Americké akcie ve středu opět vystoupaly na nové rekordní hodnoty, dochází jim ale dech
|

Americké akcie ve středu opět vystoupaly na nové rekordní hodnoty, dochází jim ale dech

Americké akcie ve středu znovu zpevnily, a indexy Dow a S&P 500 tak opět posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Růst benchmarků již ale nebyl příliš výrazný, index Nasdaq Composite dokonce uzavřel v mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Nákupy akcií v minulých dnech podporovaly příznivá páteční zpráva z amerického trhu práce, podle které v USA v červnu vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo, zmírnění politického napětí v Japonsku a v Británii a vyhlídky na nová podpůrná opatření ze strany centrálních bank.

Ve středu ale akciový trh podkopalo obnovení propadu cen ropy. Náladu investorů nedokázala výrazně zvednout ani zpráva Fedu zvaná Béžová kniha, v níž centrální banka konstatovala, že v americké ekonomice stále nejsou patrné známky budoucího růstu inflace, které by ospravedlnily zvyšování úroků.

Dow nakonec posílil o 0,13 % na nové zavírací maximum 18 372,12 bodu a širší S&P 500 připsal 0,01 % na nové zavírací maximum 2 152,43 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,34 % na 5 005,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,76 % na 13,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,469 %.

Historické maximum posunuly Dow na 18 390,16 bodu a S&P 500 na 2 156,45 bodu.

V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a sektoru veřejných služeb. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a technologické odvětví.

Americké akcie (13. července 2016)

Trhy se nyní připravují na rozjíždějící se výsledkovou sezónu. Analytici dotázaní agenturou Reuters očekávají, že zisky firem zastoupených v indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí klesly o pět procent, zhruba stejně jako v prvním kvartálu. Tržby by se podle nich měly meziročně snížit o procento. Ve druhém pololetí se však již čeká obnovení růstu zisků.

V indexu Dow ve středu nejvíce zpevnily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+1,16 %), operátora Verizon Communications (+0,96 %) a banky Goldman Sachs (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-0,95 %), technologické firmy Apple (-0,56 %) nebo výrobce letecké techniky Boeing (-0,54 %).

Po konci středečního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Yum! Brands a CSX.

Společnost Yum! Brands (v řádném obchodování -0,03 %), která provozuje restaurace s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,75 USD nad odhadem trhu 0,74 USD. Tržby firmy dosáhly 3,01 miliardy USD, analytici čekali 3,09 miliardy USD. Akcie společnosti na výsledky v poobchodní fázi reagovaly růstem o zhruba čtyři a půl procenta.

Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +4,4 %) vykázal za druhý kvartál zisk 445 milionů dolarů neboli 0,47 USD na akcii při tržbách 2,7 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 44 centů. Tržby byly v souladu s odhadem analytiků. V poobchodní fázi akcie firmy zhruba o procento zlevňovaly.

Dolar oslabil, ceny ropy spadly o více než 4 %

Dolar ve středu oslaboval vůči euru, jenu i franku. Byla to reakce na výrazné pohyby v předešlých dnech, kdy se zvýšila ochota investorů podstupovat vyšší riziko.

Proti jenu ke konci dne dolar ztrácel 0,3 % na 104,38 USD/JPY a během dne sestoupil až pod 104 USD/JPY. Euro k dolaru večer získávalo 0,4 % na 1,11 EUR/USD.

Jen v minulých dnech srážely vyhlídky na prohloubení měnové stimulace ekonomiky, ve středu ale šéf úřadu japonské vlády Jošihide Suga řekl, že Tokio neuvažuje o "shazování peněz z vrtulníku", tedy o politice přímého předávání peněz obyvatelům v zájmu podpory domácí poptávky.

Světové ceny ropy ve středu obnovily výrazný pokles a oba hlavní typy suroviny večer ztrácely přes čtyři procenta. Trh oslabila předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA) a zprávy o vývoji zásob ropy ve Spojených státech.

Cena severomořské ropy Brent večer klesala o 4,2 % na 46,24 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 4,1 % na 44,77 USD za barel.

Trh v úterý sázel na pokračující pokles zásob v USA, v noci ale institut API odhadl nečekaný nárůst zásob. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) pak ve středu uvedl, že zásoby ropy klesly, ale jen o 2,5 milionu barelů, tedy zhruba o půl milionu barelů méně, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Úřad navíc registroval nečekaný růst zásob benzinu a dalších ropných produktů, což prudce oslabilo burzovní ceny benzinu a topného oleje.

Mezinárodní agentura pro energii ve středu navíc upozornila, že přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje.

Zlato ve středu večer zdražovalo o 12 dolarů na 1 343,70 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o necelých 22 centů na 20,38 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.
 • Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
 • Index dovozních cen ve Spojených státech v červnu meziročně klesl o 4,8 % (květen: -5 %), index vývozních cen se snížil o 3,5 % (květen: -4,5 %). Meziměsíčně dovozní ceny vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,5 %, květen: +1,4 %) a vývozní ceny vzrostly o 0,8 % (odhad: +0,3 %, květen po revizi: +1,1 %).
 • Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. června vzrostl o 7,2 % (předchozí týden: +14,2 %).
 • Analytické společnosti Gartner a IDC uvedly, že prodeje počítačů v USA se ve druhém čtvrtletí po více než roce vrátily k růstu. Podle dat společnosti Gartner, která zahrnují i prodeje tabletů s operačním systémem Windows, vzrostly prodeje počítačů v zámoří ve druhém čtvrtletí o 1,4 %. Podle dat IDC, v nichž tablety s operačním systémem Windows zahrnuty nejsou, se v USA prodeje počítačů zvýšily o 4,9 %. Americký trh tak kontrastuje se zbytkem světa, kde prodeje naopak klesly o 4,5 % (Gartner), respektive o 5,2 % (IDC).
 • Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical, s jejímiž akciemi se obchoduje na NYSE, zvýšila výhled svého zisku na akcii za druhé čtvrtletí na 1,19-1,22 USD z 1,16-1,20 USD. Trh čeká 1,17 USD.
 • Financial Times: Nabídky na čínská franšízová práva společnosti McDonald's nejsou příliš zajímavé.
 • Společnost Sequoia Fund, dříve největší podílník firmy Valeant Pharmaceuticals, prodala všechny své akcie farmaceutického podniku.
 • Goldman Sachs potvrdila doporučení "kupovat" na akcie Williams Companies, fundamentální pozice firmy podle analytiků zůstává silná.
 • Deutsche Bank snížila doporučení na akcie pojišťovny MetLife na "držet" z "kupovat".
 • Walgreens Boots Alliance zvyšuje čtvrtletní dividendu o 4,2 % na 37,50 centu na akcii.
 • J. M. Smucker zvyšuje dividendu na 75 z 67 centů na akcii.
 • Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 • Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla těžba ropy zemí sdružených v kartelu OPEC nejvyšší úrovně za osm let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předcházejících měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 3,09 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,5 %.
 • Výsledky CSX ve 2Q: Zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 2,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
včera v 16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
včera v 14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
včera v 14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy