Americké akcie v pátek přidaly necelé procento, v plusu skončily i za celý týden a čtvrtletí. V měsíčním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek ožily a jejich hlavní indexy získaly téměř procento. Wall Street se vydala vzhůru díky finančnímu sektoru, který podpořilo prudké oživení akcií Deutsche Bank jako důsledek ústupu obav z jejího pádu.
Index Dow v pátek stoupl o 0,91 % na 18 308,15 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,8 % na 2 168,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,81 % na 5 312 bodů. Index volatility VIX klesl o 5,21 % na 13,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,596 %.
Nejvýrazněji v pátek stouply sektor necyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se sektoru veřejných služeb a telekomunikačnímu odvětví.
Za celý týden všechny tři hlavní akciové indexy mírně posílily, a vykázaly tak již třetí týden růstu po sobě. Dow od minulého pátku přidal 0,26 %, S&P 500 0,16 % a Nasdaq Composite 0,12 %.
Od konce srpna index Dow klesl o 0,5 % a S&P 500 se snížil o 0,12 %, zatímco Nasdaq Composite vzrostl o 1,89 %.
Za třetí čtvrtletí Dow získal 2,1 %, S&P posílil o 3,3 % a Nasdaq Composite přidal 9,7 %.
Index finančního sektoru v pátek vzrostl o téměř dvě procenta, a zažil tak nejlepší den za zhruba dva měsíce. Akcie Deutsche Bank obchodované v USA posílily o více než 14 % po zprávě agentury AFP, že americká vláda jedná s finančním domem o urovnání sporu týkajícího se hypotečních cenných papírů "pouze" za 5,4 miliardy dolarů.
"Jde o reakci na přehnaný čtvrteční výprodej a obavy investorů ze srovnávání Deutsche Bank s Lehman Brothers," řekl agentuře Reuters Alan Lancz z firmy Alan B. Lancz & Associates.
Na trhu v minulých dvou týdnech narůstaly obavy o osud největší německé banky po zprávách, že Washington od ní žádá 14 miliard dolarů. Ve čtvrtek večer a v pátek ráno akcie banky spadly na nová rekordní minima po zprávách, že některé hedgeové fondy ruší u Deutsche Bank pozice a stahují z ní hotovost.
V indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart (+1,97 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+1,72 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (+1,65 %). V červených číslech skončily jen akcie mobilního operátora Verizon Communications (-0,27 %).
Akcie maloobchodního řetězce Costco Wholesale (+3,4 %) zdražily poté, co společnost zveřejnila čtvrtletní zisk nad odhady.
Dolar mírně oslabil k euru, ceny ropy se výrazně nezměnily
Na devizovém trhu se v pátek euro zotavilo a smazalo počáteční vysoké ztráty k většině dalších měn, které vyvolaly rostoucí obavy investorů o zdraví Deutsche Bank. Během dne se situace na trzích začala zklidňovat s tím, jak postupovalo ožívání akcií největší německé banky.
Euro k dolaru končilo na 1,1235 USD se ziskem 0,1 % po dopoledním sestupu až na devítidenní minimum 1,1153 USD. Dolar k japonskému jenu posílil o 0,3 % na 101,35 JPY.
Ceny ropy zůstaly v pátek bez větších změn, za celý týden ale získaly skoro osm procent, a zaznamenaly tak nejsilnější nárůst za měsíc a půl. Ropu v polovině týdne vytáhlo vzhůru nečekané rozhodnutí ropného kartelu OPEC o prvním snížení těžby za osm let.
Cena severomořské ropy Brent kolem 19.00 SELČ ztrácela 0,3 % na 49,10 USD za barel, za týden má ale k dobru kolem sedmi procent. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu získávala 0,5 % na 48,08 USD za barel a proti minulému pátku vzrostla asi o osm procent. Za celé třetí čtvrtletí ale oba druhy ropy mírně ztratily.
OPEC se předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně z nynějších asi 33,2 milionu barelů denně. Další podrobnosti včetně kvót pro jednotlivé členy organizace dojedná až na svém listopadovém zasedání.
V pátek obchodníci vesměs vybírali zisky z výrazného vzestupu, uvedla agentura Reuters. Klesající trend ale brzdil vzestup akcií na Wall Street a slabší dolar.
Zlato v pátek zdražilo o jeden dolar na 1 316,85 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o šest centů na 19,16 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Správní rada hliníkárenského gigantu Alcoa schválila plánované rozdělení společnosti na dva samostatné veřejně obchodované subjekty. Rozdělení firmy by mělo vstoupit v platnost 1. listopadu.
- Vlády a regulační orgány rády křičí o nebezpečích systémových finančních rizik, je jim ale podle všeho jedno, když se zdrojem těchto rizik stávají samy. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal. Příkladem je podle něj nynější útok americké vlády na německou Deutsche Bank, kvůli kterému akcie největší německé banky spadly až o 20 % a strhly s sebou také akcie dalších evropských finančních domů.
- Osobní příjmy amerických spotřebitelů v červenci stouply o 0,2 %, jak se čekalo, po 0,4% zvýšení v červenci. Indikátor osobních výdajů se ale po revidovaném 0,4% růstu v červenci (revidováno z +0,3 %) zastavil na nule při očekávání 0,1% růstu.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v září vzrostl na 54,2 bodu (odhad: 52 bodů, srpen: 51,5 bodu).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle finálních dat vzrostl na 91,2 bodu (odhad: 90 bodů, flash: 89,8 bodu, srpen: 89,8 bodu).
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Equity Commonwealth na "sector perform" z "underperform" a zvýšila jejich cílovou cenu na 32 z 28 USD. Rovněž zvýšila cílovou cenu akcií firmy Alphabet na 1 025 z 1 000 USD.
- Imperium Capital zvýšila cílovou cenu akcií BlackBerry na 8,50 ze 7 USD.
- Jefferies začala pokrývat akcie Harley-Davidson s doporučením "hold" a cílovou cenou 49 USD.
- Leerink Partners snížila cílovou cenu akcií Mylan na 45 z 55 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu vzrostl o sedm na 425. Jde o 13. růst za posledních 14 týdnů. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu se zvýšil o 11 na 522.
Výsledková sezóna
- Výsledky McCormick & Co ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 1,09 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Costco Wholesale ve 4Q: Zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,73 USD, loni: 1,73 USD), tržby 36,56 miliardy USD (odhad: 36,81 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Preference obou prezidentských kandidátů před jejich první televizní debatou jsou vyrovnané. Kandidátku demokratů i republikánského miliardáře by podle průzkumu agentury Bloomberg momentálně shodně volilo 46 % oslovených, přičemž Trump vede se 43 % ku 41 % Clintonové při započítání kandidátů dalších stran.
- Provozovatel mobilní aplikace pro sdílení fotografií a videa Snapchat hodlá uvést na trh své první elektronické zařízení, a to sluneční brýle vybavené digitální kamerou. Brýle s označením Spectacles by se měly na podzim začít v omezeném množství prodávat ve Spojených státech za 130 USD.
- Přední americká farmaceutická firma Pfizer se nerozdělí na dva nezávislé podniky, jeden pro patentované léky a druhý pro generické produkty. Firma se tak po několikaletém zvažování takového kroku rozhodla proto, že současná organizační struktura dvou provozně oddělených divizí je nejvýhodnější variantou.
- V srpnu bylo v USA uzavřeno 609 tisíc smluv na koupi nového rodinného domu. Je to méně než v červenci (revidování z 654 tisíc na 659 tisíc), ale více, než očekával trh (600 tisíc). Znamená to meziměsíční pokles o 7,6 %. Po červencovém nárůstu o 13,8 % (revidováno z +12,4 %) se očekával pokles o 8,8 %.
- Společnost CBOE Holdings, provozovatel největší opční burzy v USA podle objemu, koupí za 3,2 miliardy USD druhou největší americkou akciovou burzu BATS Global Markets. CBOE se snaží rozšířit zdroje svých příjmů kvůli nízkému objemu obchodů.
- Americká mediální firma Walt Disney spolupracuje s finančními poradci, kteří jí pomáhají posoudit možnou nabídku na koupi sociální sítě Twitter. Informovala o tom s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg.
- Investiční společnost Drexel Hamilton snížila investiční doporučení na akcie mediálního koncernu Walt Disney na "hold" z "buy". Její obavy vyvolal finanční tlak, pod nějž se koncern dostal kvůli obnovení smlouvy na vysílání zápasů NBA.
- Investiční firma Oppenheimer snížila doporučení na akcie provozovatele sociální sítě Twitter na "underperform" z "perform".
- Výrobci léků Sanofi a Regeneron Pharmaceuticals jsou údajně jen krůček od získání povolení regulátora trhu k prodeji nového léku na ekzém. Jeho prodej by měl firmám vynášet tři miliardy dolarů ročně.
- Maloobchodní řetězec Lands' End oznámil rezignaci generální ředitelky Federiky Marchionniové. Zatímco bude firma hledat nového výkonného ředitele, budou jí společně velet finanční ředitel James Gooch a šéf nákupčích Joseph Boitano.
- Investiční banka Goldman Sachs propustí asi čtvrtinu svých zaměstnanců v Asii, kde klesá aktivita společností na poli fúzí a akvizic. Podobný krok chytá také Bank of America.
- Investiční banka Goldman Sachs začala pokrývat akcie hotelového řetězce Marriott International s doporučením "buy". Marriott minulý týden převzal konkurenta Starwood Hotels & Resorts Worldwide.
- Investiční banka JPMorgan Chase přidala akcie výrobce obuvi Foot Locker na svůj "watchlist". Foot Locker má podle banky příznivé vyhlídky.
- Světová obchodní organizace (WTO) v úterý snížila prognózu globálního obchodního růstu v letošním roce na 1,7 %. Změna reflektuje zpomalení růstu v Číně a snižující se import do Spojených států. Původní dubnový odhad počítal s růstem o 2,8 %. WTO rovněž počítá s pomalejším růstem v příštím roce, z původně odhadovaného 3,6% růstu snížila výhled na 1,8 až 3,1 %.
- Goldman Sachs snížila výhled cen ropy WTI ve čtvrtém čtvrtletí na 43 USD z 45-50 USD za barel.
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5 % po 5,1% růstu v červnu. Analytici čekali pokračování růstu cen 5,1% tempem. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy v souladu s očekáváním stagnovaly po 0,1% poklesu v červnu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit v září podle předběžných údajů dosáhl 51,9 bodu (odhad: 51,2 bodu, srpen: 51 bodů). Kompozitní PMI dosáhl hodnoty 52 bodů, když v srpnu byl na 51,5 bodu.
- Index aktivity richmondského Fedu v září vzrostl na -8 bodů (odhad: -2 body, srpen: -11 bodů).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září zvýšila. Vyplývá to ze zprávy organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry stoupl na 104,1 bodu, nejvyšší úroveň za devět let, ze 100,1 bodu v srpnu. Čekal se naopak pokles na 99 bodů.
- Z první televizní debaty kandidátů na post amerického prezidenta vyšla vítězně demokratka Hillary Clintonová, vyplývá z průzkumu televize CNN. Clintonová podle CNN zahnala Donalda Trumpa do defenzivy, což by v dosud velmi vyrovnané kampani mohl být klíčový moment. Průzkumy jiných médií ale tak jednoznačné nejsou.
- Do Británie v úterý dorazila první dodávka zkapalněného zemního plynu (LNG) z amerických břidlicových ložisek. Náklad pro skotskou rafinerii v Grangemouthu je předzvěstí dalších dodávek břidlicového plynu z USA do Evropy plánovaných od roku 2018, uvedla agentura Reuters.
- Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies zahájil razantní expanzi na trhu rozvozu jídla. Jeho pobočka UberEats začne provozovat své služby ve čtvrtek v Amsterodamu a plánuje vstoupit do nejméně 22 zemí, sdělila v úterý společnost.
- Wedbush Securities snížila cílovou cenu akcií Viacom na 40 ze 44 USD.
- Americká technologická společnost Cisco Systems bude v následujících letech investovat 4 miliardy USD do expanze v Mexiku. Společnost plánuje modernizovat tamní továrny a v Mexiku rovněž vytvoří 270 nových pracovních míst na úkor 7% snížení své globální pracovní síly.
- Počet žádostí o hypotéku se ve Spojených státech v týdnu do 23. září proti předchozímu týdnu snížil o 0,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech se v srpnu podle předběžných údajů meziměsíčně nepohnuly. Trh počítal s 1,5% poklesem po předchozím revidovaném růstu o 3,6 % (revidováno z +4,4 %). Po očištění o dopravu objednávky klesly o 0,4 %, přičemž se čekal pokles o 0,5 % po červencovém revidovaném růstu o 1,3 % (revidováno z +1,5 %).
- Kanadská vláda schválila obří projekt zkapalněného zemního plynu (LNG), který bude stát na severozápadním pobřeží Kanady. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Schválení kontraktu za 27 miliard USD přichází navzdory obavám, že projekt zvýší emise skleníkových plynů a ohrozí prostředí důležité pro lososy.
- Kanadská firma BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů, tedy odvětví, ve kterém patřila ve své době mezi průkopníky. Firma ve středu uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku, který byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě, na zprávu zareagovaly silným růstem. Firma současně oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 372 milionů USD.
- Americká centrální banka (Fed) zvažuje změny v každoročních zátěžových testech, které zjišťují, zda jsou velké americké banky schopny vydržet finanční otřesy, včetně další krize. Výsledků změněných testů by Fed využil k určování kapitálových rezerv jednotlivých bank. Pro největší z nich to přitom bude znamenat nutnost opět navýšit kapitál. Před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů to ve středu řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. K výhledu ekonomiky ani měnové politiky se nevyjádřila.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své nové prognóze vývoje světové ekonomiky znovu sníží odhad růstu Spojených států. Ve středu to uvedla šéfka fondu Christine Lagardeová. Před nadcházejícím podzimním zasedáním fondu a Světové banky Lagardeová odsoudila zavádění obchodních bariér a označila tyto praktiky za jednu z brzd hospodářského růstu.
- Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve středu ve Sněmovně reprezentantů popřela, že by věděla o kontaktech mezi demokratickou prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou a členkou užšího vedení Fedu Lael Brainardovou. Ta je podle médií a analytiků jedním z předních kandidátů na post ministryně financí v případě, že Clintonová vyhraje listopadové prezidentské volby.
- V USA již nastal správný čas na další zvýšení úrokových sazeb. Ve středu to řekla šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová. Vyšší sazby by podle Mesterové měly prodloužit trvání hospodářské expanze USA. Prodlužování období nízkých úrokových sazeb podle ní představuje riziko a není k němu žádný důvod, jelikož americká ekonomika se blíží dosažení cílů Fedu.
- Wedbush snížila investiční doporučení na akcie Alphabetu na "underperform", cílovou cenu titulu snížila na 700 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Nike na 61 z 62 USD, Nomura snížila cílovou cenu titulu na 60 z 64 USD. Cílovou cenu akcií Nike snížily také Deutsche Bank (na 70 ze 75 USD) a Credit Suisse (na 60 z 63 USD).
- Mizuho snížila doporučení na akcie Twitteru na "underperform" z "neutral".
- Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve středu dohodli na stanovení nového těžebního limitu s cílem podpořit ceny suroviny. Agentuře Reuters to řekly zdroje z kartelu, podle nichž bude nový limit pod aktuální produkcí. Jiné zdroje předtím uvedly, že kartel směřuje na neoficiální schůzce v Alžíru k dohodě na zmrazení těžby a podrobnosti dohody dojedná na svém řádném listopadovém zasedání ve Vídni.
- Americká ekonomika rostla v letošním druhém čtvrtletí rychleji, než se dosud předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu zvýšil podle finálních dat o 1,4 %, zatímco předchozí odhad činil 1,1 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA vzrostla o 0,8 %. Americký Kongres schválil v noci ze středy na čtvrtek nouzové opatření pro financování federálních programů do začátku prosince. Odvrátil tak hrozbu, že vláda nebude mít od soboty peníze. Součástí schváleného opatření je i uvolnění 1,1 miliardy dolarů na boj s virem zika, uvedla agentura AP.
- V týdnu do 24. září si čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti podalo 254 tisíc Američanů, což je více než v předcházejícím týdnu (251 000), ale méně, než kolik trh očekával (260 000). Celkový počet žádostí čítal v týdnu do 17. září 2,062 milionu (odhad: 2,13 milionu, předchozí týden: 2,108 milionu).
- Americká ekonomika nadále roste a za akomodativní by v tomto prostředí mohla být považována i základní úroková sazba na úrovni jednoho procenta. V rozhovoru pro finanční televizi CNBC to ve čtvrtek řekla prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová. Aktuálně je sazba v pásmu 0,25-0,5 %.
- Americký výrobce čipů Qualcomm jedná o převzetí nizozemského konkurenta NXP Semiconductors. Transakce by mohla mít hodnotu přes 30 miliard dolarů. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Jde o nejnovější plán fúze v rámci nynější rychlé konsolidace odvětví polovodičů.
- Vedení National Amusements, hlavního akcionáře mediálních firem Viacom a CBS, napsalo společnostem dopis, ve kterém je vyzývá ke sloučení. CBS a Viacom byly součástmi jedné společnosti až do roku 2006.
- Banka Barclays vyřadila akcie technologického podniku Apple ze seznamu "top pick". Banka se domnívá, že trhu s chytrými telefony potrvá zotavení déle, než se očekávalo.
- Největší světový výrobce inzulinu Novo Nordisk propustí 1 000 zaměstnanců z celkových 42 000, aby snížil náklady.
- Provozovatel sociální sítě Facebook oznámil, že navázal partnerství se Světovou bankou a OECD ohledně sběru dat, aby všichni zúčastnění mohli lépe sledovat dění ve světové ekonomice.
- Deutsche Bank zvýšila hodnocení akcií aukčního portálu eBay na "buy" z "hold".
- Investiční firma Pacific Crest snížila doporučení na akcie výrobce fitness náramků Fitbit na "underweight" z "neutral" s poukazem na to, že se jeho produkty špatně prodávají.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Nike za 1QFY2017: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 9,06 miliardy USD (odhad: 8,86 miliardy USD). Investory zklamal slabý růst objednávek pro období od letošního září do ledna 2017 (+5 % na 12,3 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -5 %.
- Výsledky BlackBerry ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 334 milionů USD (odhad: 394 milionů USD, loni: 490 milionů USD).
- Zisk nápojářské společnosti PepsiCo ve třetím čtvrtletí stoupl na 1,99 miliardy USD z 533 milionů USD ve stejném období v loňském roce. Výsledky podpořila absence mimořádných nákladů (loni společnost zaúčtovala mimořádné odpisy operací ve Venezuele), nižší náklady a relativně silný prodej v USA.
- Výsledky Accenture ve 4QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 8,97 miliardy USD (odhad: 8,92 miliardy USD, loni: 8,36 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
