Evropským akciím ve čtvrtek nahoru pomohla Bank of England

Evropské akcie ve čtvrtek zdražily. Podpořilo je vyjádření guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který v narychlo připraveném projevu řekl, že v létě britská centrální banka patrně přistoupí ke stimulačním opatřením na povzbuzení britské ekonomiky.
Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel čtvrteční obchodování se ziskem více než jednoho procenta na hladině 329,88 bodu.
Podobně si vedly i indexy jednotlivých velkých akciových trhů západní Evropy. Britský index FTSE 100 skončil na svém letošním maximu, když připsal 2,27 % na 6 504,33 bodu. Německý DAX připsal 0,71 % na 9 680,09 bodu a francouzský CAC 40 posílil o rovné procento na 4 237,48 bodu. Panevropský index FTSEurofirst 300 přidal 0,96 % a uzavřel na 1 303,27 bodu.
Index FTSE 100 již ve středu smazal veškeré ztráty, které utrpěl po referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Za celý červen index připsal 4,4 %, což představuje jeho nejvýraznější měsíční nárůst od loňského října.
Index menších britských firem FTSE 250 ve čtvrtek přidal 1,5 %, od referenda o takzvaném brexitu ale nadále ztrácí zhruba šest procent. Menší podniky jsou totiž citlivější na nejistotu kolem vývoje domácí ekonomiky, než je tomu u velkých firem s rozsáhlými aktivitami v zahraničí.
Vývoj indexu STOXX Europe 600 v průběhu června
Vývoj indexu STOXX Europe 600 v průběhu prvního čtvrtletí
Vývoj indexu STOXX Europe 600 v průběhu prvního pololetí
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Mezinárodní měnový fond pravděpodobně v příštích týdnech zhorší svůj výhled růstu německé ekonomiky. Důvodem je rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Řekla to podle agentury Reuters asistentka ředitele oddělení MMF pro Evropu Enrica Detragiacheová.
- Tržby německých maloobchodníků v květnu meziročně vzrostly o 2,6 (odhad: +3 %, duben revidován na +2,7 % z +2,3 %). Meziměsíčně stouply o 0,9 % (odhad: +0,7 %, duben revidován na -0,3 % z -0,9 %).
- Počet nezaměstnaných v Německu v červnu podle sezonně upravených údajů klesl více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na rekordním minimu 6,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce.
- Dluhy českých domácností v květnu vzrostly na více než 1,357 bilionu korun. Je to téměř o deset miliard korun více než v dubnu. Meziročně se pak dluhy zvýšily o bezmála sto miliard korun. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila ČNB. Proti dubnu vzrostla i zadluženost podniků.
- Česká ekonomika vzrostla loni meziročně o 4,5 procenta a předloni o 2,7 procenta. Vyplývá to z revize ročních národních účtů, kterou ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Údaje o růstu ekonomiky tak úřad zlepšil o několik desetin procentního bodu, podle předchozích údajů rostl HDP loni o 4,2 procenta a předloni o 2 procenta.
- Británie odloží rozhodnutí o výstavbě nové vzletové a přistávací dráhy na letišti v Londýně. Nechá to až na nového šéfa Konzervativní strany, který má být zvolen na podzim. Vláda měla oznámit rozhodnutí, jestli a kde hodlá vystavit novou dráhu, v létě.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu podle prvního rychlého odhadu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 procenta. V květnu se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat. Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali, že inflace zůstane na nule.
- Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera jsme sledovali živě.
- Maďarská farmaceutická firma Richter koupila za 190 milionů švýcarských franků švýcarskou farmaceutickou firmu Finox Holding. Akvizice pomůže maďarské firmě v expanzi na velkých evropských trzích.
- Singapurská bankovní společnost United Overseas Bank (UOB) se rozhodla dočasně přerušit poskytování hypotečních úvěrů na londýnské nemovitosti. Uvedla, že tak reaguje na nejistotu vyvolanou rozhodnutím Británie vystoupit z Evropské unie.
- Novým generálním ředitelem italské bankovní skupiny UniCredit byl jmenován francouzský investiční bankéř Jean-Pierre Mustier. Banka to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Dosavadní generální ředitel Federico Ghizzoni se v květnu dohodl, že odstoupí, jakmile se za něj najde náhrada.
- Evropská komise začala vyšetřovat, zda největší světová pivovarnická společnost Anheuser-Busch InBev neporušuje na belgickém trhu pravidla hospodářské soutěže. Podle komise se totiž objevilo podezření, že firma se snaží blokovat dovoz vlastních piv do Belgie z okolních zemí, kde se prodávají za nižší ceny.
- Nejistota kolem chystaného vystoupení Británie z Evropské unie zbrzdí v krátkodobém výhledu hospodářský růst Británie i zbytku Evropy a zasáhne i globální ekonomiku. Počítá s tím Mezinárodní měnový fond.
- Britská centrální banka během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Uvedl to ve čtvrtek guvernér banky Mark Carney. Britská libra poté výrazně oslabila vůči americkému dolaru, zatímco britské akcie rozšířily své zisky.
Výsledková sezóna
- Slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která vlastní kromě jiného největší lyžařská střediska na Slovensku, zvýšila za první polovinu finančního roku zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o 10,9 % na 17,073 milionu eur. Firmě stouply také čistý zisk a tržby.
Zdroj: CNBC
Aktuality
