Americké akcie v pátek prudce posílily, za celý týden zpevnily o 2 %

Hlavní americké akciové indexy v pátek výrazně posílily, ačkoli data z ekonomiky zaostala za předpoklady analytiků. Náladu na trhu nadále podporuje úspěšná výsledková sezóna za uplynulý kvartál, akcie byly podporovány i nadále slabým dolarem.
Index Dow v pátek přidal 0,85 % na 26 616,71 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,18 % na 2 872,87 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,28 % na 7 505,77 bodu. Posílily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce technologie a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 4,32 % na 11,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála čtyři bazické body na 2,6562 %. Bitcoin a ethereum ztrácely shodně přes 2 %.
Nadále solidně vyznívá výsledková sezóna, v rámci které zatím 80 % firem překonalo odhady na úrovni zisků i tržeb. Mezi posledními vydařenými výsledkovými reporty byly ty od společností AbbVie (+13,77 %), Honeywell (+1,95 %), Intel (+10,55 %) nebo Rockwell Automation (+1,65 %).
"Ještě důležitější než míry překonávání odhadů je to, že se výhledy na první kvartál nadále zlepšují, což se v posledních letech prakticky nedělo," uvedl Nick Raich ze společnosti The Earnings Scout.
Wall Street v pátek také hodnotila čerstvá makrodata. První odhad vývoje HDP USA v 4Q2017 zaostal za odhady (+2,6 % vs. +3,0 %). "Jde samozřejmě o zklamání, obzvlášť ve světle toho, že se 3% růst stal tak trochu normálem," napsal Mike Loewengart ze společnosti E-Trade. "Firmy jsou ale nadále optimistické, a to i v době, kdy má za sebou americká ekonomika velice silný rok."
V prosinci přibylo objednávek zboží dlouhodobé spotřeby o 2,9 % (odhad: +0,8 %), což naopak vyvolalo optimismus.
Za celý týden Dow zpevnil o 2,09 %, S&P 500 o 2,23 % a Nasdaq Composite o 2,31 %.
Na devizovém trhu dolar oslaboval po zprávě o zpomalení růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Euro si v závěru obchodování v New Yorku vůči dolaru připisovalo 0,15 % na 1,2413 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, od začátku týdne ztrácel 1,6 %. To představuje jeho nejvýraznější týdenní pokles od loňského června. Americká měna zůstala pod tlakem navzdory tomu, že se prezident Donald Trump ve čtvrtek vyslovil pro silný dolar.
K poklesu dolaru v týdnu přispěl americký ministr financí Steven Mnuchin prohlášením, že slabší dolar je příznivý pro zahraniční obchod Spojených států. Trump ve čtvrtek nicméně uvedl, že ministrova slova byla vytržena z kontextu. "Dolar bude silnější a silnější a já koneckonců chci vidět silný dolar," řekl americký prezident televizi CNBC na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.
Ceny ropy v pátek zbrzdily růst poté, co ve čtvrtek vystoupily na tříleté rekordy. Důvodem je nižší poptávka související s nadcházejícím obdobím údržby v rafinériích na severní polokouli. Podporou pro ceny je ale slabý dolar.
Díky propadu americké měny na nové tříleté minimum ceny obou typů suroviny za celý týden vykázaly zisky. Podle obchodníků je výhled pro ceny ropy celkově příznivý, krátkodobě ale poptávku stlačuje blížící se konec zimního období na severní polokouli. Řada rafinérií bude po zimě zavřena kvůli pravidelné údržbě.
Na straně nabídky ceny stlačuje růst těžby ropy v USA, která by v dohledné době měla dospět k deseti milionům barelů denně a dostat se na úroveň Saúdské Arábie. Více ropy těží jen Rusko, a to průměrně 10,98 milionu barelů denně. Od poloviny roku 2016 Spojené státy zvýšily produkci ropy o 17 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl, že bude Ameriku vždy stavět na první místo. To ale podle něj neznamená, že by měla zůstat sama. Podle Trumpa je teď výhodné v Americe znovu investovat, mimo jiné díky reformě daní, kterou prosadil. Trump vyzdvihl i výsledky, jichž americká ekonomika dosáhla během prvního roku, co je on sám ve funkci prezidenta.
- Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to páteční odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 3 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí stouply o 1,9 % po 1,3% zvýšení v předchozím období (odhad: +1,6 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 2,9 % po listopadovém revidovaném růstu o 1,7 %. Očekával se růst o 0,8 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky zvýšily o 0,6 % (odhad: +0,5 %). Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Největší americký maloobchodní řetězec Wal-Mart Stores (v pátek +1,68 %) uzavřel strategické partnerství s japonským internetovým prodejcem Rakuten. Ve Spojených státech budou společně prodávat audioknihy a e-knihy, a tím konkurovat internetovému gigantovi Amazon. V Japonsku spojí síly v internetovém prodeji potravin, uvedly firmy ve společném sdělení.
- SunTrust RH zvýšila cílovou cenu akcií Intel na 50 ze 43 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu stoupl o 12 na 759. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl o 11 na 947. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Výsledky Colgate-Palmolive v 4Q (v pátek -4,86 %): Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 3,89 miliardy USD (odhad: 3,92 miliardy USD).
- Výsledky Lear v 4Q (v pátek +3,35 %): Upravený zisk na akcii 4,38 USD (odhad: 4,31 USD), tržby 5,36 miliardy USD (odhad: 5,28 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,85 USD (odhad: 1,84 USD), tržby 10,84 miliardy USD (odhad: 10,77 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 7,73 miliardy USD (odhad: 7,56 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to oznámil šéf demokratických senátorů Chuck Schumer. Vládní úřady byly bez peněz od půlnoci z pátku na sobotu, demokraté svůj souhlas podmiňovali ochranou přistěhovalců.
- Francouzská farmaceutická skupina Sanofi se dohodla na koupi americké společnosti Bioverativ (v pondělí +61,89 %) za 11,6 miliardy USD. Akvizice má podpořit zisk skupiny a posílit její pozici v oblasti léků na vzácná onemocnění. Uvedla to v pondělním prohlášení firma Sanofi, která mimo jiné ovládá českého výrobce léků Zentiva.
- Americká pojišťovací společnost American International Group (v pondělí -0,89 %) se dohodla, že koupí zajišťovnu Validus Holdings (+44,03 %) za 5,56 miliardy dolarů. Zajišťovny přebírají část pojistných rizik pojišťoven, fungují tedy jako pojišťovny pojišťoven.
- Akcie společnosti First Solar v pondělním after-marketu posilovaly o 8 % poté, co prezident Donald Trump potvrdil pro další čtyři roky dovozní cla na solární panely. Cla byla potvrzena také pro pračky na domácí používání, na což reagovaly růstem o 1,8 % akcie společnosti Whirlpool.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v prosinci klesl na +0,27 bodu (listopad: +0,44 bodu, odhad: +0,11 bodu).
- Atlantic Equities snížila doporučení na akcie Apple (v pondělí -0,82 %) na "neutral" z "overweight".
- Wells Fargo zvýšila doporučení na akcie Harley-Davidson (v pondělí +1,53 %) na "outperform" z "market perform".
- Navrhované převzetí placené televize Sky americkou mediální společností 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha není ve veřejném zájmu kvůli obavám o pluralitu médií. Kdyby se akvizice uskutečnila, Murdochova rodina by měla příliš velký vliv na britské zpravodajství. Tak zní předběžný verdikt britského antimonopolního úřadu (CMA), který vyšetřoval, zda společnost Fox dodržuje pluralitu médií a standardy vysílání. V nich úřad problém nevidí.
- Americký prezident Donald Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a velkých praček. Zavedení cel doporučila americká Mezinárodní komise pro obchod (ITC). Zavedení cel podpoří místní výrobce, včetně firmy Whirlpool, a je prvním obchodním omezením zavedeným podle zřídka používaných obchodních zákonů USA, které umožňují jednostranné akce, uvedla agentura Reuters.
- Výrobce nápojů Bacardi koupí zbývající podíl ve výrobci drahé tequily Patrón Spirits International. Dohoda ohodnocuje firmu na 5,1 miliardy USD. Bacardi se díky akvizici stane v USA největším producentem v segmentu tzv. špičkových lihovin a druhým největším výrobcem lihovin podle tržní hodnoty.
- Americká banka JPMorgan Chase v úterý představila nový investiční plán na příštích pět let v objemu 20 miliard dolarů. Plán počítá se zvýšením mezd nejhůře placených zaměstnanců a s otevíráním nových poboček. Banka se také zavázala zvýšit úvěry pro malé podnikatele a vytvořit tisíce nových míst. Plán přichází po jejím slibu, že bude sdílet přínos z nedávného snížení daní v USA.
- Americký výrobce hygienických potřeb Kimberly-Clark hodlá zrušit 5 000 až 5 500 pracovních míst. To je 12 až 13 % z celkové pracovní síly, oznámila v úterý společnost. Snižování počtu zaměstnanců je součástí restrukturalizačního programu, který by měl zahrnovat uzavření či prodej zhruba deseti výrobních závodů.
- Mediální magnát Rupert Murdoch vyzval internetovou společnost Facebook, aby platila mediálním podnikům za šíření jejich zpravodajství. Upozornil, že na zisky Facebooku by takové poplatky měly pouze malý vliv, zatímco novinářům by zajistily výrazně příznivější vyhlídky.
- Americká firma Alphabet, která vlastní internetový vyhledávač Google, se spojila s čínskými společnostmi Tencent Holdings a Sequoia Capital China a v rámci stávajícího kola financování investují 15 milionů dolarů do biotechnologické firmy XtalPi. Tato firma využívá umělou inteligenci, cloudové aplikace a kvantovou fyziku pro zlepšení účinnosti, přesnosti a úspěšnosti léčiv.
- Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us v příštích měsících zavře zhruba pětinu svých obchodů ve Spojených státech ve snaze zotavit se z jednoho z největších bankrotů v oboru. Jak oznámil šéf řetězce David Brandon, první ze 180 obchodů zavře v únoru a pokračovat bude do poloviny dubna. Opatření se netýká žádné z 83 kanadských provozoven.
- Evropská komise ve středu udělila americkému výrobci čipů Qualcomm pokutu 997 milionů eur. Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firma platila svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů za to, aby nenakupoval u konkurence. Podle evropských pravidel o hospodářské soutěži je to nepřípustné.
- Spojené státy jsou absolutně oddány svobodnému a spravedlivému obchodu a mezi politikou prezidenta Donalda Trumpa "Amerika na prvním místě" a jeho vírou v obchodní spolupráci s ostatními státy neexistuje žádný nesoulad. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve středu prohlásil ministr financí USA Steven Mnuchin. Učinil tak jen dva dny poté, co Trump podepsal nová cla na dovoz praček a solárních panelů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 55,5 bodu z prosincových 55,1 bodu. Analytici očekávali mírný pokles na 55 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se však snížil, a to na 53,3 bodu z 53,7 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst na 54 bodů. Kompozitní PMI klesl na 53,8 bodu z 54,1 bodu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,071 milionu barelů (odhad: -1,6 milionu barelů, předchozí týden: -6,861 milionu barelů).
- Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco má zájem o rozšiřování svých aktivit ve Spojených státech. Tamní podnikatelské prostředí je podle firmy čím dál atraktivnější díky daňové reformě a podpoře ropného průmyslu ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Agentuře Reuters to ve středu na okraj letošního výročního zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu řekl generální ředitel společnosti Amín Násir.
- Americký prezident Donald Trump zvýšil odhadovaný objem investic do infrastruktury plánovaných na příštích deset let na zhruba 1,7 bilionu dolarů. Plán, který by měl zahrnovat investice na federální i lokální úrovni, Trump původně odhadoval na jeden bilion dolarů. Podrobnosti by měl částečně zveřejnit příští týden v poselství o stavu Unie.
- Výrobce čipů Qualcomm podepsal předběžné smlouvy na dodávku komponentů za nejméně dvě miliardy dolarů s předními čínskými prodejci chytrých telefonů. Firma uvedla, že o komponenty mají zájem čínské firmy Lenovo Group, Guangdong OPPO Mobile Telecommunications, vivo Communication Technology nebo Xiaomi Communications.
- V některých státech USA bude od února možné kupovat a prodávat virtuální měny bitcoin a ethereum bez poplatku. S novou službou přichází americký startup Robinhood. Začínající firma z kalifornského Palo Alta se tak podle svého čtvrtečního vyjádření chce svézt na vlně zájmu drobných investorů o tuto třídu aktiv.
- Spojené státy jsou připraveny sjednat si atraktivní obchodní dohodu s Británií poté, co tato země opustí Evropskou unii. Uvedl to ve čtvrtek americký ministr financí Steven Mnuchin na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Dodal, že příznivá hospodářská budoucnost Británie má pro USA velký význam.
- Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi CNBC vyslovil pro silný dolar. Uvedl rovněž, že výroky jeho ministra financí Stevena Mnuchina o příznivém vlivu slabého dolaru byly špatně interpretovány. Dolar po jeho slovech zamířil vzhůru.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 20. ledna 233 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 216 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 220 tisíc) očekával trh 236 tisíc nových žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Halliburton (v pondělí +6,40 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 5,94 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
- Výsledky Netflix (v pondělním after-marketu +8,5 %) v 4Q: Zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD). V USA firmě přibylo 1,98 milionu odběratelů (odhad: 1,29 milionu).
- Americké společnosti Procter & Gamble, která je největším výrobcem spotřebního zboží na světě podle tržní hodnoty, klesl ve druhém fiskálním čtvrtletí zisk o 68 procent na 2,5 miliardy USD. K propadu přispěl prodej velké části kosmetických značek a mimořádné náklady související s novým daňovým zákonem v USA, uvedla v úterý společnost.
- Výsledky Johnson & Jonhson v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 20,2 miliardy USD (odhad: 20,22 miliardy USD).
- Výsledky Verizon Communications v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 34 miliard USD (odhad: 33,21 miliardy USD).
- Výsledky Kimberly-Clark v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 4,6 miliardy USD (odhad: 4,59 miliardy USD).
- Výsledky Travelers v 4Q: Jádrový zisk na akcii 2,28 USD (odhad: 1,5 USD), tržby 7,45 miliardy USD (odhad: 7,14 miliardy USD).
- Výsledky Texas Instruments v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (v souladu s odhady), tržby 3,75 miliardy USD (odhad: 3,74 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -7 %.
- Největší americký průmyslový konglomerát General Electric se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl do ztráty deset miliard USD ve srovnání se ziskem 3,48 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Důvodem ztráty byly mimořádné náklady způsobené odpisy pojišťovacích aktivit a novým daňovým zákonem. Ve výhledu na letošní rok je však firma optimistická.
- Výsledky United Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,6 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 15,68 miliardy USD (odhad: 15,39 miliardy USD).
- Výsledky Baker Hughes v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 5,76 miliardy USD (odhad: 5,63 miliardy USD).
- Výsledky Comcast v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 21,92 miliardy USD (odhad: 21,84 miliardy USD).
- Výsledky General Dynamics v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,1 USD (odhad: 2,36 USD), tržby 8,3 miliardy USD (odhad: 8,45 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 7,6 miliardy USD (odhad: 7,37 miliardy USD).
- Výsledky Ford Motor v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 41,3 miliardy USD (odhad: 36,3 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -0,5 %.
- Výsledky F5 Networks v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 2,26 USD (odhad: 2,04 USD), tržby 523,2 milionu USD (odhad: 521 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu +2,5 %.
- Výsledky American Electric Power v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,8 miliardy USD (4Q2016: 3,8 miliardy USD, odhad: 3,75 miliardy USD).
- Výsledky JetBlue Airways v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 1,76 miliardy USD (meziročně +7 %, odhad: 1,75 miliardy USD).
- Výsledky American Airlines v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,6 miliardy USD (4Q2016: 9,79 miliardy USD, odhad: 10,57 miliardy USD).
- Výsledky Celgene ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,00 USD (4Q2016: 1,61 US, odhad: 1,97 USD), tržby 3,48 miliardy USD (4Q2016: 2,98 miliardy USD, odhad: 3,47 miliardy USD).
- Výsledky Freeport-McMoRan ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 5,04 miliardy USD (4Q2016: 4,38 miliardy USD, odhad: 4,88 miliardy USD).
- Výsledky Northrop Grumman ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,82 USD (odhad: 2,73 USD), tržby 6,63 miliardy USD (4Q2016: 6,4 miliardy USD, odhad: 6,36 miliardy USD).
- Výsledky Biogen ve 4Q: Upravený zisk na akcii 5,26 USD (odhad: 5,46 USD), tržby 3,31 miliardy USD (4Q2016: 2,87 miliardy USD, odhad: 3,08 miliardy USD).
- Výsledky Southwest Airlines ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 5,274 miliardy USD (4Q2016: 5,076 miliardy USD, odhad: 5,245 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 17,05 miliardy USD (4Q2016: 16,37 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4 %.
- Výsledky Starbucks v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 6,1 miliardy USD (odhad: 6,2 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
