky. I tak ale týden končí jasnou převahou bezpečných přístavů nad rizikovými aktivy.

Cena zlata nejvíce posilovala hned v noci na pátek, během dne velkou část zisků odevzdala. I tak ale zlato zažio jeden z nejúspěšnějších dnů roku.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity klesl v červnu podle finálních dat 93,5 bodu (flash: 94,3 bodu, květen: 94,3 bodu).
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu klesly o 2,2 % po dubnovém revidovaném růstu o 3,3 % (revidováno z 3,4 %), očekával se přitom jen 0,5% pokles. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,3 % po dubnovém 0,5% růstu, očekával se přitom 0,1% růst. Po očištění o vojenskou a leteckou techniku se objednávky propadly o 0,7 %, očekával se přitom 0,4% růst po předchozím revidovaném 0,4% poklesu.
  • Fed už letos nejspíše sazby nezvýší. Pravděpodobnost takového kroku podle trhu klesla na 12 %.
  • Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Řekl to v pátek Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším světovým obchodníkem s měnami, dluhopisy a komoditami.
  • Ve čtvrtek americká centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů 33 amerických bank. Tyto testy probíhají pravidelně od roku 2009 a mají za úkol zjistit, jak odolné jsou americké finanční instituce. Fed při nich testuje odolnost bank v případě recese a hluboké recese. Hluboká recese představuje scénář několika vážných globálních recesí, prudký nárůst domácí nezaměstnanosti o pět procentních bodů doprovázený obdobím finanční nestability a krátkodobým poklesem výnosů amerických dluhopisů do záporu.
  • Německý koncern spotřebního zboží Henkel koupí amerického výrobce pracích prostředků a dalšího zboží pro domácnost The Sun Products. Včetně dluhu bude transakce stát 3,6 miliardy dolarů, sdělila německá společnost. Na koupi se dohodla s dosavadním vlastníkem, jímž je investiční společnost Vestar Capital Partners.
  • Celkový počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl o sedm na 330. Uvedla to společnost Baker Hughes.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Tržby kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry v prvním finančním čtvrtletí dále prudce klesly a firma zůstala třetí kvartál po sobě ve vysoké ztrátě. Producent kdysi velmi oblíbených přístrojů se kvůli propadu zájmu o své produkty rozhodl pro nákladnou restrukturalizaci a musí odepisovat značnou část svých aktiv.
  • Výsledky Lennar za čtvrtletí do konce května: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 2,75 miliardy USD (odhad: 2,53 miliardy USD).
  • Výsledky CarMax za čtvrtletí do konce května: Čistý zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 4,13 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
  • Výsledky FedEx za čtvrtletí do konce května: Upravený zisk na akcii 3,30 USD (odhad: 3,28 USD), tržby 13 miliard USD (odhad: 12,78 miliardy USD). Za celý finanční rok firma čeká upravený zisk na akcii 11,75-12,25 USD (odhad trhu: 12,05 USD).
  • Výsledky Adobe Systems za čtvrtletí do 4. června: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,4 miliardy USD (v souladu s odhady, meziročně +20 %).

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie