|

Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Podle analytiků se bude Čína na vrcholné schůzce v prvé řadě snažit rozptýlit obavy, které tato ambiciózní iniciativa v poslední době vyvolává.

Čína Politika

Západní země opakovaně poukazují na nedostatečnou transparentnost projektu a podezírají Peking, že chce prostřednictvím nové Hedvábné stezky především rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších států zapojených do projektu.

Čínský prezident Si Ťin-pching představil plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 jako svou klíčovou iniciativu v oblasti zahraniční politiky. Cílem je zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou a tím zlepšit i obchodní a ekonomickou spolupráci.

Dvoudenní summit, který čínská vláda označuje za nejdůležitější událost země v letošním roce, slavnostně začne v pátek 26. dubna; předcházet mu budou dnešní fóra a konference na téma nové Hedvábné stezky. Čínský ministr zahraničí Wang I oznámil, že na summit přijede 37 státníků, tedy o osm více, než jich bylo na první vrcholné schůzce o nové Hedvábné stezce před dvěma lety v Pekingu. Celkem bude delegátů na 5000 a čínský prezident přednese na úvod projev.

Mezi účastníky bude mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, český prezident Miloš Zeman, rakouský kancléř Sebastian Kurz či italský premiér Giuseppe Conte, jehož země se jako první ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států G7 rozhodla k iniciativě nové Hedvábné stezky připojit. Na summit přijede i generální tajemník OSN Antonio Guterres či šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Český prezident projekt nové Hedvábné stezky opakovaně podpořil a v minulosti prohlásil, že by si přál, aby do něj byla zapojena i Česká republika. Původní plány s podílem Česka nepočítaly.

Spojené státy, které hlasitě kritizovaly italskou účast v čínské iniciativě, naopak oznámily, že vyšlou jen delegaci na nízké úrovni, složenou pravděpodobně z představitelů amerického velvyslanectví v Pekingu. Nižší zastoupení budou mít také Japonsko, Indie a velké země Evropské unie s výjimkou Itálie.

Na závěr summitu se očekává společné prohlášení, které je podle návrhu citovaného agenturou APA formulováno tak, aby uspokojilo všechny zúčastněné. Dokument, který má i s přílohami 16 stran, hovoří o spojení zemí po souši i po moři, klade ale také důraz na ochranu životního prostředí, šetrnější zacházení se zdroji, jako je voda, jakož i na boj proti korupci. Nikdo nebude diskriminován a se všemi zeměmi a firmami se bude zacházet stejně, zdůrazňuje dokument.

Změna atmosféry oproti summitu konanému před dvěma roky je ale podle agentury Reuters jasně patrná. Zatímco v roce 2017 byla vrcholná schůzka v Číně mohutně propagována ve státních médiích a její termín vláda oznámila zhruba měsíc dopředu, tentokrát probíhaly přípravy v podstatně větší tichosti a datum schůzky Peking potvrdil teprve minulý pátek.

Čínští politici se mezitím opakovaně snažili zmírnit obavy ostatních zemí týkající se nové Hedvábné stezky. "Iniciativa Pásu a cesty je otevřená, přístupná všem a transparentní. Nejedná se o žádnou geopolitickou hru," prohlásil v sobotu Jang Ťie-čch', který stojí v čele zahraničního výboru vládnoucí čínské komunistické strany. Zároveň odsoudil "zaujaté kritiky", kteří se podle jeho slov pokoušejí projekt očernit a tvrdí, že pro mnohé země se jedná o dluhovou past.

Čínský ministr financí Liou Kchun ve čtvrtek uvedl, že Čína se u projektů bude maximálně snažit předejít dluhovým rizikům. Řada asijských zemí si stěžuje na nákladnost projektů, kvůli níž už byly některé z nich pozastaveny, včetně výstavby elektrárny v Pákistánu či letiště na Srí Lance. Další projekty byly zrušeny poté, co se v Malajsii a na Maledivách dostaly k moci vlády, které nejsou nakloněné tak těsné spolupráci s Čínou, připomněla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
před 25 minutami

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
před 38 minutami

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
před 39 minutami

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
před hodinou

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna
Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání…
12:34

Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání, firma zvýšila dividendu

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell ve třetím čtvrtletí meziročně klesl upravený zisk o 80 % na...
Evropské akcie Výsledková sezóna Dividendy